[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Morrison County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 9,698 57.9%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 6,794 40.5%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 152 0.9%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 32 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 25 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Michael Peroutka 24 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Thomas J. Harens 20 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Roger Calero 6 0.0%  4160.0% 3,6850%
Bill Van Auken 6 0.0%  5390.0% 2,2440%
Write-In**1 0.0%  2,5210.1% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 08
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James L. Oberstar9,848 61.8%  228,58665.2%
Mark Groettum5,701 35.8%  112,69332.2%
Van Presley373 2.3%  8,9332.5%
Write-In**14 0.1%  2710.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 12B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Greg Blaine7,560 49.6%  9,93350.1%
Bob Keeton5,524 36.2%  7,43037.5%
Al Doty2,151 14.1%  2,46012.4%
Write-In**14 0.1%  160.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 16A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sondra Erickson710 56.4%  11,39854.3%
Gail Kulick Jackson549 43.6%  9,59145.7%
Write-In**0 0.0%  70.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Thomas R. Wenzel2,213 58.9%
Kevin J. Maurer1,535 40.9%
Write-In**7 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jeff Schilling2,500 99.2%
Write-In**20 0.8%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Eugene (Gene) Young2,795 99.0%
Write-In**27 1.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Robert E. Holmgren13,058 99.5%
Write-In**65 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Tom Brutscher12,780 99.6%
Write-In**52 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Cynthia R. Anez12,645 99.7%
Write-In**41 0.3%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer11,693 99.4%  1,775,83999.3%
Write-In**66 0.6%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson11,349 99.5%  1,734,91499.3%
Write-In**52 0.5%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page9,267 66.4%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad4,645 33.3%  632,77827.8%
Write-In**35 0.3%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson11,417 99.5%  1,724,43799.3%
Write-In**62 0.5%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge7,826 59.3%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross5,336 40.4%  708,69834.5%
Write-In**30 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright11,328 99.5%  1,712,74399.3%
Write-In**55 0.5%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson11,373 99.6%  1,701,07199.4%
Write-In**49 0.4%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall8,118 62.0%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith4,939 37.7%  742,46637.6%
Write-In**27 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Timothy J. Baland11,357 99.6%  166,51699.6%
Write-In**48 0.4%  7480.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Richard T. Jessen11,312 99.5%  165,35599.6%
Write-In**60 0.5%  7440.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael L. Kirk11,216 99.5%  165,01199.6%
Write-In**54 0.5%  7270.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Skipper J. Pearson11,256 99.5%  164,80899.5%
Write-In**59 0.5%  7810.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas P. Schroeder11,236 99.5%  164,56399.5%
Write-In**53 0.5%  7670.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul Widick11,275 99.5%  164,15099.6%
Write-In**58 0.5%  7000.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 21
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James W. Hoolihan11,220 99.5%  164,16699.6%
Write-In**62 0.5%  7280.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 22
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sally Ireland Robertson11,268 99.4%  164,88599.5%
Write-In**67 0.6%  8180.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 25
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John H. Scherer11,278 99.5%  164,65899.6%
Write-In**54 0.5%  6920.4%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]