Norman County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Barack Obama 54.1% 1,730 52.8% 1,547,668
GOP Mitt Romney 43.3% 1,384 45.1% 1,321,575
Lib Gary Johnson 1.4% 45 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.6% 18 0.4% 13,045
GGOP Jim Carlson 0.3% 11 0.1% 3,172
CP Virgil Goode 0.3% 8 0.1% 3,727
JP Rocky Anderson 0.1% 2 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.0% 1 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 0 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 0 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 72.4% 2,262 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 24.0% 749 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 2.4% 76 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 0.8% 24 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.4% 13 0.5% 14,009

U.S. House District 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Collin Peterson 77.4% 2,468 60.4% 197,540
GOP Lee Byberg 19.3% 616 34.9% 114,102
IP Adam Steele 3.2% 103 4.7% 15,294

State Senate District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Kent Eken 69.8% 2,249 52.2% 19,833
GOP Phil Hansen 30.2% 971 47.8% 18,132

State House District 4B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Paul Marquart 69.8% 2,182 65.3% 12,637
GOP Paul Sandman 30.2% 945 34.7% 6,719

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 62.8% 1,700 60.3% 1,285,459
NP Dan Griffith 37.2% 1,006 39.7% 847,946

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 58.4% 1,548 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 41.6% 1,101 43.8% 891,399

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 9, Seat 1
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Shari Schluchter 0.0% 0

District Court 9, Seat 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP John Melbye 66.5% 1,775 59.4% 82,112
NP Diana Sweeney 33.5% 894 40.6% 56,142

District Court 9, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Zimmerman 0.0% 0

District Court 9, Seat 13
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Erik Askegaard 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 66.1% 1,740 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 33.9% 893 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 63.0% 2,050 47.5% 1,401,275
  No 34.8% 1,132 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 2.2% 71 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  No 52.0% 1,690 52.2% 1,540,507
  Yes 45.4% 1,478 46.2% 1,363,640
  Estimated Blanks 2.6% 85 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marvin Gunderson 97.8% 542
WI Write-In 2.2% 12

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Jacobson 99.0% 499
WI Write-In 1.0% 5

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven M. Bommersbach 59.3% 391
NP Harold Allrich 40.1% 264
WI Write-In 0.6% 4

School Board Member (Fertile-Beltrami) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Nathan Stuhaug 29.8% 1,067
NP Dennis Hanson 29.2% 1,046
NP Paul A. Stromstad 23.8% 854
NP Reid Wahlin 16.4% 588
WI Write-In 0.7% 26

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #599)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 69.3% 970
NP No 30.7% 429

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bruce Tufte 99.6% 2,768
WI Write-In 0.4% 12

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Erik Rockstad 99.6% 2,800
WI Write-In 0.4% 11

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ron Thorsrud 99.7% 2,722
WI Write-In 0.3% 9

School Board Member (Norman County East) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ross Opsahl 34.5% 872
NP Mike Nelson 32.6% 823
NP Tanya Hanson 31.7% 799
WI Write-In 1.2% 30

School Board Member (Ada-Borup) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gretchen B. Rockstad 28.7% 892
NP Linda Bergee 27.9% 867
NP Mick Thompson 16.2% 504
NP Blair Stoltman 14.7% 457
NP Deborah Spaeth Mickelson 12.1% 375
WI Write-In 0.5% 16

School Board Member District 1 (Norman County West) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ann Tommerdahl 51.3% 259
NP Chris Strand 47.7% 241
WI Write-In 1.0% 5

School Board Member District 2 (Norman County West)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Anita Olson 97.0% 288
WI Write-In 3.0% 9

Mayor (Ada)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis Woody Roux 51.1% 381
WI Write-In 48.9% 364

Mayor (Gary)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Karie Kirschbaum 56.1% 55
NP Linda Engen 42.9% 42
WI Write-In 1.0% 1

Mayor (Halstad)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Sortland 93.3% 208
WI Write-In 6.7% 15

Mayor (Hendrum)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curt Johannsen 63.1% 94
NP Kelly Kjersten 36.2% 54
WI Write-In 0.7% 1

Mayor (Perley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ann Manley 94.7% 36
WI Write-In 5.3% 2

Mayor (Shelly)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ron Cakebread 75.0% 63
NP Theresa Carrillo 25.0% 21
WI Write-In 0.0% 0

Mayor (Twin Valley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joseph Peterick 54.0% 184
WI Write-In 46.0% 157

Council Member (Borup) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Pallum 47.5% 28
NP Brenda Sue Schuele 45.8% 27
WI Write-In 6.8% 4

Council Member (Gary) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 117

Council Member (Halstad) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Maroney 50.8% 186
NP Renae Horning 44.5% 163
WI Write-In 4.6% 17

Council Member (Hendrum) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Smart 41.7% 105
NP Sarah Tommerdahl 39.7% 100
NP Stashenko Hempeck 17.5% 44
WI Write-In 1.2% 3

Council Member (Perley) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Newburgh 57.7% 30
WI Write-In 42.3% 22

Council Member (Shelly) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wayne O'Connell 32.9% 49
NP Gene Dybing 22.1% 33
NP Todd Siemieniewski 20.8% 31
NP Mark Dohman 10.7% 16
NP Tom S. Keeney 10.7% 16
WI Write-In 2.7% 4

Council Member (Twin Valley) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Daniel K. Mickelson 51.0% 294
NP Joel Pearson 45.9% 265
WI Write-In 3.1% 18

Council Member Ward 1 (Ada) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Pinsonneault 47.8% 258
NP Candy Robertson 46.9% 253
WI Write-In 5.4% 29

Council Member Ward 2 (Ada) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Craig Edwards 49.2% 319
NP James B. Hansen 43.0% 279
WI Write-In 7.9% 51

City Clerk (Borup)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jan Babler 100.0% 23
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat A (Bear Park Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mervin Sirjord 98.9% 93
WI Write-In 1.1% 1

Town Treasurer (Bear Park Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Vickie Thronson 100.0% 90
WI Write-In 0.0% 0

Updated: 10/24/14, 12:35 PM.

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast