[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Cass County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 8,875 55.8%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 6,835 43.0%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 113 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 25 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 17 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Write-In**14 0.1%  2,5210.1% 
Thomas J. Harens 14 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Peroutka 12 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Roger Calero 3 0.0%  4160.0% 3,6850%
Bill Van Auken 2 0.0%  5390.0% 2,2440%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 08
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James L. Oberstar8,653 57.0%  228,58665.2%
Mark Groettum6,208 40.9%  112,69332.2%
Van Presley307 2.0%  8,9332.5%
Write-In**13 0.1%  2710.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 04A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Frank Moe2,555 52.6%  10,24352.5%
Doug Fuller2,132 43.9%  8,85145.3%
Adam Steele161 3.3%  4072.1%
Write-In**12 0.2%  250.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 04B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Larry Howes6,089 58.2%  12,85756.5%
Carl R. Samuelson4,279 40.9%  9,75342.9%
Ronald D. Berry**84 0.8%  840.4%
Write-In**13 0.1%  600.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jeff Peterson1,959 60.0%
Rusty Lilyquist1,298 39.8%
Write-In**7 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Virgil Foster1,137 52.2%
Dick Downham1,033 47.4%
Write-In**8 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Calvin Martin11,236 99.4%
Write-In**72 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
James E. Ballenthin10,845 99.4%
Write-In**70 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Dave Harder11,029 99.5%
Write-In**52 0.5%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer10,401 99.5%  1,775,83999.3%
Write-In**57 0.5%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson10,175 99.5%  1,734,91499.3%
Write-In**49 0.5%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page9,180 69.8%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad3,945 30.0%  632,77827.8%
Write-In**20 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson10,141 99.6%  1,724,43799.3%
Write-In**45 0.4%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge7,483 61.9%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross4,579 37.9%  708,69834.5%
Write-In**20 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright10,075 99.6%  1,712,74399.3%
Write-In**42 0.4%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson10,054 99.5%  1,701,07199.4%
Write-In**48 0.5%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall7,104 61.3%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith4,460 38.5%  742,46637.6%
Write-In**23 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Frederick Casey10,148 99.4%  121,07599.5%
Write-In**58 0.6%  6080.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John R. Hawkinson10,030 99.5%  121,34799.5%
Write-In**52 0.5%  6080.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jon A. Maturi9,981 99.5%  120,60399.5%
Write-In**55 0.5%  6510.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul T. Benshoof9,970 99.5%  120,19699.5%
Write-In**52 0.5%  6370.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 17
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul E. Rasmussen10,052 99.6%  121,28699.5%
Write-In**43 0.4%  6010.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 19
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John P. Smith10,317 99.3%  120,37499.5%
Write-In**77 0.7%  5760.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Donna K. Dixon10,032 99.5%  120,27999.5%
Write-In**46 0.5%  6150.5%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]