Olmsted County

U.S. President & Vice President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Barack Obama And Joe Biden 50.2% 39,338 52.7% 1,546,167
GOP Mitt Romney And Paul Ryan 47.0% 36,832 45.0% 1,320,225
Lib Gary Johnson And Jim Gray 1.5% 1,158 1.2% 35,098
WI Write-In 0.5% 365 0.4% 10,641
GP Jill Stein And Cheri Honkala 0.4% 332 0.4% 13,023
CP Virgil Goode And Jim Clymer 0.1% 104 0.1% 3,722
GGOP Jim Carlson And George Mcmahon 0.1% 79 0.1% 3,149
JP Ross C. "Rocky" Anderson And Luis J. Rodriguez 0.1% 53 0.1% 1,996
SWP James Harris And Maura Deluca 0.0% 25 0.0% 1,051
Cnl Dean Morstad And Josh Franke-Hyland 0.0% 21 0.0% 1,092
PSL Peta Lindsay And Yari Osorio 0.0% 9 0.0% 397

U.S. Senator (before recount)
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 61.2% 46,067 65.2% 1,854,595
GOP Kurt Bills 34.2% 25,721 30.5% 867,974
IP Stephen Williams 2.8% 2,097 2.6% 73,539
GGOP Tim Davis 1.3% 1,005 1.1% 30,531
NP Michael Cavlan 0.3% 263 0.5% 13,986
WI Write-In 0.1% 73 0.1% 2,582

Constitutional Amendment 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  No 49.6% 39,053 51.2% 1,510,434
  Yes 49.0% 38,525 47.4% 1,399,916
  Estimated Blanks 1.4% 1,103 1.4% 40,430

Constitutional Amendment 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 51.6% 40,582 46.2% 1,362,009
  No 46.6% 36,678 52.2% 1,539,044
  Estimated Blanks 1.8% 1,421 1.7% 49,727

Chief Justice - Supreme Court
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 58.7% 33,248 60.0% 1,284,064
NP Dan Griffith 40.9% 23,171 39.6% 846,956
WI Write-In 0.5% 258 0.4% 8,370

Associate Justice - Supreme Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 60.0% 32,987 58.9% 1,228,138
NP Dean Barkley 39.5% 21,709 40.7% 847,515
WI Write-In 0.5% 259 0.4% 8,056

Associate Justice - Supreme Court 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David R. Stras 59.0% 32,067 56.0% 1,141,951
NP Tim Tingelstad 40.5% 21,999 43.6% 890,301
WI Write-In 0.5% 257 0.4% 8,687

Judge - Court of Appeals 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Renee L. Worke 99.0% 48,677 99.0% 1,758,946
WI Write-In 1.0% 507 1.0% 18,159

Judge - Court of Appeals 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 99.0% 47,664 99.0% 1,720,106
WI Write-In 1.0% 473 1.0% 16,897

U.S. House - District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tim Walz 56.7% 43,090 57.5% 193,211
GOP Allen Quist 43.1% 32,743 42.3% 142,164
WI Write-In 0.2% 138 0.2% 505

State Senator District 25
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP David H. Senjem 52.2% 18,008 53.7% 22,299
DFL Judy Ohly 47.6% 16,434 46.1% 19,149
WI Write-In 0.2% 56 0.1% 60

State Senator District 26
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Carla Nelson 55.6% 22,263 55.6% 22,263
DFL Kenneth R. Moen 44.2% 17,692 44.2% 17,692
WI Write-In 0.2% 72 0.2% 72

Judge - 3rd District Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Christina K. Stevens 98.7% 48,115 99.2% 161,733
WI Write-In 1.3% 647 0.8% 1,316

Judge - 3rd District Court 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP John T. Cajacob 99.1% 47,372 99.3% 159,914
WI Write-In 0.9% 445 0.7% 1,112

Judge - 3rd District Court 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Jeffrey D. Thompson 99.0% 47,689 99.3% 160,749
WI Write-In 1.0% 461 0.7% 1,158

