[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Pipestone County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 3,066 60.9%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 1,900 37.8%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 46 0.9%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Peroutka 7 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 3 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Thomas J. Harens 3 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Badnarik 3 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Roger Calero 2 0.0%  4160.0% 3,6850%
Bill Van Auken 1 0.0%  5390.0% 2,2440%
Write-In**1 0.0%  2,5210.1% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht2,928 61.4%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy1,485 31.1%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson357 7.5%  15,5694.8%
Write-In**1 0.0%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 22A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Doug Magnus2,817 57.2%  10,60757.1%
Kathryn Ness2,108 42.8%  7,95542.8%
Write-In**4 0.1%  230.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Luke Johnson419 48.6%
Ed Loll414 48.0%
Write-In**29 3.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Marvin Tinklenberg1,014 98.9%
Write-In**11 1.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jerry L. Remund453 52.4%
Erv Pribyl408 47.2%
Write-In**4 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Cal Spronk4,295 99.5%
Write-In**21 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ian Cunningham4,202 99.5%
Write-In**21 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Anna Mae Fritz4,156 99.8%
Write-In**9 0.2%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer3,770 99.6%  1,775,83999.3%
Write-In**14 0.4%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson3,684 99.6%  1,734,91499.3%
Write-In**16 0.4%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page2,663 60.9%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,707 39.0%  632,77827.8%
Write-In**4 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson3,695 99.6%  1,724,43799.3%
Write-In**16 0.4%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge2,769 64.1%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross1,545 35.8%  708,69834.5%
Write-In**5 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright3,686 99.5%  1,712,74399.3%
Write-In**17 0.5%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson3,679 99.6%  1,701,07199.4%
Write-In**16 0.4%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall2,436 59.2%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith1,678 40.7%  742,46637.6%
Write-In**4 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield3,657 99.7%  112,98899.5%
Write-In**12 0.3%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn3,761 99.6%  114,66499.6%
Write-In**16 0.4%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush3,753 99.4%  113,28099.3%
Write-In**21 0.6%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson3,670 99.7%  113,43299.6%
Write-In**10 0.3%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson3,665 99.7%  114,22999.6%
Write-In**11 0.3%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus3,660 99.5%  113,33099.4%
Write-In**18 0.5%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]