[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Goodhue County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 13,134 51.3%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 12,103 47.3%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 209 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 49 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 37 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Michael Peroutka 28 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Thomas J. Harens 25 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Write-In**13 0.1%  2,5210.1% 
Roger Calero 6 0.0%  4160.0% 3,6850%
Bill Van Auken 4 0.0%  5390.0% 2,2440%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 02
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John Kline13,437 53.6%  206,31356.4%
Teresa Daly10,823 43.1%  147,52740.3%
Doug Williams816 3.3%  11,8223.2%
Write-In**12 0.0%  2830.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 28A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jerry Dempsey8,663 54.8%  10,82153.5%
Sandy Wollschlager7,121 45.1%  9,38046.4%
Write-In**11 0.1%  130.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 28B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Steve Sviggum5,537 72.3%  12,98664.5%
Scott Metcalf2,111 27.6%  7,13735.4%
Write-In**7 0.1%  180.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 36B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Pat Garofalo818 54.8%  14,51162.4%
Benjamin Coler674 45.1%  8,71837.5%
Write-In**2 0.1%  310.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ron Allen2,728 57.8%
Roseanne Grosso1,981 42.0%
Write-In**9 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Dan Rechtzigel3,034 63.2%
Louis (Lou) Schmidt1,757 36.6%
Write-In**9 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ted Seifert2,327 53.4%
Burt Will2,026 46.5%
Write-In**4 0.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Lawrence L. Thomforde11,438 54.9%
Donald Schliep9,353 44.9%
Write-In**52 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Donald W. Banks19,537 99.7%
Write-In**57 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Edward Mcnamara19,183 99.7%
Write-In**56 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
John Jaeger19,104 99.7%
Write-In**64 0.3%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer18,317 99.6%  1,775,83999.3%
Write-In**78 0.4%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson18,006 99.6%  1,734,91499.3%
Write-In**70 0.4%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page15,990 73.6%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad5,719 26.3%  632,77827.8%
Write-In**28 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson17,941 99.6%  1,724,43799.3%
Write-In**75 0.4%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge12,991 64.4%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross7,153 35.4%  708,69834.5%
Write-In**37 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright17,821 99.6%  1,712,74399.3%
Write-In**70 0.4%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson17,847 99.7%  1,701,07199.4%
Write-In**61 0.3%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall12,103 61.6%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith7,515 38.2%  742,46637.6%
Write-In**31 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas Poch17,733 99.5%  240,03399.4%
Write-In**87 0.5%  1,4920.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 7
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Timothy J. Mcmanus17,712 99.6%  240,74399.4%
Write-In**73 0.4%  1,3770.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Timothy L. Blakely17,690 99.5%  238,74199.4%
Write-In**88 0.5%  1,3730.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Martha M. Simonett17,706 99.6%  239,71199.4%
Write-In**75 0.4%  1,3600.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 11
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Rex D. Stacey17,660 99.6%  238,64699.4%
Write-In**66 0.4%  1,3560.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Philip T. Kanning17,651 99.6%  239,34899.4%
Write-In**67 0.4%  1,3850.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 23
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Richard G. Spicer17,680 99.6%  240,24099.5%
Write-In**65 0.4%  1,3200.5%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 24
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Patrice K Sutherland17,785 99.6%  239,39799.4%
Write-In**69 0.4%  1,3810.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 33
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kevin F. Mark12,939 63.3%  152,71355.9%
Steven C. Foley7,463 36.5%  119,61943.8%
Write-In**31 0.2%  6500.2%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]