Otter Tail County

U.S. President & Vice President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney And Paul Ryan 59.6% 18,860 45.0% 1,320,225
DFL Barack Obama And Joe Biden 38.4% 12,165 52.7% 1,546,167
Lib Gary Johnson And Jim Gray 0.8% 253 1.2% 35,098
GP Jill Stein And Cheri Honkala 0.4% 134 0.4% 13,023
WI Write-In 0.3% 108 0.4% 10,641
CP Virgil Goode And Jim Clymer 0.2% 57 0.1% 3,722
GGOP Jim Carlson And George Mcmahon 0.1% 32 0.1% 3,149
JP Ross C. "Rocky" Anderson And Luis J. Rodriguez 0.1% 25 0.1% 1,996
Cnl Dean Morstad And Josh Franke-Hyland 0.1% 19 0.0% 1,092
SWP James Harris And Maura Deluca 0.0% 14 0.0% 1,051
PSL Peta Lindsay And Yari Osorio 0.0% 3 0.0% 397

U.S. Senator (before recount)
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 53.5% 16,542 65.2% 1,854,595
GOP Kurt Bills 41.8% 12,931 30.5% 867,974
IP Stephen Williams 3.2% 996 2.6% 73,539
GGOP Tim Davis 0.9% 269 1.1% 30,531
NP Michael Cavlan 0.5% 155 0.5% 13,986
WI Write-In 0.0% 13 0.1% 2,582

Constitutional Amendment 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 66.5% 21,180 47.4% 1,399,916
  No 32.0% 10,202 51.2% 1,510,434
  Estimated Blanks 1.4% 453 1.4% 40,430

Constitutional Amendment 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 55.6% 17,707 46.2% 1,362,009
  No 42.5% 13,514 52.2% 1,539,044
  Estimated Blanks 1.9% 614 1.7% 49,727

Chief Justice - Supreme Court
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 56.4% 14,317 60.0% 1,284,064
NP Dan Griffith 43.4% 11,009 39.6% 846,956
WI Write-In 0.2% 45 0.4% 8,370

Associate Justice - Supreme Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 61.7% 15,318 58.9% 1,228,138
NP Dean Barkley 38.1% 9,471 40.7% 847,515
WI Write-In 0.2% 42 0.4% 8,056

Associate Justice - Supreme Court 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David R. Stras 50.7% 12,609 56.0% 1,141,951
NP Tim Tingelstad 49.1% 12,225 43.6% 890,301
WI Write-In 0.2% 47 0.4% 8,687

Judge - Court of Appeals 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Renee L. Worke 99.4% 22,571 99.0% 1,758,946
WI Write-In 0.6% 137 1.0% 18,159

Judge - Court of Appeals 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 99.4% 22,226 99.0% 1,720,106
WI Write-In 0.6% 132 1.0% 16,897

U.S. House - District 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Collin C. Peterson 56.1% 17,257 60.4% 197,791
GOP Lee Byberg 39.9% 12,278 34.8% 114,151
IP Adam Steele 3.8% 1,178 4.7% 15,298
WI Write-In 0.1% 28 0.1% 336

State Senator District 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Dennis Moser 64.4% 403 45.0% 17,423
DFL Rod Skoe 35.5% 222 54.9% 21,269
WI Write-In 0.2% 1 0.1% 38

State Senator District 8
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Bill Ingebrigtsen 50.5% 15,219 52.9% 22,693
DFL Dan Skogen 49.4% 14,889 47.0% 20,197
WI Write-In 0.1% 30 0.1% 42

State Representative District 2B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Steve Green 64.7% 403 51.0% 9,759
DFL Brita Sailer 35.3% 220 49.0% 9,376
WI Write-In 0.0% 0 0.1% 15

State Representative District 8A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Bud Nornes 62.8% 13,190 62.8% 13,190
DFL Chester (Chet) F. Nettestad 37.1% 7,800 37.1% 7,800
WI Write-In 0.1% 23 0.1% 23

State Representative District 8B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mary Franson 55.8% 4,799 50.0% 10,642
DFL Bob Cunniff 44.1% 3,790 49.9% 10,630
WI Write-In 0.1% 6 0.1% 19

