[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Sherburne County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 25,182 60.7%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 15,816 38.2%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 239 0.6%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 53 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 48 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Michael Peroutka 46 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Write-In**36 0.1%  2,5210.1% 
Thomas J. Harens 27 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 5 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 2 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 06
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mark Kennedy23,242 56.7%  203,66954.0%
Patty Wetterling17,754 43.3%  173,30945.9%
Write-In**26 0.1%  2460.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 15B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joe Opatz2,395 61.1%  10,85564.0%
Randall Olson1,518 38.7%  6,08635.9%
Write-In**5 0.1%  330.2%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 16A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sondra Erickson1,907 58.9%  11,39854.3%
Gail Kulick Jackson1,325 41.0%  9,59145.7%
Write-In**3 0.1%  70.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 16B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mark Olson14,285 61.6%  14,28561.6%
Jim Huhtala8,871 38.3%  8,87138.3%
Write-In**23 0.1%  230.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 48A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Tom Hackbarth5,247 56.9%  12,47957.9%
Mike Starr3,974 43.1%  9,05642.0%
Write-In**8 0.1%  130.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Arne J. Engstrom5,761 98.8%
Write-In**69 1.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
John C. Riebel Sr.3,659 50.1%
Roger Nelson3,617 49.5%
Write-In**26 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Rachel Leonard6,305 98.1%
Write-In**125 1.9%

COUNTY QUESTION 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
No22,343 59.6%
Yes15,163 40.4%

COUNTY QUESTION 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
No19,683 52.8%
Yes17,578 47.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Emma K. Holzem28,879 99.1%
Write-In**248 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Larry Goenner28,608 99.2%
Write-In**226 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Douglas Manthei28,214 99.3%
Write-In**209 0.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer25,483 98.9%  1,775,83999.3%
Write-In**283 1.1%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson24,979 99.0%  1,734,91499.3%
Write-In**265 1.0%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page21,390 65.4%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad11,180 34.2%  632,77827.8%
Write-In**114 0.3%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson24,797 99.0%  1,724,43799.3%
Write-In**252 1.0%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge17,770 59.8%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross11,802 39.7%  708,69834.5%
Write-In**126 0.4%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright24,625 98.9%  1,712,74399.3%
Write-In**263 1.1%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson24,482 99.0%  1,701,07199.4%
Write-In**246 1.0%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall16,522 57.2%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith12,221 42.3%  742,46637.6%
Write-In**124 0.4%  5,6030.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas G. Armstrong24,464 99.0%  282,62299.3%
Write-In**238 1.0%  2,1010.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Stephen J. Askew24,421 99.0%  281,42299.2%
Write-In**237 1.0%  2,1390.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John Mcbride17,007 61.7%  205,98763.0%
Paul E. Lacy10,459 37.9%  119,90436.7%
Write-In**114 0.4%  9920.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Steve Halsey24,346 99.0%  280,83799.3%
Write-In**240 1.0%  1,9800.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 26
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joseph Quinn24,276 99.0%  280,46299.2%
Write-In**239 1.0%  2,1890.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 27
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael J. Roith24,211 99.0%  279,89999.3%
Write-In**243 1.0%  2,0500.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 28
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gary R. Schurrer24,158 99.0%  280,01399.3%
Write-In**237 1.0%  1,9370.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 29
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Krista Martin24,258 99.0%  281,51799.3%
Write-In**240 1.0%  1,9440.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 30
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jenny Walker Jasper24,241 99.0%  281,15999.3%
Write-In**234 1.0%  2,0390.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 31
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John C. Hoffman24,285 99.1%  280,44599.3%
Write-In**227 0.9%  1,9160.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 40
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bob Rancourt24,121 99.1%  279,87299.3%
Write-In**231 0.9%  2,0210.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 41
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mary Hannon24,244 99.0%  281,08799.3%
Write-In**234 1.0%  2,0060.7%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]