[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Dakota County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 108,959 50.5%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 104,635 48.5%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 1,109 0.5%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Badnarik 334 0.2%  4,6390.2% 390,4270%
David Cobb 237 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Peroutka 204 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Write-In**185 0.1%  2,5210.1% 
Thomas J. Harens 128 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 35 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 20 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 02
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John Kline97,853 55.8%  206,31356.4%
Teresa Daly71,900 41.0%  147,52740.3%
Doug Williams5,579 3.2%  11,8223.2%
Write-In**145 0.1%  2830.1%

US REPRESENTATIVE DISTRICT 04
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Betty Mccollum17,693 52.3%  182,38757.5%
Patrice Bataglia12,920 38.2%  105,46733.2%
Peter F. Vento3,203 9.5%  29,0999.2%
Write-In**27 0.1%  3460.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 36A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mary Liz Holberg13,205 61.6%  13,20561.6%
Mark Solomon8,202 38.3%  8,20238.3%
Write-In**20 0.1%  200.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 36B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Pat Garofalo13,693 62.9%  14,51162.4%
Benjamin Coler8,044 37.0%  8,71837.5%
Write-In**29 0.1%  310.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 37A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lloyd Cybart10,971 51.0%  10,97151.0%
Shelley J. Madore10,505 48.9%  10,50548.9%
Write-In**28 0.1%  280.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 37B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Dennis Ozment14,194 64.7%  14,19464.7%
Lax Sundae7,719 35.2%  7,71935.2%
Write-In**25 0.1%  250.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 38A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Tim Wilkin10,372 52.4%  10,37252.4%
Christine Harbron8,891 44.9%  8,89144.9%
James Hammes533 2.7%  5332.7%
Write-In**16 0.1%  160.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 38B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lynn Wardlow10,968 53.7%  10,96853.7%
Jim Carlson9,441 46.2%  9,44146.2%
Write-In**22 0.1%  220.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 39A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Rick Hansen11,644 55.3%  11,64455.3%
Paul Ives9,398 44.6%  9,39844.6%
Write-In**14 0.1%  140.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 39B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joe Atkins14,594 68.3%  14,59468.3%
Cassandra "Cassi" Holmstrom6,767 31.7%  6,76731.7%
Write-In**17 0.1%  170.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 40A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Duke Powell8,698 49.9%  8,91849.5%
Will Morgan8,187 46.9%  8,49947.2%
Charles Aldrich547 3.1%  5743.2%
Write-In**14 0.1%  160.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 57A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Katie Sieben3,301 71.1%  13,11968.4%
Kellie Eigenheer1,329 28.6%  6,02931.4%
Write-In**11 0.2%  270.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 57B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Denny Mcnamara7,052 60.4%  13,09259.3%
Jed Iverson4,348 37.2%  8,47838.4%
George Bateman273 2.3%  5072.3%
Write-In**8 0.1%  160.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Joseph A. (Joe) Harris17,964 66.8%
Terrence F. Flower8,852 32.9%
Write-In**76 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Tom Egan16,237 62.5%
Peggy Carlson9,673 37.2%
Write-In**71 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mike Turner17,277 98.7%
Write-In**221 1.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 7
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Will Branning24,736 98.8%
Write-In**289 1.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Marian Brown64,681 45.1%
Kevin Bigalke42,386 29.5%
Ron Finger35,454 24.7%
Write-In**967 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Chris Nielsen137,855 99.1%
Write-In**1,199 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Joe Meyers137,453 99.2%
Write-In**1,063 0.8%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer131,516 99.3%  1,775,83999.3%
Write-In**932 0.7%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson129,517 99.3%  1,734,91499.3%
Write-In**849 0.7%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page123,473 71.9%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad47,884 27.9%  632,77827.8%
Write-In**309 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson128,026 99.3%  1,724,43799.3%
Write-In**840 0.7%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge99,837 64.5%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross54,502 35.2%  708,69834.5%
Write-In**371 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright127,343 99.3%  1,712,74399.3%
Write-In**862 0.7%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson126,459 99.4%  1,701,07199.4%
Write-In**753 0.6%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall90,696 61.0%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith57,623 38.8%  742,46637.6%
Write-In**359 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas Poch126,830 99.3%  240,03399.4%
Write-In**867 0.7%  1,4920.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 7
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Timothy J. Mcmanus127,549 99.3%  240,74399.4%
Write-In**841 0.7%  1,3770.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Timothy L. Blakely125,981 99.4%  238,74199.4%
Write-In**809 0.6%  1,3730.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Martha M. Simonett126,609 99.4%  239,71199.4%
Write-In**800 0.6%  1,3600.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 11
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Rex D. Stacey126,101 99.4%  238,64699.4%
Write-In**794 0.6%  1,3560.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Philip T. Kanning125,587 99.4%  239,34899.4%
Write-In**756 0.6%  1,3850.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 23
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Richard G. Spicer127,390 99.4%  240,24099.5%
Write-In**795 0.6%  1,3200.5%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 24
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Patrice K Sutherland126,420 99.3%  239,39799.4%
Write-In**840 0.7%  1,3810.6%

JUDGE - 1ST DISTRICT COURT 33
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kevin F. Mark79,209 53.9%  152,71355.9%
Steven C. Foley67,479 45.9%  119,61943.8%
Write-In**370 0.3%  6500.2%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]