Judge - 3rd District Court 5
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Ross L. Leuning 99.1% 47,281 99.3% 159,393
WI Write-In 0.9% 414 0.7% 1,055

Judge - 3rd District Court 9
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Robert Birnbaum 99.1% 48,086 99.4% 160,441
WI Write-In 0.9% 439 0.6% 1,030

Judge - 3rd District Court 10
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Debra Ann Jacobson 98.9% 48,470 99.3% 161,186
WI Write-In 1.1% 523 0.7% 1,143

Judge - 3rd District Court 12
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Christine A. Long 99.1% 47,615 99.4% 160,426
WI Write-In 0.9% 428 0.6% 1,048

Judge - 3rd District Court 15
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Joseph F. Chase 99.0% 48,733 99.3% 160,776
WI Write-In 1.0% 480 0.7% 1,094

State Representative District 25A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Duane Quam 56.2% 7,483 54.6% 11,056
DFL John Vossen 43.7% 5,824 45.3% 9,188
WI Write-In 0.1% 14 0.1% 22

State Representative District 25B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Kim Norton 57.5% 11,869 57.5% 11,869
GOP Melissa Valeriano 42.3% 8,725 42.3% 8,725
WI Write-In 0.2% 38 0.2% 38

State Representative District 26A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tina Liebling 58.8% 10,484 58.8% 10,484
GOP Breanna Bly 41.0% 7,306 41.0% 7,306
WI Write-In 0.2% 41 0.2% 41

State Representative District 26B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mike Benson 57.1% 12,427 57.1% 12,427
DFL Pat Stallman 42.7% 9,295 42.7% 9,295
WI Write-In 0.2% 40 0.2% 40

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Stephanie Podulke 65.1% 4,827
NP Timothy Schmitt 34.3% 2,546
WI Write-In 0.6% 47

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kenneth Brown 98.5% 7,057
WI Write-In 1.5% 110

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul F. Wilson 52.2% 4,146
NP Gregg Wright 47.1% 3,742
WI Write-In 0.7% 53

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Bier 75.2% 6,324
NP Gil Sirek 24.2% 2,032
WI Write-In 0.7% 58

County Commissioner District 6
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sheila Kiscaden 56.4% 6,105
NP Jim Baker 43.2% 4,681
WI Write-In 0.4% 38

County Commissioner District 7
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Louis Ohly 52.0% 5,077
NP Lenny Laures 47.6% 4,651
WI Write-In 0.4% 38

School Board Member (Chatfield) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gregory Laplante 34.1% 1,900
NP F. Mike Tuohy 33.8% 1,881
NP Jerry Chase 31.0% 1,725
WI Write-In 1.2% 66

School Board Member (Byron) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Matt P. Prigge 22.9% 2,518
NP Peggy Morris 17.7% 1,942
NP Chris Douglas 17.6% 1,935
NP Tessa Olive 15.6% 1,711
NP Allan Jorgensen 13.4% 1,470
NP Barb Rutgers 12.1% 1,329
WI Write-In 0.6% 71

School Board Member (Dover-Eyota) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda Nelson 35.3% 1,458
NP Molly Rieke 31.9% 1,319
NP Julie Austinson 31.3% 1,294
WI Write-In 1.5% 62

School Board Member (Stewartville) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joe Waugh 35.4% 3,202
NP Beth Lawson 33.3% 3,010
NP Tara Stockman 30.7% 2,778
WI Write-In 0.6% 56

School Board Member Position 1 (Rochester)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard F. Hinds 59.1% 26,473
NP Bobbie Gallas 40.1% 17,971
WI Write-In 0.7% 330

School Board Member Position 3 (Rochester)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Deborah Seelinger 64.7% 29,285
NP Greg Gallas 34.7% 15,690
WI Write-In 0.7% 300

School Board Member Position 7 (Rochester)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dan O'Neil 54.9% 23,836
NP Jeff Kennedy 44.5% 19,306
WI Write-In 0.7% 289

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven L. Connelly 98.8% 52,992
WI Write-In 1.2% 620

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Andy Hart 99.1% 52,901
WI Write-In 0.9% 458

School Board Member (Zumbrota-Mazeppa) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Peter Hinrichs 35.4% 2,680
NP Brian Grudem 32.7% 2,479
NP Mark Krier 31.3% 2,371
WI Write-In 0.6% 45

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #2805)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 53.4% 1,987
NP Yes 46.6% 1,734

Mayor (Byron)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ann Diercks 70.3% 1,698
NP David Sletten 29.1% 703
WI Write-In 0.6% 15

Mayor (Chatfield)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald Hainlen 58.1% 770
NP John Mcbroom 40.7% 539
WI Write-In 1.2% 16

Mayor (Dover)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roger P. Ihrke 88.1% 252
WI Write-In 11.9% 34

Mayor (Eyota)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tyrel Clark 72.5% 666
NP Steven W. Wilkinson 24.7% 227
WI Write-In 2.7% 25

Mayor (Oronoco)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin M. Mcdermott 72.7% 484
NP John Tilford 27.3% 182
WI Write-In 0.0% 0

Mayor (Pine Island)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rod Steele 67.6% 1,119
NP Paul Perry 31.6% 523
WI Write-In 0.8% 13

Mayor (Stewartville)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jimmie-John King 98.2% 2,666
WI Write-In 1.8% 48

Council Member (Byron) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Meyer 49.4% 1,657
NP Matthew Brekke 47.9% 1,609
WI Write-In 2.7% 90

Council Member at Large (Chatfield) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kenneth Jacobson 31.8% 1,014
NP Robert L Pederson 25.1% 801
NP David D Frank 22.8% 726
NP Rita Charlton 19.5% 621
WI Write-In 0.8% 25

Council Member (Dover) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Doug Peterson 34.2% 191
NP Matthew Elder 21.3% 119
NP Jerome E. Dyba 20.8% 116
NP Susan Ferguson 20.8% 116
WI Write-In 3.0% 17

Council Member (Eyota) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tony Nelson 52.1% 723
NP Bryan Cornell 45.1% 626
WI Write-In 2.8% 39

Council Member (Oronoco)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Skyler Breitenstein 97.7% 541
WI Write-In 2.3% 13

Council Member (Pine Island) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Erik W. Diskerud 33.8% 1,090
NP Nick J. Novak 32.7% 1,054
NP Dean Weis 16.3% 525
NP Grant Friese 12.1% 391
NP David Harrison Engel 5.0% 162
WI Write-In 0.2% 6

Council Member at Large (Rochester)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis L. Hanson 51.6% 23,860
NP Jan Throndson 42.9% 19,854
WI Write-In 5.6% 2,571

Council Member (Stewartville) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Stensrud 32.3% 1,655
NP Wendy Timm 29.0% 1,490
NP Lori Miller-Beach 25.8% 1,323
NP Daniel J. Ware 12.4% 638
WI Write-In 0.5% 25

Special Election for Council Member (Oronoco) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jayne Krause 40.2% 323
NP Trish (Askvig) Shields 31.6% 254
NP Jonya Pacey 26.2% 211
WI Write-In 2.0% 16

Special Election for Council Member (Pine Island)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Bates 70.8% 1,143
NP David A. Stafford 29.0% 468
WI Write-In 0.2% 4

Council Member Ward 2 (Rochester)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Wojcik 62.2% 5,305
NP Mike Pruett 37.4% 3,190
WI Write-In 0.4% 37

Council Member Ward 4 (Rochester)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Bilderback 66.2% 3,439
NP Gary H. Melin 32.9% 1,710
WI Write-In 0.9% 48

Council Member Ward 6 (Rochester)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sandra Means 62.0% 4,548
NP Greg Opdahl 37.2% 2,732
WI Write-In 0.8% 59

City Of Rochester Sales Tax And Bond Referendum Question
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 65.0% 33,925
NP No 35.0% 18,275

Updated: 11/06/14, 04:40 PM.

Source: Office of the Minnesota Secretary of State

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast