[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Mahnomen County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 1,339 53.4%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 1,132 45.1%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 18 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 8 0.3%  4,4080.2% 113,3410%
Thomas J. Harens 4 0.2%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 2 0.1%  5390.0% 2,2440%
Michael Peroutka 2 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Roger Calero 1 0.0%  4160.0% 3,6850%
Write-In**1 0.0%  2,5210.1% 
Michael Badnarik 1 0.0%  4,6390.2% 390,4270%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson1,877 76.1%  207,62866.1%
David E. Sturrock587 23.8%  106,34933.8%
Write-In**2 0.1%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 02A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kent Eken1,694 69.1%  10,93959.0%
Jim Ellefson756 30.8%  7,59540.9%
Write-In**2 0.1%  180.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Wallace M Eid534 99.6%
Write-In**2 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
John C Peterick289 100.0%
Write-In**0 0.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Terry A Mccollum2,134 99.7%
Write-In**6 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Dan Mcnamee2,132 99.7%
Write-In**6 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Pete Revier2,081 99.6%
Write-In**9 0.4%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer1,887 99.9%  1,775,83999.3%
Write-In**1 0.1%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson1,849 99.9%  1,734,91499.3%
Write-In**1 0.1%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page1,361 63.9%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad769 36.1%  632,77827.8%
Write-In**0 0.0%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson1,815 99.9%  1,724,43799.3%
Write-In**1 0.1%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge1,139 56.9%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross861 43.0%  708,69834.5%
Write-In**1 0.0%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright1,834 99.9%  1,712,74399.3%
Write-In**1 0.1%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson1,840 100.0%  1,701,07199.4%
Write-In**0 0.0%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall1,204 61.1%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith765 38.8%  742,46637.6%
Write-In**2 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Frederick Casey1,828 100.0%  121,07599.5%
Write-In**0 0.0%  6080.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John R. Hawkinson1,828 99.9%  121,34799.5%
Write-In**1 0.1%  6080.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jon A. Maturi1,815 99.9%  120,60399.5%
Write-In**1 0.1%  6510.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul T. Benshoof1,828 99.9%  120,19699.5%
Write-In**1 0.1%  6370.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 17
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul E. Rasmussen1,863 99.9%  121,28699.5%
Write-In**1 0.1%  6010.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 19
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John P. Smith1,830 100.0%  120,37499.5%
Write-In**0 0.0%  5760.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Donna K. Dixon1,836 100.0%  120,27999.5%
Write-In**0 0.0%  6150.5%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]