[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Wright County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 36,176 60.8%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 22,618 38.0%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 352 0.6%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Badnarik 103 0.2%  4,6390.2% 390,4270%
Michael Peroutka 100 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 66 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Write-In**58 0.1%  2,5210.1% 
Thomas J. Harens 33 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 14 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 14 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 06
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mark Kennedy34,451 58.4%  203,66954.0%
Patty Wetterling24,475 41.5%  173,30945.9%
Write-In**34 0.1%  2460.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 18B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Dean Urdahl5,150 60.9%  11,07955.8%
David Detert3,299 39.0%  8,76044.1%
Write-In**7 0.1%  70.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 19A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bruce Anderson12,772 58.4%  12,77258.4%
Geoffrey Tenney9,072 41.5%  9,07241.5%
Write-In**11 0.1%  110.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 19B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Tom Emmer15,203 60.1%  15,32860.1%
Lori M. Schmidt10,083 39.8%  10,17139.9%
Write-In**20 0.1%  200.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 32A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joyce Peppin552 56.7%  14,27353.8%
Caroll Holmstrom225 23.1%  7,11226.8%
Arlon Lindner196 20.1%  5,11419.3%
Write-In**1 0.1%  210.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Karla Heeter5,234 50.3%
Ken Jude5,141 49.4%
Write-In**35 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
John D (Jack) Russek7,181 98.5%
Write-In**111 1.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mark Mcnamara43,349 99.2%
Write-In**365 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Chris Uecker43,037 99.5%
Write-In**204 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Duane E Dahlman42,761 99.5%
Write-In**208 0.5%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer38,512 99.3%  1,775,83999.3%
Write-In**268 0.7%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson37,770 99.3%  1,734,91499.3%
Write-In**255 0.7%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page32,293 67.3%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad15,609 32.5%  632,77827.8%
Write-In**102 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson37,627 99.4%  1,724,43799.3%
Write-In**242 0.6%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge29,189 64.9%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross15,702 34.9%  708,69834.5%
Write-In**104 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright37,409 99.3%  1,712,74399.3%
Write-In**252 0.7%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson37,225 99.4%  1,701,07199.4%
Write-In**210 0.6%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall24,899 58.5%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith17,523 41.2%  742,46637.6%
Write-In**113 0.3%  5,6030.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas G. Armstrong36,529 99.5%  282,62299.3%
Write-In**193 0.5%  2,1010.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Stephen J. Askew36,840 99.4%  281,42299.2%
Write-In**210 0.6%  2,1390.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John Mcbride25,950 64.1%  205,98763.0%
Paul E. Lacy14,407 35.6%  119,90436.7%
Write-In**131 0.3%  9920.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Steve Halsey36,772 99.4%  280,83799.3%
Write-In**235 0.6%  1,9800.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 26
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joseph Quinn36,646 99.4%  280,46299.2%
Write-In**213 0.6%  2,1890.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 27
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael J. Roith36,594 99.4%  279,89999.3%
Write-In**207 0.6%  2,0500.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 28
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gary R. Schurrer36,645 99.5%  280,01399.3%
Write-In**194 0.5%  1,9370.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 29
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Krista Martin36,739 99.5%  281,51799.3%
Write-In**196 0.5%  1,9440.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 30
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jenny Walker Jasper36,649 99.4%  281,15999.3%
Write-In**212 0.6%  2,0390.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 31
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John C. Hoffman36,621 99.5%  280,44599.3%
Write-In**196 0.5%  1,9160.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 40
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bob Rancourt36,536 99.4%  279,87299.3%
Write-In**216 0.6%  2,0210.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 41
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mary Hannon36,790 99.5%  281,08799.3%
Write-In**194 0.5%  2,0060.7%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]