Judge - 7th District Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Kris H. Davick-Halfen 99.4% 22,226 99.4% 165,452
WI Write-In 0.6% 123 0.6% 1,055

Judge - 7th District Court 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Mary B. Mahler 99.5% 22,223 99.4% 164,965
WI Write-In 0.5% 117 0.6% 1,019

Judge - 7th District Court 10
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Vicki E. Landwehr 99.5% 22,112 99.4% 166,770
WI Write-In 0.5% 111 0.6% 1,053

Judge - 7th District Court 12
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Wally B. Senyk 99.3% 22,763 99.4% 164,679
WI Write-In 0.7% 170 0.6% 1,044

Judge - 7th District Court 19
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barbara R. Hanson 99.4% 22,588 99.4% 165,350
WI Write-In 0.6% 140 0.6% 988

Judge - 7th District Court 20
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP William J. Cashman 99.5% 22,040 99.4% 164,686
WI Write-In 0.5% 111 0.6% 999

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Douglas A. Huebsch 98.2% 5,367
WI Write-In 1.8% 97

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John D. Lindquist 99.5% 5,256
WI Write-In 0.5% 29

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lee Rogness 98.8% 4,934
WI Write-In 1.2% 61

School Board Member (Frazee) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven Jepson 26.2% 2,194
NP Don Trieglaff 22.2% 1,860
NP Tammie Nunn 15.1% 1,263
NP Mary K. Lepisto 14.0% 1,174
NP Amie Erickson 12.0% 1,004
NP Dana Laine 9.9% 827
WI Write-In 0.5% 40

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #23)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 54.5% 1,866
NP No 45.5% 1,555

School Board Member (Battle Lake) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Ness 30.7% 1,732
NP Pat Radermacher 24.6% 1,391
NP Sam Bellig 23.9% 1,349
NP Clinton Bengtson 19.9% 1,124
WI Write-In 0.9% 51

School Board Member (Fergus Falls) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Matthew Lemke 36.7% 6,877
NP Tarma L. Carlson 33.0% 6,179
NP Jeff Hohrman 29.5% 5,522
WI Write-In 0.9% 169

School Board Member (Henning) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Reed Reinbold 24.1% 928
NP Rodney Thalmann 22.7% 875
NP Kim R. Haugen 22.3% 861
NP Michelle J Boeckers 12.8% 493
NP Dwayne Augustus 12.6% 485
NP Nick Haspel 4.8% 184
WI Write-In 0.7% 28

School Board Member (Parkers Prairie) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Peterson 30.5% 1,064
NP Jeffrey Samuelson 23.2% 808
NP Glenn Cornish 22.9% 797
NP Meagan Moen 22.0% 768
WI Write-In 1.4% 50

School Board Member (Pelican Rapids) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Forsgren 37.5% 2,639
NP Jon Karger 31.5% 2,215
NP Mitch Monson 30.2% 2,123
WI Write-In 0.8% 54

School Board Member (Perham) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cyndy Huber 19.8% 2,665
NP Sue Von Ruden 19.3% 2,603
NP Vincent W. Pankonin 16.6% 2,238
NP Arnie Thompson 14.4% 1,939
NP Eric Ashcraft 9.2% 1,237
NP Clint Fultz 7.7% 1,044
NP James Mulcahy 6.4% 865
NP David Reitmeyer 6.2% 841
WI Write-In 0.4% 50

School Board Member (Underwood) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ardy Johansen 34.9% 870
NP John Wold 33.6% 838
NP Thomas F. Masloski Jr 30.1% 750
WI Write-In 1.3% 33

School Board Member (New York Mills) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Wallgren 24.4% 1,299
NP Kristina Ehnert 21.0% 1,121
NP Julie Adams 20.9% 1,113
NP Wendy Hetland 18.1% 966
NP Chris Waltz 15.0% 797
WI Write-In 0.6% 33

Special Election For School Board Member (Fergus Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Angela Fiedler 50.4% 4,242
NP David G. Prazak 49.1% 4,130
WI Write-In 0.5% 41

