Washington County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Barack Obama 49.5% 70,203 52.8% 1,547,668
GOP Mitt Romney 48.8% 69,137 45.1% 1,321,575
Lib Gary Johnson 1.1% 1,596 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.3% 401 0.4% 13,045
CP Virgil Goode 0.1% 120 0.1% 3,727
GGOP Jim Carlson 0.1% 105 0.1% 3,172
JP Rocky Anderson 0.0% 65 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.0% 40 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 29 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 15 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 64.0% 88,581 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 32.6% 45,135 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 2.2% 3,103 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 0.8% 1,059 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.3% 477 0.5% 14,009

U.S. House District 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP John Kline 50.2% 11,196 54.1% 193,586
DFL Mike Obermueller 49.8% 11,112 45.9% 164,335

U.S. House District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Betty McCollum 51.2% 45,887 62.4% 216,680
GOP Tony Hernandez 42.6% 38,198 31.6% 109,656
IP Steve Carlson 6.1% 5,494 6.1% 21,132

U.S. House District 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Michele Bachmann 50.1% 11,402 50.6% 180,131
DFL Jim Graves 49.9% 11,344 49.4% 175,923

State Senate District 38
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Roger Chamberlain 58.6% 4,731 53.3% 23,817
DFL Tim Henderson 41.4% 3,346 46.7% 20,849

State Senate District 39
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Karin Housley 50.6% 22,642 50.7% 23,385
DFL Julie Bunn 49.4% 22,077 49.3% 22,754

State Senate District 43
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Charles Wiger 60.4% 10,931 62.4% 26,767
GOP Duane Johnson 39.6% 7,166 37.6% 16,137

State Senate District 53
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Susan Kent 51.0% 18,894 52.2% 22,781
GOP Ted Lillie 49.0% 18,179 47.8% 20,857

State Senate District 54
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Katie Sieben 62.9% 16,615 63.9% 26,998
GOP Janis Quinlan 37.1% 9,783 36.1% 15,256

State House District 38A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Linda Runbeck 58.9% 1,241 58.1% 12,199
DFL Patrick Davern 41.1% 867 41.9% 8,803

State House District 38B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Matt Dean 60.4% 3,640 52.4% 12,374
DFL Greg Pariseau 39.6% 2,383 47.6% 11,248

State House District 39A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Bob Dettmer 57.7% 12,275 57.5% 13,033
DFL John Bruno 42.3% 9,008 42.5% 9,638

State House District 39B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Kathy Lohmer 53.1% 12,100 53.1% 12,100
DFL Tom Degree 46.9% 10,707 46.9% 10,707

State House District 43A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Stacey Stout 53.1% 3,118 47.2% 10,374
DFL Peter Fischer 46.9% 2,751 52.8% 11,616

State House District 43B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Leon Lillie 58.2% 6,969 60.5% 12,445
GOP Kevin Klein 41.8% 5,010 39.5% 8,111

State House District 53A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL JoAnn Ward 55.6% 8,152 56.3% 11,932
GOP Pam Cunningham 44.4% 6,523 43.7% 9,269

State House District 53B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Andrea Kieffer 54.9% 12,060 54.9% 12,060
DFL Ann Marie Metzger 45.1% 9,909 45.1% 9,909

State House District 54A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Dan Schoen 53.4% 8,845 54.9% 11,069
GOP Derrick Lehrke 40.2% 6,648 38.0% 7,664
IP Ron Lischeid 6.4% 1,058 7.1% 1,428

State House District 54B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Denny McNamara 55.7% 5,287 57.5% 12,493
DFL Joanna Bayers 44.3% 4,205 42.5% 9,228

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 59.9% 60,845 60.3% 1,285,459
NP Dan Griffith 40.1% 40,718 39.7% 847,946

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 55.6% 53,750 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 44.4% 42,951 43.8% 891,399

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 10, Seat 2
0.0% reporting
Vote % Votes
NP P. Hunter Anderson 0.0% 0

District Court 10, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP James Dehn 0.0% 0

District Court 10, Seat 11
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathleen Mottl 0.0% 0

District Court 10, Seat 12
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Dyanna Street 0.0% 0

District Court 10, Seat 13
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Elizabeth Martin 0.0% 0

District Court 10, Seat 16
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Todd Schoffelman 0.0% 0

District Court 10, Seat 17
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Sharon Hall 0.0% 0

District Court 10, Seat 25
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Sean Gibbs 0.0% 0

District Court 10, Seat 33
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Yunker 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 56.9% 56,741 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 43.1% 43,022 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  No 54.1% 77,108 51.2% 1,512,156
  Yes 44.8% 63,767 47.5% 1,401,275
  Estimated Blanks 1.1% 1,595 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 50.7% 72,215 46.2% 1,363,640
  No 48.1% 68,547 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.2% 1,708 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Fran Miron 55.3% 13,038
NP Dennis C. Hegberg 44.3% 10,458
WI Write-In 0.4% 90

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ted Bearth 52.2% 11,123
NP Bill Pulkrabek 47.2% 10,054
WI Write-In 0.7% 143

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Kriesel 98.7% 20,133
WI Write-In 1.3% 259

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lisa Ann Weik 59.2% 12,127
NP Nancy Remakel 40.2% 8,233
WI Write-In 0.6% 120

School Board Member At Large (Mahtomedi) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Jo Deters 33.6% 4,649
NP Judith Schwartz 32.7% 4,524
NP Steven Wolgamot 32.6% 4,518
WI Write-In 1.1% 149

School Board Member At Large (Stillwater) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathy Buchholz 31.5% 17,977
NP Amy Burback 25.0% 14,224
NP Michael B. Ptacek 21.8% 12,434
NP George F. Dierberger 21.1% 12,041
WI Write-In 0.5% 305

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Rosenquist 98.7% 18,396
WI Write-In 1.3% 250

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Levitt 98.6% 16,590
WI Write-In 1.4% 236

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Rheinberger 57.6% 12,153
NP Sarah Hietpas 41.8% 8,816
WI Write-In 0.6% 120

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Louise Smallidge 98.5% 17,906
WI Write-In 1.5% 274

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP George C Weyer 98.3% 16,101
WI Write-In 1.7% 275

Mayor (Afton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pat Snyder 95.4% 1,503
WI Write-In 4.6% 72

Mayor (Bayport)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Susan St. Ores 97.3% 912
WI Write-In 2.7% 25

Mayor (Birchwood Village)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Wingfield 52.2% 319
NP Jane Harper 46.8% 286
WI Write-In 1.0% 6

Mayor (Cottage Grove)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Myron Bailey 52.2% 8,767
NP Chad Rediske 24.7% 4,148
NP Lezlie L. Schriver 11.4% 1,916
NP Chad Magle 11.0% 1,843
WI Write-In 0.7% 114

Mayor (Dellwood)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Nuffort 97.4% 600
WI Write-In 2.6% 16

Mayor (Forest Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris Johnson 55.0% 4,658
NP Bruce Anderson 36.5% 3,088
NP Brian Hile 7.9% 668
WI Write-In 0.6% 52

Mayor (Grant)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Carr 58.0% 1,558
NP Larry Lanoux 41.7% 1,121
WI Write-In 0.3% 7

Mayor (Hugo)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Weidt 96.6% 5,453
WI Write-In 3.4% 194

Mayor (Lake Elmo)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Pearson 58.4% 2,633
NP Dean Johnston 35.9% 1,619
NP Nicholas Duffy 5.5% 249
WI Write-In 0.2% 11

Mayor (Lakeland)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Livingston 48.9% 531
NP Richard Glasgow 45.2% 491
NP Donald James Space 4.8% 52
WI Write-In 1.1% 12

Mayor (Lakeland Shores)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Kopesky 97.2% 171
WI Write-In 2.8% 5

Mayor (Lake St. Croix Beach)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Mccarthy 95.9% 521
WI Write-In 4.1% 22

Mayor (Landfall)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James Dumer 59.9% 179
NP Greg "Flash" Feldbrugge 26.1% 78
NP Don Dunn 7.7% 23
NP Bill Dahn 3.7% 11
NP Linda Lee Jacobs 1.7% 5
WI Write-In 1.0% 3

Mayor (Marine On St. Croix)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Glen T. Mills 97.0% 419
WI Write-In 3.0% 13

