Traverse County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Barack Obama 51.2% 942 52.8% 1,547,668
GOP Mitt Romney 46.7% 860 45.1% 1,321,575
Lib Gary Johnson 1.1% 21 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.4% 7 0.4% 13,045
CP Virgil Goode 0.2% 4 0.1% 3,727
JP Rocky Anderson 0.2% 3 0.1% 2,013
GGOP Jim Carlson 0.1% 2 0.1% 3,172
Cnl Dean Morstad 0.1% 1 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 0 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 0 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 67.8% 1,221 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 28.0% 504 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 2.9% 52 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 0.7% 13 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.6% 10 0.5% 14,009

U.S. House District 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Collin Peterson 69.5% 1,262 60.4% 197,540
GOP Lee Byberg 25.4% 462 34.9% 114,102
IP Adam Steele 5.1% 93 4.7% 15,294

State Senate District 12
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Torrey Westrom 62.5% 1,131 61.5% 25,279
DFL John Schultz 37.5% 678 38.5% 15,801

State House District 12A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Jay McNamar 50.3% 902 47.5% 10,092
GOP Scott Dutcher 44.7% 803 46.3% 9,837
IP Dave Holman 5.0% 90 6.1% 1,305

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 56.5% 874 60.3% 1,285,459
NP Dan Griffith 43.5% 672 39.7% 847,946

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 57.8% 875 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 42.2% 638 43.8% 891,399

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 8, Seat 3
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Dwayne Knutsen 0.0% 0

District Court 8, Seat 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Gerald Seibel 0.0% 0

District Court 8, Seat 8
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald Spilseth 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 62.9% 957 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 37.1% 564 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 66.2% 1,238 47.5% 1,401,275
  No 32.2% 602 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 1.6% 29 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  No 54.0% 1,009 52.2% 1,540,507
  Yes 44.1% 824 46.2% 1,363,640
  Estimated Blanks 1.9% 36 1.6% 46,466

Authorizing Bonding To Construct And Equip A New Traverse County Courthouse And Government Center
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 63.0% 1,119
NP Yes 37.0% 656

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Leininger 97.1% 363
WI Write-In 2.9% 11

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Salberg 63.5% 226
NP Clarence J Zimmel 36.0% 128
WI Write-In 0.6% 2

School Board Member At Large (Browns Valley) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cindy Toelle 36.1% 280
NP Christa Hansen 33.3% 258
NP Jeff Backer Jr 28.9% 224
WI Write-In 1.7% 13

School Board Member At Large (Wheaton Area) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curtis Braun 34.3% 1,036
NP Lance Kracht 32.9% 994
NP Kris Krenz 32.1% 970
WI Write-In 0.7% 21

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis Zimbrick 98.0% 1,547
WI Write-In 2.0% 31

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Greg Hoppe 99.3% 1,595
WI Write-In 0.7% 11

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carol Johnson 99.6% 1,579
WI Write-In 0.4% 7

Mayor (Browns Valley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brenda Bartz 55.5% 126
NP Harold Hansen 42.3% 96
WI Write-In 2.2% 5

Mayor (Dumont)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 43

Mayor (Tintah)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lucy Mclemore 97.1% 33
WI Write-In 2.9% 1

Mayor (Wheaton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Leonard Zimmel 70.9% 524
NP Robert Neuman 28.6% 211
WI Write-In 0.5% 4

Council Member at Large (Browns Valley) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeanne Dusing 40.0% 171
NP Tony Miller 31.6% 135
NP Norman Fryer 22.7% 97
NP Burton (Winters) Gonsoir 5.2% 22
WI Write-In 0.5% 2

Council Member at Large (Dumont) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Jo Young 69.3% 61
WI Write-In 30.7% 27

Council Member (Tintah) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Henry Petermann 50.8% 33
NP Randy Bullis 47.7% 31
WI Write-In 1.5% 1

Council Member (Wheaton) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Judie A. Larson 50.1% 581
NP Martin L. Lanter 48.6% 563
WI Write-In 1.3% 15

Town Supervisor Seat 1 (Arthur Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ed Hiedeman 100.0% 37
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Croke Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dale Schwagel 100.0% 42
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Dollymount Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David M Tritz 85.0% 34
WI Write-In 15.0% 6

Town Supervisor Seat 1 (Folsom Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis Lubbers 98.3% 57
WI Write-In 1.7% 1

Town Supervisor Seat 1 (Lake Valley Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Francis Finke 97.8% 133
WI Write-In 2.2% 3

Town Supervisor Seat 1 (Leonardsville Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Tritz 100.0% 56
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Parnell Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chad Arens 96.9% 31
WI Write-In 3.1% 1

Town Supervisor Seat 1 (Redpath Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 8

Town Supervisor Seat 1 (Tara Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ronald L. Vold 98.0% 50
WI Write-In 2.0% 1

Town Supervisor Seat 1 (Taylor Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Alan Bruce 98.0% 48
WI Write-In 2.0% 1

Town Supervisor Seat 1 (Tintah Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 19

Town Supervisor Seat 1 (Walls Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Patrick Peyton 100.0% 31
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Windsor Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joe Reinart 100.0% 35
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 2 (Arthur Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curtis Davidson 100.0% 36
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 2 (Croke Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Frisch 97.6% 41
WI Write-In 2.4% 1

Town Supervisor Seat 2 (Lake Valley Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert E Johnson 97.7% 129
WI Write-In 2.3% 3

Special Election for Town Supervisor Seat 2 (Leonardsville Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Aaron Fuhrman 96.4% 54
WI Write-In 3.6% 2

Town Supervisor Seat B (Monson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Martin Petersen 100.0% 65
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 2 (Redpath Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 8

Special Election for Town Supervisor Seat 2 (Tara Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 20

Town Supervisor Seat 2 (Walls Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bruce Conroy 100.0% 30
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 2 (Windsor Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Schmitz 100.0% 35
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Lake Valley Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Glenn Koch 99.3% 136
WI Write-In 0.7% 1

Town Clerk (Leonardsville Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Adam Jipson 100.0% 58
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Monson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Virginia Schmidtke 97.0% 64
WI Write-In 3.0% 2

Town Clerk (Tara Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Christeson 100.0% 50
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Taylor Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Norma Holtz 95.9% 47
WI Write-In 4.1% 2

Town Clerk (Tintah Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 19

Town Treasurer (Arthur Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael O'Neill 100.0% 39
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Dollymount Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 26

Town Treasurer (Folsom Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Peggy Duffield 100.0% 55
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Town Treasurer (Leonardsville Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Matthew Kleindl 100.0% 57
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Redpath Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 8

Town Treasurer (Walls Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Patricia Peyton 100.0% 31
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Town Treasurer (Windsor Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ann Harter 100.0% 35
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk - Treasurer (Croke Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Alexis Doll 100.0% 42
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk - Treasurer (Parnell Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tina Syverson 96.9% 31
WI Write-In 3.1% 1

Ditch Mowing In Lake Valley Township
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 50.7% 73
NP No 49.3% 71

Updated: 10/23/14, 11:20 AM.

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast