Pine County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 49.2% 6,845 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 48.5% 6,750 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 1.2% 162 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.5% 64 0.4% 13,045
GGOP Jim Carlson 0.2% 33 0.1% 3,172
CP Virgil Goode 0.2% 28 0.1% 3,727
Cnl Dean Morstad 0.1% 8 0.0% 1,106
JP Rocky Anderson 0.1% 7 0.1% 2,013
SWP James Harris 0.0% 5 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 2 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 62.8% 8,449 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 31.7% 4,269 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 3.0% 405 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 2.0% 266 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.5% 63 0.5% 14,009

U.S. House District 8
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Rick Nolan 52.7% 7,161 54.5% 192,748
GOP Chip Cravaack 47.3% 6,434 45.5% 161,113

State Senate District 11
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tony Lourey 59.8% 8,070 64.3% 24,342
GOP Bill Saumer 40.2% 5,426 35.7% 13,505

State House District 11A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Mike Sundin 63.3% 630 64.0% 12,610
GOP Jim Putnam 30.9% 307 30.1% 5,931
IP Cory Pylkka 5.8% 58 5.9% 1,164

State House District 11B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tim Faust 53.0% 6,661 51.3% 9,396
GOP Ben Wiener 47.0% 5,901 48.7% 8,908

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 53.0% 5,975 60.3% 1,285,459
NP Dan Griffith 47.0% 5,308 39.7% 847,946

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Tim Tingelstad 50.1% 5,439 43.8% 891,399
NP David Stras 49.9% 5,410 56.2% 1,143,144

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 10, Seat 2
0.0% reporting
Vote % Votes
NP P. Hunter Anderson 0.0% 0

District Court 10, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP James Dehn 0.0% 0

District Court 10, Seat 11
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathleen Mottl 0.0% 0

District Court 10, Seat 12
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Dyanna Street 0.0% 0

District Court 10, Seat 13
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Elizabeth Martin 0.0% 0

District Court 10, Seat 16
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Todd Schoffelman 0.0% 0

District Court 10, Seat 17
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Sharon Hall 0.0% 0

District Court 10, Seat 25
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Sean Gibbs 0.0% 0

District Court 10, Seat 33
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Yunker 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 55.4% 6,050 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 44.6% 4,865 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 57.9% 8,756 47.5% 1,401,275
  No 34.5% 5,216 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 7.5% 1,140 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  No 44.6% 6,741 52.2% 1,540,507
  Yes 47.4% 7,167 46.2% 1,363,640
  Estimated Blanks 8.0% 1,204 1.6% 46,466

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Chaffee 72.9% 1,725
NP Terry Croup 26.3% 623
WI Write-In 0.7% 17

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curt Rossow 66.8% 1,620
NP Ralph Niemi 33.0% 801
WI Write-In 0.1% 3

School Board Member (Willow River) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Greg Bennett 24.0% 891
NP David Kliniski 22.1% 820
NP Tia R. Grutkoski 15.8% 586
NP Kristin Louzek 13.7% 506
NP Roger Else 9.3% 346
NP Tabitha Zimmer 8.0% 295
NP Nancy E. Banta 6.8% 253
WI Write-In 0.2% 8

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas Swaim 99.0% 10,269
WI Write-In 1.0% 99

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Skip Thomson 99.2% 10,312
WI Write-In 0.8% 83

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joseph Luedtke 40.3% 4,368
NP J. J. Waldhalm 36.5% 3,961
NP Thomas Kurhajetz 22.6% 2,455
WI Write-In 0.6% 68

Mayor (Askov)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Johnsen 99.4% 163
WI Write-In 0.6% 1

Mayor (Brook Park)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Lakin 78.0% 32
WI Write-In 22.0% 9

Mayor (Bruno)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Douglas Blechinger 87.2% 34
WI Write-In 12.8% 5

Mayor (Denham)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 13

Mayor (Finlayson)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Xavier Villarreal 97.5% 117
WI Write-In 2.5% 3

Mayor (Hinckley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Don Zeman 96.8% 572
WI Write-In 3.2% 19

Mayor (Kerrick)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lonny E. Nelson 65.4% 17
NP Daniel S. Adams 30.8% 8
WI Write-In 3.8% 1

Mayor (Pine City)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Janssen 70.8% 921
WI Write-In 29.2% 380

Mayor (Rock Creek)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ervin R. (Skip) Stevens Jr. 96.4% 672
WI Write-In 3.6% 25

Mayor (Rutledge)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 44

Mayor (Sandstone)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy L. Atterbury 89.5% 453
WI Write-In 10.5% 53

Mayor (Sturgeon Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas Helfman 74.9% 131
WI Write-In 25.1% 44

Mayor (Willow River)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Vickie Whitehouse 62.1% 100
WI Write-In 37.9% 61

Council Member (Askov) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yvette Maloney 46.0% 132
NP Jason Ripley 35.5% 102
NP Lawrence A. Seek Sr. 17.1% 49
WI Write-In 1.4% 4

Council Member (Brook Park) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Racheal Kegley 53.0% 35
NP Michael J. Billstrom 39.4% 26
WI Write-In 7.6% 5

Council Member (Bruno) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Maureen Seibert 45.3% 39
NP Edith (Dode) Molgaard 44.2% 38
NP Linda K. Dahlberg 10.5% 9
WI Write-In 0.0% 0

Council Member (Denham) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Leonard Kroska 36.8% 14
NP Michael D. Mikrot 31.6% 12
WI Write-In 31.6% 12

Council Member (Finlayson) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Price 66.9% 105
WI Write-In 33.1% 52

Council Member (Henriette) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ronnie "Sue" Mcneil 53.7% 22
NP Giles Mathew Nelson 34.1% 14
WI Write-In 12.2% 5

Council Member (Hinckley) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Burkhardt 22.4% 225
NP Mandy Hartl 21.8% 219
NP Mindy Sandell 20.8% 209
NP John Frank 17.7% 178
NP Arnie Cekalla 16.7% 168
WI Write-In 0.4% 4

Council Member (Kerrick)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wayne Stadin 100.0% 26
WI Write-In 0.0% 0

Council Member (Pine City) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Ovick 36.2% 840
NP Brian Scholin 20.6% 478
NP Linda J Hanson 17.9% 416
NP Robyn Miche' 14.5% 337
NP Paul Dunbar 9.4% 219
WI Write-In 1.3% 29

Council Member (Rock Creek) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pamela K. Hinze 49.6% 494
NP Craig Saari 47.9% 477
WI Write-In 2.4% 24

Council Member (Rutledge) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Leroy Price Jr 78.2% 79
WI Write-In 21.8% 22

Council Member (Sandstone) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Phillip Kester 67.9% 394
WI Write-In 32.1% 186

Council Member (Sturgeon Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dale Kolosky 28.3% 92
NP Darlene Woog 27.7% 90
NP Dody Ockwig 20.9% 68
NP Shelly Kolosky 20.9% 68
WI Write-In 2.2% 7

Council Member (Willow River) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris A. Ketchmark 59.1% 146
NP Darryl Poslusny 37.7% 93
WI Write-In 3.2% 8

Special Election for Council Member (Brook Park)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Dunagan 100.0% 37
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Council Member (Henriette)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Phyllis Stayner 100.0% 20
WI Write-In 0.0% 0

City Clerk (Kerrick)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Debra Stadin 100.0% 26
WI Write-In 0.0% 0

City Treasurer (Rutledge)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robin Thiele 80.9% 72
WI Write-In 19.1% 17

Town Supervisor Seat 1 (Sturgeon Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James Magdziarz 96.4% 133
WI Write-In 3.6% 5

Special Election for Town Supervisor Seat 2 (Sturgeon Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Kuhlman 99.3% 139
WI Write-In 0.7% 1

Town Supervisor Seat C (Dell Grove Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randall W Davis 64.0% 224
NP Harold Bonnin 35.4% 124
WI Write-In 0.6% 2

Town Clerk (Dell Grove Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Janet Foss 98.8% 326
WI Write-In 1.2% 4

Town Clerk (Sturgeon Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Nedene Kuhlman 100.0% 138
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Arlone Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Melinda Peel 100.0% 1,494
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Clover Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curtis Nelson 98.3% 1,557
WI Write-In 1.7% 27

Hospital District Board Member (Danforth Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott W. Hendricks 97.4% 342
WI Write-In 2.6% 9

Hospital District Board Member (Finlayson)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis R. Liebelt 94.7% 972
WI Write-In 5.3% 54

Hospital District Board Member (Finlayson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ronald Osladil 99.4% 1,548
WI Write-In 0.6% 9

Hospital District Board Member (Hinckley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary E. Deming 99.3% 4,923
WI Write-In 0.7% 36

Hospital District Board Member (Park Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda Kvasnicka 100.0% 117
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Sandstone)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 1,116

Hospital District Board Member (Sandstone Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mervyn Becker 94.0% 2,808
WI Write-In 6.0% 180

Updated: 10/20/14, 01:20 PM.

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast