Todd County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 57.1% 6,719 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 41.0% 4,819 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 1.0% 117 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.4% 42 0.4% 13,045
CP Virgil Goode 0.2% 29 0.1% 3,727
GGOP Jim Carlson 0.1% 15 0.1% 3,172
JP Rocky Anderson 0.1% 10 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.1% 8 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 2 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 1 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 59.3% 6,796 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 36.1% 4,139 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 3.1% 359 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 1.1% 125 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.4% 45 0.5% 14,009

U.S. House District 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Collin Peterson 58.0% 6,660 60.4% 197,540
GOP Lee Byberg 36.7% 4,221 34.9% 114,102
IP Adam Steele 5.3% 607 4.7% 15,294

State House District 9A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mark Anderson 55.1% 4,439 58.1% 10,972
DFL Don Niles 44.9% 3,618 41.9% 7,922

State House District 9B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Ron Kresha 52.0% 1,642 53.0% 9,881
DFL Adrian Welle 48.0% 1,516 47.0% 8,751

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 52.3% 5,038 60.3% 1,285,459
NP Dan Griffith 47.7% 4,595 39.7% 847,946

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Tim Tingelstad 51.3% 4,816 43.8% 891,399
NP David Stras 48.7% 4,570 56.2% 1,143,144

State Senate District 9
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Paul Gazelka 51.7% 5,874 53.7% 20,527
DFL Al Doty 48.3% 5,481 46.3% 17,687

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 7, Seat 1
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Kris Davick-Halfen 0.0% 0

District Court 7, Seat 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Mahler 0.0% 0

District Court 7, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Vicki Landwehr 0.0% 0

District Court 7, Seat 12
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Wally Senyk 0.0% 0

District Court 7, Seat 19
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Barb Hanson 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 55.5% 5,229 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 44.5% 4,189 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 71.2% 8,448 47.5% 1,401,275
  No 27.9% 3,311 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 0.9% 108 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 55.1% 6,539 46.2% 1,363,640
  No 43.5% 5,163 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.4% 165 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark C Blessing 52.3% 1,116
NP Barbara Becker 47.6% 1,014
WI Write-In 0.1% 2

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary A Kneisl 56.2% 1,260
NP Dean Meiners 43.2% 969
WI Write-In 0.5% 12

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rodney Erickson 62.7% 1,211
NP Gerald D Ruda 36.8% 711
WI Write-In 0.4% 8

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Neumann 94.8% 2,138
WI Write-In 5.2% 117

School Board Member (Bertha-Hewitt) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Matthew Blashack 37.2% 760
NP Russell Vandenheuvel 32.0% 654
NP Mick Stokes 29.3% 597
WI Write-In 1.5% 30

School Board Member (Browerville) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Denis G. Irsfeld 34.3% 783
NP Denise Gaida 32.8% 750
NP Mike Jeziorski 32.1% 733
WI Write-In 0.8% 18

Hospital District Board Member at Large (Staples Area)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kyle Huber 75.4% 2,195
NP Sherman L. Sheets 24.1% 701
WI Write-In 0.5% 15

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kenneth R Pesta 99.1% 9,518
WI Write-In 0.9% 85

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Leland Buchholz 99.4% 9,372
WI Write-In 0.6% 56

School Board Member (Staples-Motley) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chad Longbella 21.4% 2,310
NP Roy Digiovanni 15.4% 1,669
NP Bryan Winkels 13.9% 1,500
NP Paul Anderson 12.3% 1,325
NP Joe Fellman 11.8% 1,273
NP Jeff Spandl 8.4% 905
NP Peter C. Swendsrud 7.5% 808
NP Chris Johnson 5.0% 542
NP Eric Wallace 4.1% 446
WI Write-In 0.3% 29

School Board Member (Long Prairie-Grey Eagle) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda Gohman 32.2% 2,336
NP Chuck Wolf 30.7% 2,225
NP Ray Gove 30.4% 2,200
WI Write-In 6.7% 486

School Board Member (Eagle Valley) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sharon Notch 35.5% 900
NP Becky Pratt 32.5% 825
NP Michael Stormoen 28.6% 726
WI Write-In 3.4% 85

Mayor (Bertha)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP M. Dean Klebs 91.0% 192
WI Write-In 9.0% 19

Mayor (Browerville)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Aksamit 95.2% 279
WI Write-In 4.8% 14

Mayor (Burtrum)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Allen 96.4% 54
WI Write-In 3.6% 2

Mayor (Clarissa)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 170

Mayor (Eagle Bend)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 86

Mayor (Grey Eagle)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James A Gohman 91.0% 141
WI Write-In 9.0% 14

Mayor (Hewitt)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Juanita Mitchell 86.8% 79
WI Write-In 13.2% 12

Mayor (Long Prairie)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Don Rasmussen 95.9% 1,038
WI Write-In 4.1% 44

Mayor (Osakis)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Keith (Kip) Emerson 90.4% 647
WI Write-In 9.6% 69

Mayor (Swanville)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sandra Peterson 98.6% 137
WI Write-In 1.4% 2

Mayor (West Union)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roger Engle 97.6% 41
WI Write-In 2.4% 1

Council Member (Bertha) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary L. Liemandt 70.9% 151
WI Write-In 29.1% 62

Council Member (Browerville) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP George Santer 45.4% 211
NP Bob Heid 42.8% 199
WI Write-In 11.8% 55

Council Member (Burtrum) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Clara Taft 31.6% 31
NP Kevin Wunderlich 24.5% 24
WI Write-In 17.3% 17
NP Ray Sufka 11.2% 11
NP Peggy Wunderlich 8.2% 8
NP Jennifer Ahrendt 7.1% 7

Council Member (Clarissa) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brent Line 54.9% 250
NP James R Kroyer 31.0% 141
WI Write-In 14.1% 64

Council Member (Eagle Bend) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bradley Lorentz 79.9% 218
WI Write-In 20.1% 55

Council Member (Grey Eagle) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 104

Council Member (Hewitt) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Alexander W. Weego 50.4% 71
NP Donald D. Fitzgerald (Fitz) 43.3% 61
WI Write-In 6.4% 9

Council Member (Long Prairie) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tony Towle 50.6% 876
NP Lilah Gripne 47.8% 827
WI Write-In 1.6% 27

Council Member (Osakis) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerry Olson 42.3% 531
NP Kyle W. Kostrzewski 38.6% 485
NP Larry Dillehay 16.9% 212
WI Write-In 2.2% 27

Council Member (Swanville) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Aj Johnson 50.8% 128
NP James Ski Piekarski 47.2% 119
WI Write-In 2.0% 5

Council Member (West Union) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Holly Merten 39.5% 30
NP Jim Bottelberghe 36.8% 28
NP Susan Winters 23.7% 18
WI Write-In 0.0% 0

CITY QUESTION 1 (Osakis)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 74.9% 631
NP No 25.1% 211

Amendment To The Staples City Charter Allowing Even Numbered Year Elections
100.0% reporting
Vote % Votes
  Yes 75.3% 823
  No 24.7% 270

CITY QUESTION 2 (Osakis)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 61.8% 521
NP No 38.2% 322

Town Supervisor Seat A (Germania Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Helle 97.3% 146
WI Write-In 2.7% 4

Town Supervisor Seat A (Grey Eagle Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Rohe 52.1% 184
NP John Young 46.5% 164
WI Write-In 1.4% 5

Special Election for Town Supervisor Seat A (Villard Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Adamietz 98.7% 303
WI Write-In 1.3% 4

Town Supervisor Seat B (Bartlett Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gloria Nokes 91.8% 157
WI Write-In 8.2% 14

Town Supervisor Seat B (Bruce Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Gray 99.1% 229
WI Write-In 0.9% 2

Town Supervisor Seat B (Germania Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darin Dean 53.7% 87
NP Glenn Thompson 46.3% 75
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Little Elk Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Hager 98.4% 127
WI Write-In 1.6% 2

Town Supervisor Seat B (Villard Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rudy A. Bjerga 60.9% 201
NP Richard Nadeau 39.1% 129
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Ward Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dave Asmus 100.0% 256
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Bruce Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jason Mueller 98.2% 222
WI Write-In 1.8% 4

Town Supervisor Seat C (Leslie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis Miller 86.7% 281
WI Write-In 13.3% 43

Town Supervisor Seat C (Little Elk Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jason Foote 98.3% 119
WI Write-In 1.7% 2

Town Clerk (Bartlett Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Debra Nelson 94.0% 157
WI Write-In 6.0% 10

Town Clerk (Germania Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brenda T Follmer 97.3% 146
WI Write-In 2.7% 4

Town Clerk (Leslie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 83

Town Clerk (Little Elk Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP William Hollenbeck 99.2% 123
WI Write-In 0.8% 1

Town Clerk (Villard Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Connie Mosack 100.0% 311
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Ward Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lynda Converse 100.0% 248
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Bruce Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donna M Urman 99.6% 231
WI Write-In 0.4% 1

Special Election for Town Treasurer (Leslie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James Hlatky 87.6% 275
WI Write-In 12.4% 39

Town Clerk - Treasurer (Grey Eagle Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Ann Primus 97.6% 325
WI Write-In 2.4% 8

Should Germania Township Return To March Township Elections?
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 59.0% 98
NP Yes 41.0% 68

Hospital District Board Member (Staples Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ronald Storbakken 99.6% 1,536
WI Write-In 0.4% 6

Hospital District Board Member (Villard Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Barbara Peterson 99.7% 1,770
WI Write-In 0.3% 6

Updated: 10/20/14, 01:20 PM.

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast