[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Stearns County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 41,726 55.2%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 32,659 43.2%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 640 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 164 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Peroutka 101 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Michael Badnarik 95 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Thomas J. Harens 76 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Write-In**64 0.1%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 30 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 22 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 06
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mark Kennedy36,937 54.7%  203,66954.0%
Patty Wetterling30,589 45.3%  173,30945.9%
Write-In**49 0.1%  2460.1%

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson4,678 66.7%  207,62866.1%
David E. Sturrock2,331 33.2%  106,34933.8%
Write-In**5 0.1%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 13A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bud Heidgerken8,289 77.3%  13,25266.9%
Bruce Shuck2,427 22.6%  6,53533.0%
Write-In**6 0.1%  230.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 14A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Dan Severson6,291 63.2%  13,06962.0%
Kent Nelson3,655 36.7%  8,00237.9%
Write-In**10 0.1%  200.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 14B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Larry Hosch11,054 52.0%  11,05452.0%
Jim Derose10,174 47.9%  10,17447.9%
Write-In**15 0.1%  150.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 15A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jim Knoblach12,862 63.2%  12,86263.2%
Anne Nolan7,472 36.7%  7,47236.7%
Write-In**18 0.1%  180.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 15B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joe Opatz6,838 64.5%  10,85564.0%
Randall Olson3,735 35.3%  6,08635.9%
Write-In**22 0.2%  330.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Larry Haws11,760 99.1%
Write-In**109 0.9%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Leigh Lenzmeier10,517 98.6%
Write-In**149 1.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Larry Salzer56,959 99.5%
Write-In**308 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Urban Spanier56,866 99.5%
Write-In**287 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
David Brinkman56,561 99.5%
Write-In**261 0.5%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer52,670 99.4%  1,775,83999.3%
Write-In**331 0.6%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson51,497 99.5%  1,734,91499.3%
Write-In**278 0.5%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page43,742 71.5%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad17,251 28.2%  632,77827.8%
Write-In**153 0.3%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson51,488 99.5%  1,724,43799.3%
Write-In**281 0.5%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge37,000 64.8%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross19,973 35.0%  708,69834.5%
Write-In**140 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright51,257 99.4%  1,712,74399.3%
Write-In**317 0.6%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson51,180 99.5%  1,701,07199.4%
Write-In**260 0.5%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall35,566 63.6%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith20,189 36.1%  742,46637.6%
Write-In**136 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Timothy J. Baland51,338 99.5%  166,51699.6%
Write-In**266 0.5%  7480.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Richard T. Jessen51,484 99.4%  165,35599.6%
Write-In**285 0.6%  7440.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael L. Kirk50,929 99.5%  165,01199.6%
Write-In**260 0.5%  7270.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Skipper J. Pearson51,488 99.4%  164,80899.5%
Write-In**317 0.6%  7810.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas P. Schroeder50,870 99.5%  164,56399.5%
Write-In**242 0.5%  7670.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul Widick51,240 99.5%  164,15099.6%
Write-In**281 0.5%  7000.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 21
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James W. Hoolihan51,196 99.4%  164,16699.6%
Write-In**290 0.6%  7280.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 22
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sally Ireland Robertson50,881 99.5%  164,88599.5%
Write-In**255 0.5%  8180.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 25
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John H. Scherer51,301 99.5%  164,65899.6%
Write-In**275 0.5%  6920.4%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]