[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Chippewa County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 3,424 51.8%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 3,089 46.8%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 46 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
Thomas J. Harens 14 0.2%  2,3870.1% 2,3880%
David Cobb 12 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Peroutka 6 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Write-In**6 0.1%  2,5210.1% 
Michael Badnarik 6 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Bill Van Auken 3 0.0%  5390.0% 2,2440%
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Roger Calero 0 0.0%  4160.0% 3,6850%

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson4,579 71.2%  207,62866.1%
David E. Sturrock1,842 28.7%  106,34933.8%
Write-In**7 0.1%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 20B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lyle Koenen4,160 63.5%  9,81253.5%
Colin Berg2,377 36.3%  8,51546.4%
Write-In**10 0.2%  180.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Kenneth F. Koenen726 57.9%
Larry Kittelson527 42.0%
Write-In**1 0.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jeffrey P. Lopez1,316 98.9%
Write-In**14 1.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jim Dahlvang1,110 99.2%
Write-In**9 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Steve Nokleby5,670 99.8%
Write-In**14 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Steven Sunderland5,505 99.7%
Write-In**17 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Robert Dirksen5,532 99.8%
Write-In**13 0.2%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer5,095 99.7%  1,775,83999.3%
Write-In**16 0.3%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson5,037 99.9%  1,734,91499.3%
Write-In**7 0.1%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page4,351 75.5%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,407 24.4%  632,77827.8%
Write-In**4 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson5,045 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**14 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge4,879 80.4%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross1,187 19.6%  708,69834.5%
Write-In**3 0.0%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright5,027 99.8%  1,712,74399.3%
Write-In**11 0.2%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson5,058 99.8%  1,701,07199.4%
Write-In**12 0.2%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall3,576 67.0%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith1,753 32.9%  742,46637.6%
Write-In**7 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 1
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kathryn N. Smith5,092 99.7%  69,53499.6%
Write-In**15 0.3%  2600.4%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul A. Nelson5,188 99.5%  69,05099.7%
Write-In**24 0.5%  1860.3%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]