Approval Of School District Capital Project Levy Authorization
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 59.4% 1,563
NP No 40.6% 1,068

School District Ballot Question 1 Approval Of School District Bond Issue
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 54.1% 5,402
NP Yes 45.9% 4,588

Approval Of School District Referendum Revenue Authorization
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 55.3% 1,462
NP No 44.7% 1,181

Approval Of Additional School District Referendum Revenue Authorization
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 52.9% 1,388
NP No 47.1% 1,236

Soil and Water Supervisor District 1 (East)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis E. Reynolds 99.5% 10,174
WI Write-In 0.5% 49

Soil and Water Supervisor District 4 (East)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Greenwaldt 99.5% 10,224
WI Write-In 0.5% 49

Soil and Water Supervisor District 5 (East)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven G Inwards 99.6% 10,151
WI Write-In 0.4% 45

Soil and Water Supervisor District 3 (West)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rodney A. Wenstrom 99.5% 15,073
WI Write-In 0.5% 73

Soil and Water Supervisor District 4 (West)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John S. Walkup 99.6% 14,908
WI Write-In 0.4% 62

Soil and Water Supervisor District 5 (West)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard B. Viger 99.6% 14,796
WI Write-In 0.4% 66

Hospital District Board Member at Large (Perham)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 325

Mayor (Battle Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Charles M. Reeve 89.0% 382
WI Write-In 11.0% 47

Mayor (Bluffton)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 55

Mayor (Clitherall)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 24

Mayor (Dalton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Julie A Henderson 54.0% 68
NP Tara K. Lindquist 45.2% 57
WI Write-In 0.8% 1

Mayor (Deer Creek)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Julie Brunko 74.0% 91
WI Write-In 26.0% 32

Mayor (Dent)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Perry Coleman 93.2% 82
WI Write-In 6.8% 6

Mayor (Elizabeth)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas Wedll 100.0% 79
WI Write-In 0.0% 0

Mayor (Erhard)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Neil P. Hunter 94.5% 52
WI Write-In 5.5% 3

Mayor (Fergus Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Hal Leland 36.3% 2,340
NP Patrick Connelly 30.3% 1,956
NP Daryl Synstelien 28.8% 1,858
NP John Strauch 1.8% 119
NP Jeffrey Mcsorley Jr. 1.6% 101
NP Ron Melius 0.8% 54
WI Write-In 0.3% 22

Mayor (Henning)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Hermanson 43.0% 170
NP Duane Cichy 28.1% 111
WI Write-In 20.5% 81
NP Diane Carlson 8.4% 33

Mayor (New York Mills)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Julie L. Gerber 55.2% 315
NP Kenny Friese 44.5% 254
WI Write-In 0.4% 2

Mayor (Ottertail)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Myron Lueders 96.9% 283
WI Write-In 3.1% 9

Mayor (Parkers Prairie)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 52.5% 228
NP Donald H Zuehlke 47.5% 206

Mayor (Pelican Rapids)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ben L. Woessner 94.0% 627
WI Write-In 6.0% 40

Mayor (Perham)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Meehl 98.3% 1,137
WI Write-In 1.7% 20

Mayor (Rothsay)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris Buckingham 89.5% 187
WI Write-In 10.5% 22

Mayor (Underwood)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Hoff 95.2% 158
WI Write-In 4.8% 8

Mayor (Urbank)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Vernon Klimek 87.5% 14
WI Write-In 12.5% 2

Mayor (Vergas)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dean Haarstick 96.3% 182
WI Write-In 3.7% 7

Mayor (Vining)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James Wallevand 93.5% 43
WI Write-In 6.5% 3

Mayor (Wadena)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wayne Wolden 73.1% 1,278
NP Michael L. Burcham 24.4% 427
WI Write-In 2.5% 43

Council Member (Battle Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ryan Christensen 55.4% 377
NP Janet Schicker-Ruhland 40.0% 272
WI Write-In 4.6% 31

Council Member (Bluffton) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 95

Council Member (Clitherall) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 37

Council Member (Dalton) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Julie Walvatne 57.5% 104
NP Sharon Spencer 34.3% 62
WI Write-In 8.3% 15

Council Member (Deer Creek) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dan Hendershot 44.9% 92
NP Jim Hill 43.9% 90
WI Write-In 11.2% 23

Council Member (Dent) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jessica O'Boyle 77.8% 77
WI Write-In 22.2% 22

Council Member (Elizabeth) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Julie Lemke 52.6% 70
NP Gene Bogenreif 45.9% 61
WI Write-In 1.5% 2

Council Member (Erhard) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James P Ouren 49.5% 45
NP William E Thompson 39.6% 36
WI Write-In 11.0% 10

Council Member (Henning) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Lohse 34.7% 244
NP Nancy E. Oseien 24.4% 172
NP Robert Johnson 20.2% 142
NP Carl A. Linderkamp 17.5% 123
NP Murray Lippy 2.7% 19
WI Write-In 0.6% 4

Council Member (New York Mills) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Betsy Roder 27.9% 273
NP Jason Schik 27.8% 272
NP Joshua Hoaby 19.5% 191
NP Matthew Olson 13.4% 131
NP Charles Fredley 6.2% 61
NP Patrick Kilby 4.9% 48
WI Write-In 0.4% 4

Council Member (Ottertail) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Heather Rosenthal (Pollard) 56.7% 215
WI Write-In 43.3% 164

Council Member (Parkers Prairie) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas D. Myers 40.2% 328
NP Kelly Mesker 38.1% 311
NP Karen Marotto 20.5% 167
WI Write-In 1.2% 10

Council Member (Pelican Rapids) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin R. Ballard 53.8% 591
NP Steve J Foster 43.8% 481
WI Write-In 2.4% 26

Council Member (Perham) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James M Johnson 53.5% 957
NP Eric Spencer 45.7% 817
WI Write-In 0.8% 15

Council Member (Richville) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rick Sazama 50.0% 28
NP Erwin H. Post 48.2% 27
WI Write-In 1.8% 1

Council Member at Large (Rothsay) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Shane Balken 44.6% 185
NP Eric D. Larson 44.3% 184
NP Susan Gulbranson 10.1% 42
WI Write-In 1.0% 4

Council Member (Underwood) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marilyn Olson 37.0% 107
NP James A Erpelding 31.1% 90
NP Cheryl A Finseth 29.8% 86
WI Write-In 2.1% 6

Council Member (Urbank) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Koep 53.3% 16
NP Linda Jesnowski 46.7% 14
WI Write-In 0.0% 0

Council Member (Vergas) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Zitzow 72.8% 166
WI Write-In 27.2% 62

Council Member (Vining)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jon Stueve 97.8% 45
WI Write-In 2.2% 1

Council Member (Wadena) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brian Hillesland 42.9% 1,175
NP Gillette L Kempf 30.0% 823
NP Pete Phillips 26.4% 724
WI Write-In 0.7% 18

Special Election for Council Member (Underwood)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rick Jacobson 96.9% 154
WI Write-In 3.1% 5

Special Election for Council Member (Vining)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Glenn Whiting 52.2% 24
NP Sally Bohn 47.8% 22
WI Write-In 0.0% 0

Council Member Ward 1 (Fergus Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ben Schierer 56.4% 719
NP Eric Shelstad 42.9% 547
WI Write-In 0.7% 9

Council Member Ward 2 (Fergus Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Fish 47.4% 799
NP Mathew Larson 25.4% 427
NP Robert A. Reisch 22.9% 386
NP Nathan Gramley 4.0% 68
WI Write-In 0.2% 4

Council Member Ward 3 (Fergus Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Rundquist 38.7% 563
NP Wallace R. (Wally) Cole 32.0% 466
NP Mike Diekman 28.4% 413
WI Write-In 1.0% 14

Council Member Ward 4 (Fergus Falls)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Anthony J Hicks 45.1% 690
NP Pam Ness 27.8% 425
NP Tim King 26.6% 407
WI Write-In 0.5% 7

City Clerk (Richville)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gilbert Ebner 100.0% 33
WI Write-In 0.0% 0

City Clerk (Vining)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carol Green-Kiemle 97.8% 45
WI Write-In 2.2% 1

City Treasurer (Vining)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Diane Lineburg 100.0% 46
WI Write-In 0.0% 0

Adoption By The City Of Optional Plan A
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 83.5% 81
NP No 16.5% 16

Town Supervisor Seat A (Dunn Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Dalman 99.2% 490
WI Write-In 0.8% 4

Town Supervisor Seat A (Folden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary R. Waskosky 96.5% 137
WI Write-In 3.5% 5

Town Supervisor Seat A (Oscar Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 14

Town Supervisor Seat A (Trondhjem Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris Watterud 99.0% 98
WI Write-In 1.0% 1

Town Supervisor Seat B (Buse Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Schan E. Sorkness 98.8% 256
WI Write-In 1.2% 3

Town Supervisor Seat B (Butler Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Janke Sobieski 87.3% 110
WI Write-In 12.7% 16

Town Supervisor Seat B (Dane Prairie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gerald (Jerry) Thompson 98.1% 454
WI Write-In 1.9% 9

Town Supervisor Seat B (Dunn Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David L. Johnson 98.5% 475
WI Write-In 1.5% 7

Town Supervisor Seat B (Newton Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rick Ehnert 98.6% 358
WI Write-In 1.4% 5

Town Supervisor Seat B (Pelican Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis Ouren 77.1% 256
NP Yancy Wifall 22.6% 75
WI Write-In 0.3% 1

Town Supervisor Seat B (Perham Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joe Ingebrand 99.8% 407
WI Write-In 0.2% 1

Town Supervisor Seat B (Rush Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Andrew Klinnert 98.0% 481
WI Write-In 2.0% 10

Town Supervisor Seat C (Butler Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Harold A Schossow 97.8% 135
WI Write-In 2.2% 3

Town Supervisor Seat C (Dane Prairie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Mark 98.7% 460
WI Write-In 1.3% 6

Town Supervisor Seat C (Perham Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brian A. Sazama 52.9% 240
NP James Osterfeld 47.1% 214
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Buse Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joyce Schmidt 100.0% 260
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Newton Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Angela Sonsalla 99.2% 364
WI Write-In 0.8% 3

Town Clerk (Oscar Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike S. Metzger 100.0% 86
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Pelican Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lloyd Nelson 98.6% 288
WI Write-In 1.4% 4

Town Clerk (Rush Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Francine Guck 99.8% 490
WI Write-In 0.2% 1

Town Clerk (Trondhjem Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Maggie (Margaret) Lindsay 100.0% 97
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Butler Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Laurie Hendrickx 99.3% 138
WI Write-In 0.7% 1

Town Treasurer (Dane Prairie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kim Mark 99.8% 451
WI Write-In 0.2% 1

Town Treasurer (Dunn Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Susan Pepelnjak 99.2% 480
WI Write-In 0.8% 4

Town Treasurer (Folden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dona Currie 94.0% 126
WI Write-In 6.0% 8

Town Treasurer (Perham Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Judy Haverland 100.0% 410
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Corliss Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Staci Malikowski 65.3% 960
NP Dan Bickell 33.9% 498
WI Write-In 0.8% 12

Hospital District Board Member (Dead Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 246

Hospital District Board Member (Dunn Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Slotten 98.9% 2,245
WI Write-In 1.1% 25

Hospital District Board Member (Edna Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Marthaler 99.3% 2,628
WI Write-In 0.7% 18

Hospital District Board Member (Erhard)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard K. Bratlien 86.8% 230
WI Write-In 13.2% 35

Hospital District Board Member (Erhards Grove Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joan Fouquette 54.2% 550
NP Greg Williams 45.8% 465
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Norwegian Grove Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 60

Hospital District Board Member (Pelican Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Berg 99.7% 1,495
WI Write-In 0.3% 5

Hospital District Board Member (Pine Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Katherine A. Hemmelgarn 98.1% 1,842
WI Write-In 1.9% 36

Hospital District Board Member (Rush Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Eugene Jahnke 97.8% 2,664
WI Write-In 2.2% 60

Hospital District Board Member (Star Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Halvorson 99.0% 1,152
WI Write-In 1.0% 12

Updated: 11/06/14, 04:40 PM.

Source: Office of the Minnesota Secretary of State

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast