[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Grant County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 1,893 49.6%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 1,856 48.6%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 31 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 12 0.3%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Peroutka 11 0.3%  3,0740.1% 135,9200%
Michael Badnarik 7 0.2%  4,6390.2% 390,4270%
Write-In**6 0.2%  2,5210.1% 
Roger Calero 1 0.0%  4160.0% 3,6850%
Thomas J. Harens 1 0.0%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 1 0.0%  5390.0% 2,2440%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson2,658 70.9%  207,62866.1%
David E. Sturrock1,090 29.1%  106,34933.8%
Write-In**3 0.1%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 11A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Torrey Westrom2,300 60.9%  12,68959.2%
Larry Zilliox1,420 37.6%  8,22638.4%
Glenn Kuehne58 1.5%  4992.3%
Write-In**1 0.0%  100.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Todd Schneeberger450 61.2%
Charles Foss281 38.2%
Write-In**4 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jennes Swenson519 87.7%
Write-In**73 12.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Vernell H. Wagner565 93.9%
Write-In**37 6.1%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer2,767 99.9%  1,775,83999.3%
Write-In**3 0.1%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson2,742 99.9%  1,734,91499.3%
Write-In**2 0.1%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page2,289 70.9%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad938 29.1%  632,77827.8%
Write-In**0 0.0%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson2,493 99.9%  1,724,43799.3%
Write-In**2 0.1%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge2,190 70.1%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross933 29.9%  708,69834.5%
Write-In**0 0.0%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright2,727 99.9%  1,712,74399.3%
Write-In**3 0.1%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson2,745 99.9%  1,701,07199.4%
Write-In**3 0.1%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall2,012 66.5%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith1,013 33.5%  742,46637.6%
Write-In**0 0.0%  5,6030.3%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 1
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kathryn N. Smith2,741 99.9%  69,53499.6%
Write-In**4 0.1%  2600.4%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul A. Nelson2,614 99.8%  69,05099.7%
Write-In**4 0.2%  1860.3%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]