Mayor (Newport)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Geraghty 56.8% 983
NP Steven Gallagher 36.3% 628
NP Paul Hansen 6.6% 115
WI Write-In 0.3% 6

Mayor (Scandia)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randall F. Simonson 97.5% 1,814
WI Write-In 2.5% 46

Mayor (Oak Park Heights)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Mccomber 55.0% 1,229
NP David Beaudet 44.5% 994
WI Write-In 0.6% 13

Mayor (Pine Springs)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Frank Bastyr 91.8% 212
WI Write-In 8.2% 19

Mayor (St. Marys Point)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jay Roettger 96.9% 187
WI Write-In 3.1% 6

Mayor (Willernie)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Barbara K. Parent 95.3% 203
WI Write-In 4.7% 10

Council Member at Large (Bayport) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Connie Carlson 55.9% 835
NP Daniel Goldston 42.7% 637
WI Write-In 1.4% 21

Council Member at Large (Birchwood Village) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Lafoy 55.9% 422
NP Bill Hullsiek 43.0% 325
WI Write-In 1.1% 8

Council Member at Large (Cottage Grove) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jen Peterson 26.2% 7,026
NP Justin Olsen 20.1% 5,403
NP Matthew Kowalski 16.9% 4,528
NP Lisa Meyer 15.7% 4,214
NP Michael Fouts 11.1% 2,984
NP Tina Folch 9.4% 2,523
WI Write-In 0.6% 159

Council Member at Large (Dellwood) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Frank W. Pazlar 49.8% 459
NP Sue Cernohous 49.2% 454
WI Write-In 1.0% 9

Council Member at Large (Forest Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ben Winnick 35.8% 5,305
NP Jeff Klein 22.7% 3,363
NP Jim Dufour 20.8% 3,090
NP Ed Eigner 20.4% 3,027
WI Write-In 0.4% 52

Council Member at Large (Grant) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeff Huber 33.3% 1,343
NP Tina Lobin 32.9% 1,330
NP Loren Sederstrom 32.7% 1,320
WI Write-In 1.1% 45

Council Member at Large (Hugo)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Anthony "Tony" Bronk 38.7% 2,366
NP Cindy Petty 37.6% 2,300
NP Rick Gwynn 22.8% 1,396
WI Write-In 0.9% 55

Council Member at Large (Lake Elmo) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Justin Bloyer 31.4% 2,327
NP Anne Smith 30.4% 2,252
NP Brett H. Emmons 25.2% 1,869
NP Greg Hall 12.8% 950
WI Write-In 0.3% 21

Council Member at Large (Lakeland) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Williams 54.4% 711
NP Asia Bednar 43.0% 562
WI Write-In 2.6% 34

Council Member at Large (Lakeland Shores)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Elizabeth Kemling 95.6% 153
WI Write-In 4.4% 7

Council Member at Large (Lake St. Croix Beach) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Unker 76.9% 439
WI Write-In 23.1% 132

Council Member (Landfall)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Katie Mcmanus 96.5% 218
WI Write-In 3.5% 8

Council Member at Large (Marine On St. Croix)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lon Pardun 33.0% 272
NP Mary Anita Lusher 23.9% 197
NP Andrew Lapos 22.3% 184
NP Sherrill Reid 20.5% 169
WI Write-In 0.4% 3

Council Member at Large (Newport) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Ingemann 27.7% 815
NP Bill Sumner 25.2% 743
NP Dan Flood 23.8% 701
NP Katy Mcelwee-Stevens 23.0% 678
WI Write-In 0.3% 9

Council Member at Large (Scandia) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris Ness 25.4% 967
NP Dan Lee 24.3% 925
NP Connie Amos 19.0% 723
NP Bob Hegland 15.7% 597
NP Dustin Hegland 9.9% 375
NP Robert Pilz 4.9% 188
WI Write-In 0.7% 25

Council Member at Large (Oakdale) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Stan Karwoski 51.2% 8,355
NP Paul Reinke 47.7% 7,780
WI Write-In 1.1% 185

Council Member at Large (Oak Park Heights) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chuck Dougherty 34.4% 1,135
NP Michael (Mike) Runk 30.9% 1,020
NP Mike Liljegren 26.5% 874
NP Larry J. Viers 7.8% 258
WI Write-In 0.4% 14

Council Member at Large (Pine Springs) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP William J. Feely 49.1% 181
NP Thomas Novak 48.2% 178
WI Write-In 2.7% 10

Council Member at Large (St. Marys Point) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Timothy Williams 51.8% 158
NP Joe Freesmeier 45.9% 140
WI Write-In 2.3% 7

Council Member at Large (Willernie) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Patrick Miller 49.3% 141
NP Diane Baglio 49.0% 140
WI Write-In 1.7% 5

Council Member at Large (Woodbury) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Scoggins 37.2% 16,177
NP Paul Rebholz 26.4% 11,476
NP Mike Thissen 18.3% 7,978
NP Mark Doree 10.4% 4,511
NP Joe Grinols 6.9% 2,995
WI Write-In 0.8% 348

Special Election for Council Member (Birchwood Village)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Woolstencroft 56.2% 308
NP Barbara Carson 42.7% 234
WI Write-In 1.1% 6

Special Election for Council Member (Lakeland Shores)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Zanmiller 99.3% 144
WI Write-In 0.7% 1

Special Election for Council Member at Large (Marine On St. Croix)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dan Willenbring 64.0% 299
NP Bill Miller 35.8% 167
WI Write-In 0.2% 1

Council Member Ward 1 (Afton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bill Palmquist 73.0% 336
NP Kris Kopitzke 26.1% 120
WI Write-In 0.9% 4

Council Member Ward 1 (Hastings)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Anthony (Tony) Alongi 49.9% 1,171
NP Michael Grady (Mike) 48.8% 1,147
WI Write-In 1.3% 31

Council Member Ward 2 (Hastings)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joe Balsanek 94.5% 1,978
WI Write-In 5.5% 115

Council Member Ward 2 (Hugo)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Phillip Klein 98.3% 1,676
WI Write-In 1.7% 29

Council Member Ward 2 (Stillwater)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ted Kozlowski 51.3% 1,269
NP Tom Corbett 47.9% 1,185
WI Write-In 0.8% 19

Council Member Ward 3 (Hastings)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tony Nelson 72.1% 1,869
NP Brian Meek 26.9% 699
WI Write-In 1.0% 26

Council Member Ward 3 (Stillwater)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Weidner 54.3% 1,087
NP James Roush 45.1% 903
WI Write-In 0.5% 11

Council Member Ward 4 (Afton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy P. Nelson 52.0% 230
NP Barbara Ronningen 47.7% 211
WI Write-In 0.2% 1

Council Member Ward 4 (Hastings)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Danna Elling Schultz 98.2% 2,064
WI Write-In 1.8% 37

Acquisition And Betterment Of Family Aquatic Center.
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 63.6% 12,128
NP Yes 36.4% 6,954

Acquisition And Betterment Of Play Center And Park
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 61.5% 11,596
NP Yes 38.5% 7,246

Town Supervisor Seat 1 (Denmark Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Karen Herman 64.2% 608
NP Steve Kramer 35.4% 335
WI Write-In 0.4% 4

Town Supervisor Seat 1 (Stillwater Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Fredrik Brandt 98.7% 1,078
WI Write-In 1.3% 14

Town Supervisor Seat B (Grey Cloud Island Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dean Hoyt 94.3% 148
WI Write-In 5.7% 9

Town Supervisor Seat 2 (Stillwater Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sheila-Marie Untiedt 98.4% 1,101
WI Write-In 1.6% 18

Town Supervisor Seat 3 (Denmark Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Keller 98.3% 768
WI Write-In 1.7% 13

Town Supervisor Seat C (Grey Cloud Island Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard C Adams 96.8% 149
WI Write-In 3.2% 5

Town Supervisor Seat 3 (Stillwater Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda P. Countryman 98.7% 1,081
WI Write-In 1.3% 14

Special Election for Town Supervisor Seat 5 (Denmark Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John W Kummer 98.6% 798
WI Write-In 1.4% 11

Town Treasurer (Grey Cloud Island Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott W Leick 99.4% 155
WI Write-In 0.6% 1

Updated: 10/23/14, 10:03 AM.

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast