[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Lac Qui Parle County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 2,390 52.6%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 2,093 46.1%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 36 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 8 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 5 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Michael Peroutka 4 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Thomas J. Harens 4 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 1 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 0 0.0%  4160.0% 3,6850%
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 
Write-In**0 0.0%  2,5210.1% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson3,126 69.9%  207,62866.1%
David E. Sturrock1,349 30.1%  106,34933.8%
Write-In**0 0.0%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 20A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Aaron Peterson2,596 57.9%  10,33055.4%
Jeff Moen1,885 42.1%  8,31644.6%
Write-In**1 0.0%  60.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Todd Patzer603 61.3%
Lyndon Fitzpatrick377 38.4%
Write-In**3 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ivey Vonderharr879 98.4%
Write-In**14 1.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Harold Solem626 70.6%
Bruce Baker260 29.3%
Write-In**1 0.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Write-In**55 100.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ed Radermacher3,881 100.0%
Write-In**1 0.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
John Rebehn3,874 99.9%
Write-In**2 0.1%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer3,666 100.0%  1,775,83999.3%
Write-In**0 0.0%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson3,634 100.0%  1,734,91499.3%
Write-In**0 0.0%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page2,934 72.8%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,094 27.2%  632,77827.8%
Write-In**0 0.0%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson3,657 100.0%  1,724,43799.3%
Write-In**0 0.0%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge3,283 78.7%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross891 21.3%  708,69834.5%
Write-In**0 0.0%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright3,630 100.0%  1,712,74399.3%
Write-In**0 0.0%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson3,655 100.0%  1,701,07199.4%
Write-In**0 0.0%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall2,391 61.7%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith1,482 38.3%  742,46637.6%
Write-In**0 0.0%  5,6030.3%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 1
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kathryn N. Smith3,652 100.0%  69,53499.6%
Write-In**0 0.0%  2600.4%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul A. Nelson3,689 99.9%  69,05099.7%
Write-In**3 0.1%  1860.3%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]