[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Chisago County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 15,705 55.6%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 12,219 43.2%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 166 0.6%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Badnarik 45 0.2%  4,6390.2% 390,4270%
Michael Peroutka 41 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 39 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Thomas J. Harens 30 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Write-In**11 0.0%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 3 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 1 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 08
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James L. Oberstar15,160 56.3%  228,58665.2%
Mark Groettum11,139 41.4%  112,69332.2%
Van Presley592 2.2%  8,9332.5%
Write-In**33 0.1%  2710.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 17A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Pat Sundberg1,359 50.0%  10,46046.9%
Rob Eastlund1,353 49.8%  11,80452.9%
Write-In**4 0.1%  400.2%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 17B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Pete Nelson12,701 52.4%  12,70152.4%
Jeremy Kalin10,711 44.2%  10,71144.2%
P. J. Richardson794 3.3%  7943.3%
Write-In**29 0.1%  290.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Lynn Ann Schultz3,045 51.1%
Lora Walker2,863 48.1%
Write-In**46 0.8%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Bob Gustafson3,175 60.2%
Curt Flug2,070 39.3%
Write-In**27 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mike Robinson2,692 70.9%
Bob Carter1,083 28.5%
Write-In**22 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Roland H. Cleveland20,065 98.8%
Write-In**236 1.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Joan E. Barnes6,778 33.7%
Kent Reed5,807 28.9%
Jerry Spetzman5,069 25.2%
Lou Michaels2,339 11.6%
Write-In**108 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Joe Eichten13,233 63.6%
Jim Birkholz7,486 36.0%
Write-In**101 0.5%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer18,072 99.2%  1,775,83999.3%
Write-In**138 0.8%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson17,760 99.4%  1,734,91499.3%
Write-In**107 0.6%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page15,263 67.6%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad7,262 32.2%  632,77827.8%
Write-In**48 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson17,750 99.2%  1,724,43799.3%
Write-In**136 0.8%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge12,350 60.1%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross8,157 39.7%  708,69834.5%
Write-In**58 0.3%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright17,645 99.3%  1,712,74399.3%
Write-In**123 0.7%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson17,630 99.3%  1,701,07199.4%
Write-In**120 0.7%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall12,162 59.8%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith8,123 39.9%  742,46637.6%
Write-In**60 0.3%  5,6030.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas G. Armstrong17,567 99.3%  282,62299.3%
Write-In**128 0.7%  2,1010.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Stephen J. Askew17,464 99.3%  281,42299.2%
Write-In**131 0.7%  2,1390.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John Mcbride12,874 64.2%  205,98763.0%
Paul E. Lacy7,122 35.5%  119,90436.7%
Write-In**60 0.3%  9920.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Steve Halsey17,438 99.3%  280,83799.3%
Write-In**119 0.7%  1,9800.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 26
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joseph Quinn17,445 99.3%  280,46299.2%
Write-In**125 0.7%  2,1890.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 27
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael J. Roith17,403 99.3%  279,89999.3%
Write-In**129 0.7%  2,0500.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 28
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gary R. Schurrer17,386 99.3%  280,01399.3%
Write-In**119 0.7%  1,9370.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 29
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Krista Martin17,452 99.3%  281,51799.3%
Write-In**130 0.7%  1,9440.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 30
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jenny Walker Jasper17,438 99.3%  281,15999.3%
Write-In**127 0.7%  2,0390.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 31
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John C. Hoffman17,430 99.3%  280,44599.3%
Write-In**124 0.7%  1,9160.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 40
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bob Rancourt17,946 99.2%  279,87299.3%
Write-In**146 0.8%  2,0210.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 41
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mary Hannon17,479 99.3%  281,08799.3%
Write-In**122 0.7%  2,0060.7%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]