[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Mower County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 12,334 61.0%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 7,591 37.5%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 153 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Peroutka 36 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 30 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Thomas J. Harens 29 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Badnarik 23 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Write-In**18 0.1%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 5 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 3 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht9,886 49.9%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy9,286 46.9%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson625 3.2%  15,5694.8%
Write-In**11 0.1%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 27A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jerald Kaphers1,058 47.9%  7,34337.3%
Dan Dorman1,005 45.5%  11,01455.9%
Keith A Porter Sr.146 6.6%  1,3256.7%
Write-In**2 0.1%  110.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 27B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeanne Poppe9,203 52.5%  9,77751.6%
Jeff Anderson8,327 47.5%  9,16248.3%
Write-In**11 0.1%  130.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Richard Cummings2,163 55.0%
Daryl Peterson1,752 44.5%
Write-In**18 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ray Tucker2,329 56.2%
John Grass, Jr.1,811 43.7%
Write-In**2 0.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
James Gebhardt16,245 99.4%
Write-In**103 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Richard D. Gehling15,963 99.6%
Write-In**70 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Peter R Marx8,233 52.0%
William "Bill" Sweetser7,569 47.8%
Write-In**31 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jon W Erichson10,106 61.7%
John D Bramwell6,253 38.2%
Write-In**25 0.2%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer15,451 99.6%  1,775,83999.3%
Write-In**61 0.4%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson15,367 99.7%  1,734,91499.3%
Write-In**41 0.3%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page13,328 74.6%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad4,535 25.4%  632,77827.8%
Write-In**9 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson15,271 99.8%  1,724,43799.3%
Write-In**38 0.2%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge9,746 58.6%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross6,885 41.4%  708,69834.5%
Write-In**10 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright15,194 99.8%  1,712,74399.3%
Write-In**33 0.2%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson15,205 99.8%  1,701,07199.4%
Write-In**36 0.2%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall9,901 60.3%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith6,496 39.6%  742,46637.6%
Write-In**10 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bernard E. Borene15,076 99.8%  161,75599.6%
Write-In**35 0.2%  7270.4%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John A Chesterman15,132 99.7%  161,24899.5%
Write-In**45 0.3%  8130.5%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Casey J. Christian15,119 99.8%  162,04599.6%
Write-In**32 0.2%  7270.4%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Renee L. Worke15,091 99.8%  161,80699.5%
Write-In**37 0.2%  7840.5%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
William A. Johnson15,077 99.8%  161,04599.6%
Write-In**28 0.2%  6860.4%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 17
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Terrence M. Walters15,056 99.7%  161,24399.6%
Write-In**39 0.3%  7260.4%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 22
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gerald J. Wolf15,100 99.8%  161,99299.5%
Write-In**36 0.2%  7860.5%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 23
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joseph A. Bueltel15,063 99.7%  160,66599.6%
Write-In**39 0.3%  7260.4%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]