[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Pine County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 7,228 49.8%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 7,033 48.4%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 119 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 40 0.3%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Peroutka 24 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
Thomas J. Harens 24 0.2%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Badnarik 22 0.2%  4,6390.2% 390,4270%
Write-In**21 0.1%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 5 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 2 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 08
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James L. Oberstar9,280 65.7%  228,58665.2%
Mark Groettum4,472 31.7%  112,69332.2%
Van Presley357 2.5%  8,9332.5%
Write-In**14 0.1%  2710.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 08A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bill Hilty3,014 66.5%  13,53367.6%
Uriah Wilkinson1,512 33.4%  6,45832.3%
Write-In**3 0.1%  290.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 08B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Tim Faust5,059 52.4%  9,89749.7%
Judy Soderstrom4,575 47.4%  9,97350.0%
Write-In**14 0.1%  600.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Roger Nelson1,696 69.6%
Donald F. Slama Sr.735 30.1%
Write-In**7 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Greg Bennett2,350 98.8%
Write-In**29 1.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Kelly L. Osterdyk11,090 99.5%
Write-In**58 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Norman Nelson10,781 99.6%
Write-In**41 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Basil Serfin10,296 99.5%
Write-In**48 0.5%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer10,079 99.6%  1,775,83999.3%
Write-In**44 0.4%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson9,920 99.5%  1,734,91499.3%
Write-In**45 0.5%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page7,468 62.8%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad4,405 37.0%  632,77827.8%
Write-In**20 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson9,882 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**34 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge6,407 57.6%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross4,697 42.2%  708,69834.5%
Write-In**16 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright9,916 99.6%  1,712,74399.3%
Write-In**36 0.4%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson9,707 99.6%  1,701,07199.4%
Write-In**36 0.4%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall5,899 53.7%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith5,081 46.2%  742,46637.6%
Write-In**14 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas G. Armstrong9,756 99.6%  282,62299.3%
Write-In**35 0.4%  2,1010.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Stephen J. Askew9,700 99.7%  281,42299.2%
Write-In**31 0.3%  2,1390.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John Mcbride6,600 61.1%  205,98763.0%
Paul E. Lacy4,182 38.7%  119,90436.7%
Write-In**18 0.2%  9920.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Steve Halsey9,685 99.7%  280,83799.3%
Write-In**30 0.3%  1,9800.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 26
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joseph Quinn9,560 99.1%  280,46299.2%
Write-In**89 0.9%  2,1890.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 27
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael J. Roith9,628 99.6%  279,89999.3%
Write-In**34 0.4%  2,0500.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 28
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gary R. Schurrer9,646 99.7%  280,01399.3%
Write-In**30 0.3%  1,9370.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 29
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Krista Martin9,861 99.5%  281,51799.3%
Write-In**52 0.5%  1,9440.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 30
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jenny Walker Jasper9,710 99.7%  281,15999.3%
Write-In**29 0.3%  2,0390.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 31
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John C. Hoffman9,684 99.7%  280,44599.3%
Write-In**31 0.3%  1,9160.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 40
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bob Rancourt9,680 99.7%  279,87299.3%
Write-In**33 0.3%  2,0210.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 41
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mary Hannon9,702 99.7%  281,08799.3%
Write-In**32 0.3%  2,0060.7%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]