Pennington County

U.S. President & Vice President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney And Paul Ryan 50.7% 3,305 45.0% 1,320,225
DFL Barack Obama And Joe Biden 46.4% 3,024 52.7% 1,546,167
Lib Gary Johnson And Jim Gray 1.5% 100 1.2% 35,098
GP Jill Stein And Cheri Honkala 0.5% 30 0.4% 13,023
WI Write-In 0.4% 23 0.4% 10,641
GGOP Jim Carlson And George Mcmahon 0.2% 13 0.1% 3,149
CP Virgil Goode And Jim Clymer 0.2% 10 0.1% 3,722
SWP James Harris And Maura Deluca 0.1% 8 0.0% 1,051
Cnl Dean Morstad And Josh Franke-Hyland 0.0% 2 0.0% 1,092
PSL Peta Lindsay And Yari Osorio 0.0% 2 0.0% 397
JP Ross C. "Rocky" Anderson And Luis J. Rodriguez 0.0% 0 0.1% 1,996

U.S. Senator (before recount)
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 64.6% 4,098 65.2% 1,854,595
GOP Kurt Bills 30.8% 1,956 30.5% 867,974
IP Stephen Williams 2.8% 175 2.6% 73,539
GGOP Tim Davis 1.0% 66 1.1% 30,531
NP Michael Cavlan 0.7% 45 0.5% 13,986
WI Write-In 0.0% 3 0.1% 2,582

Constitutional Amendment 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 61.4% 4,030 47.4% 1,399,916
  No 37.2% 2,444 51.2% 1,510,434
  Estimated Blanks 1.4% 89 1.4% 40,430

Constitutional Amendment 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 51.5% 3,378 46.2% 1,362,009
  No 46.9% 3,081 52.2% 1,539,044
  Estimated Blanks 1.6% 104 1.7% 49,727

Chief Justice - Supreme Court
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 66.9% 3,827 60.0% 1,284,064
NP Dan Griffith 32.9% 1,881 39.6% 846,956
WI Write-In 0.2% 11 0.4% 8,370

Associate Justice - Supreme Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 65.5% 3,542 58.9% 1,228,138
NP Dean Barkley 34.2% 1,851 40.7% 847,515
WI Write-In 0.2% 12 0.4% 8,056

Associate Justice - Supreme Court 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David R. Stras 52.8% 2,900 56.0% 1,141,951
NP Tim Tingelstad 47.0% 2,580 43.6% 890,301
WI Write-In 0.2% 10 0.4% 8,687

Judge - Court of Appeals 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Renee L. Worke 99.5% 4,996 99.0% 1,758,946
WI Write-In 0.5% 26 1.0% 18,159

Judge - Court of Appeals 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 99.6% 4,840 99.0% 1,720,106
WI Write-In 0.4% 19 1.0% 16,897

U.S. House - District 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Collin C. Peterson 66.1% 4,248 60.4% 197,791
GOP Lee Byberg 30.1% 1,936 34.8% 114,151
IP Adam Steele 3.7% 237 4.7% 15,298
WI Write-In 0.1% 9 0.1% 336

State Senator District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Leroy Stumpf 61.9% 3,996 60.6% 22,298
GOP Steve Nordhagen 38.0% 2,455 39.3% 14,475
WI Write-In 0.1% 6 0.1% 29

State Representative District 1A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Dan Fabian 53.5% 2,319 60.2% 11,146
DFL Bruce Patterson 46.5% 2,017 39.8% 7,370
WI Write-In 0.0% 2 0.0% 9

State Representative District 1B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Marc Demers 50.5% 1,007 47.9% 8,685
GOP Debra (Deb) Kiel 49.4% 985 51.9% 9,401
WI Write-In 0.1% 1 0.1% 27

Judge - 9th District Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Shari Schluchter 99.7% 4,947 99.4% 121,175
WI Write-In 0.3% 14 0.6% 790

Judge - 9th District Court 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP John G. Melbye 65.2% 3,551 59.3% 82,329
NP Diana Sweeney 34.7% 1,888 40.5% 56,226
WI Write-In 0.1% 8 0.2% 302

Judge - 9th District Court 10
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Richard A. Zimmerman 99.7% 4,945 99.4% 121,340
WI Write-In 0.3% 15 0.6% 706

Judge - 9th District Court 13
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Erik J. Askegaard 99.7% 4,934 99.4% 121,109
WI Write-In 0.3% 16 0.6% 710

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald J. Jensen 62.3% 795
NP Anthony (Tony) Rubischko 37.5% 478
WI Write-In 0.2% 3

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cody Hempel 98.4% 877
WI Write-In 1.6% 14

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Oliver (Skip) Swanson 51.4% 740
NP Chuck Hoard 48.4% 697
WI Write-In 0.3% 4

School Board Member (Goodridge) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Drangstveit 27.9% 330
NP Alan Swanson 26.0% 307
NP John P. Lovly 25.5% 301
NP Faye Wold 19.2% 227
WI Write-In 1.4% 17

School Board Member (Thief River Falls) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris Melbye 24.0% 3,409
NP Misty Hempel 23.2% 3,300
NP Josh Balmer 20.4% 2,896
NP Wayne Nomeland 17.4% 2,478
NP Josh Whitlow 14.8% 2,103
WI Write-In 0.2% 32

School Board Member (Red Lake Falls) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Reed Engelstad 34.6% 934
NP Brad Johnson 32.0% 865
NP Mike Swendra 31.5% 850
WI Write-In 1.9% 52

Special Election For School Board Member (Red Lake Falls) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Andy A. Knott 52.1% 910
NP Amanda Cardinal 47.0% 820
WI Write-In 0.9% 16

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #630)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 67.5% 768
NP No 32.5% 369

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Grant Nelson 99.5% 5,468
WI Write-In 0.5% 28

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda Hanson 99.6% 5,372
WI Write-In 0.4% 19

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gregory Hilgeman 99.6% 5,312
WI Write-In 0.4% 22

Mayor (Goodridge)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David L. Brown 93.5% 43
WI Write-In 6.5% 3

Mayor (St. Hilaire)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven Wayne Dahlen 95.4% 125
WI Write-In 4.6% 6

Mayor (Thief River Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Dagg 68.8% 2,459
NP Jerry Unruh 30.1% 1,076
WI Write-In 1.1% 40

Council Member (Goodridge) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Hasby 37.0% 30
NP Faye Wold 30.9% 25
NP Anissia Boutain 29.6% 24
WI Write-In 2.5% 2

Council Member (St. Hilaire) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bernard J. Huot 70.4% 107
WI Write-In 29.6% 45

Council Member at Large (Thief River Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ken D. Schmalz 60.6% 2,051
NP Shane Mcnatton 39.0% 1,321
WI Write-In 0.4% 12

Council Member Ward 2 (Thief River Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Don Sollom 63.2% 394
NP Douglas Olson 36.4% 227
WI Write-In 0.3% 2

Council Member Ward 4 (Thief River Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerald Brown 49.8% 307
NP Conrad C. Holten 49.6% 306
WI Write-In 0.6% 4

Town Supervisor Seat A (Deer Park Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Arden Lundeen 97.1% 66
WI Write-In 2.9% 2

Town Supervisor Seat B (Black River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bryan Steiger 100.0% 36
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Bray Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curtis Swanson 90.6% 29
WI Write-In 9.4% 3

Town Supervisor Seat B (Numedal Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 24

Town Supervisor Seat B (Polk Centre Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark A. Larson 100.0% 34
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (River Falls Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wayne Johnson 100.0% 96
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Bray Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas Scholin 100.0% 30
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Hickory Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darrin Arveson 95.3% 41
WI Write-In 4.7% 2

Town Supervisor Seat C (Polk Centre Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott Sorvig 100.0% 35
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (River Falls Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerry C. Hasnedl 99.0% 97
WI Write-In 1.0% 1

Town Clerk (Hickory Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cheryl Bjerklie 97.6% 41
WI Write-In 2.4% 1

Town Clerk (Numedal Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michele Mccraw 100.0% 51
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Black River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cindy Steiger 97.4% 37
WI Write-In 2.6% 1

Town Treasurer (Bray Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Brooks 100.0% 28
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Deer Park Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Suzan Gunderson 100.0% 64
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Town Treasurer (Hickory Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lonny Burrack 100.0% 42
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Town Treasurer (Numedal Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amanda Hermreck 100.0% 48
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Polk Centre Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kelly Mosbeck 100.0% 36
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (River Falls Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Arlene Novak 98.9% 94
WI Write-In 1.1% 1

Six-Year Term Of Office Option For Town Supervisor
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 68.8% 22
NP No 31.3% 10

Designating The Second Tuesday In March As The Town General Election Date
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 84.5% 60
NP No 15.5% 11

Issuance Of Licenses For The Sale Of Intoxicating Liquor On Sundays
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 67.3% 35
NP No 32.7% 17

Updated: 11/06/14, 04:40 PM.

Source: Office of the Minnesota Secretary of State

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®