Mower County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Barack Obama 60.3% 11,129 52.8% 1,547,668
GOP Mitt Romney 37.6% 6,938 45.1% 1,321,575
Lib Gary Johnson 1.2% 219 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.4% 70 0.4% 13,045
GGOP Jim Carlson 0.2% 40 0.1% 3,172
CP Virgil Goode 0.2% 33 0.1% 3,727
SWP James Harris 0.1% 16 0.0% 1,062
Cnl Dean Morstad 0.1% 12 0.0% 1,106
JP Rocky Anderson 0.1% 11 0.1% 2,013
PSL Peta Lindsay 0.0% 3 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 69.5% 12,475 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 24.8% 4,443 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 3.3% 599 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 2.0% 365 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.4% 64 0.5% 14,009

U.S. House District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tim Walz 67.2% 12,283
GOP Allen Quist 32.8% 6,008

State Senate District 27
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Dan Sparks 70.0% 12,715
GOP Linden Anderson 30.0% 5,453

State House District 27A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Shannon Savick 56.1% 143
GOP Rich Murray 35.3% 90
IP William Wagner 8.6% 22

State House District 27B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Jeanne Poppe 63.1% 11,189
GOP Nathan Neitzell 36.9% 6,550

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 99.9% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 55.7% 8,452
NP Dan Griffith 44.3% 6,721

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 59.7% 8,769 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 40.3% 5,921 43.8% 891,399

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 3, Seat 4
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeffrey Thompson 0.0% 0

District Court 3, Seat 9
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Birnbaum 0.0% 0

District Court 3, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Debra Jacobson 0.0% 0

District Court 3, Seat 15
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Joseph Chase 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 62.3% 9,285 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 37.7% 5,623 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 56.8% 10,603 47.5% 1,401,275
  No 41.9% 7,818 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 1.4% 254 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  No 50.9% 9,511 52.2% 1,540,507
  Yes 47.5% 8,870 46.2% 1,363,640
  Estimated Blanks 1.6% 294 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Gabrielson 69.1% 2,346
NP Paul Fischer 30.5% 1,035
WI Write-In 0.4% 14

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Polly L. Glynn 50.7% 1,955
NP Raymond Tucker 49.1% 1,893
WI Write-In 0.2% 7

School Board Member (Austin) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Jane Kestner 20.6% 5,626
NP Richard Lees 20.1% 5,487
NP Don Leathers 18.9% 5,169
NP Carol Mcalister 17.7% 4,839
NP Kathy Glowac 13.3% 3,632
NP Bruce Quitmeyer 9.2% 2,528
WI Write-In 0.3% 82

School Board Member (Grand Meadow) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Judy Thorsen 34.3% 715
NP Jon Oehlke 33.9% 708
NP Wanda Edge 29.9% 624
WI Write-In 1.9% 39

School Board Member (Lyle) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerry Sampson 28.1% 432
NP Joel Nelson 25.9% 399
NP Jessie Meyer 18.1% 278
NP Daniel King 16.4% 252
NP Brooke Klabunde 10.3% 158
WI Write-In 1.4% 21

School Board Member (Leroy-Ostrander) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Norby 22.6% 709
NP Chris Allen Eastvold 21.8% 686
NP Tim Lewison 19.1% 600
NP Amos Huntley 18.6% 584
NP Gladys Kasel 17.2% 541
WI Write-In 0.7% 23

School Board Member (Southland) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kim Bruggeman 22.0% 1,007
NP David A. Kirtz 19.7% 902
NP Shawn Kennedy 16.8% 768
NP Diane Klingfus O'Connor 15.5% 709
NP Paul Kuehneman 14.0% 638
NP Rod Nordeng 11.5% 527
WI Write-In 0.4% 18

Special Election For School Board Member (Lyle)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brandon Slowinski 98.6% 545
WI Write-In 1.4% 8

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James Gebhardt 99.3% 14,870
WI Write-In 0.7% 99

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard D. Gehling 99.5% 14,759
WI Write-In 0.5% 70

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jon W. Erichson 99.2% 14,676
WI Write-In 0.8% 125

Mayor (Adams)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Leroy F. Swanson 86.1% 284
WI Write-In 13.9% 46

Mayor (Austin)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas A Stiehm 63.8% 6,465
NP Dick Lang 35.1% 3,551
WI Write-In 1.1% 113

Mayor (Brownsdale)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Pike 36.1% 130
NP Jeff Foster 35.8% 129
NP Carol Larick 27.8% 100
WI Write-In 0.3% 1

Mayor (Dexter)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Stephenson 93.1% 162
WI Write-In 6.9% 12

Mayor (Elkton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike O'Connor 77.8% 49
WI Write-In 22.2% 14

Mayor (Grand Meadow)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Blomgren 60.1% 300
NP Dennis G. Berge 38.9% 194
WI Write-In 1.0% 5

Mayor (Le Roy)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jennifer Gumbel 95.7% 428
WI Write-In 4.3% 19

Mayor (Lyle)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Guthmiller 77.4% 209
NP Rick B. Matter 21.5% 58
WI Write-In 1.1% 3

Mayor (Mapleview)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Arnie Johnson 52.0% 51
NP Larry A. Naatz 48.0% 47
WI Write-In 0.0% 0

Mayor (Racine)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Deri Nordsving 95.8% 181
WI Write-In 4.2% 8

Mayor (Rose Creek)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pete Kuhlmann 95.7% 179
WI Write-In 4.3% 8

Mayor (Sargeant)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Jensen 81.8% 27
WI Write-In 18.2% 6

Mayor (Taopi)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 28

Mayor (Waltham)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Norbert Eggert 97.3% 72
WI Write-In 2.7% 2

Council Member (Adams) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Anderson 53.5% 303
NP Barry J. Kurtz 41.7% 236
WI Write-In 4.8% 27

Council Member (Brownsdale) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Eugene (Gene) Crabtree 33.8% 206
NP Aronn Oakland 29.1% 177
NP Alan Yates 13.5% 82
NP Kevin Purrier 12.8% 78
NP Liberty (Libby) Barnes 10.7% 65
WI Write-In 0.2% 1

Council Member (Dexter) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathy Snyder 52.9% 148
NP Casey Erwin 41.8% 117
WI Write-In 5.4% 15

Council Member (Elkton) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rod Sprau 62.7% 52
WI Write-In 37.3% 31

Council Member (Grand Meadow) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tory Paul 35.3% 289
NP Travis Warmka 34.6% 283
NP Sandra K Fenton 29.3% 240
WI Write-In 0.7% 6

Council Member (Le Roy) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathleen Gottschalk 34.7% 283
NP Justin T. Brandau 22.8% 186
WI Write-In 22.1% 180
NP Ashley Huntley 20.4% 166

Council Member (Lyle) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Harrison 27.2% 126
NP Steve Baumann 26.9% 125
NP Jackie Holst 17.7% 82
NP Pat Branchaud 17.5% 81
NP Jerremy Mlenar 9.7% 45
WI Write-In 1.1% 5

Council Member (Mapleview) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Simon (Pete) Hancock 29.3% 53
NP Richard Lamaack 26.0% 47
NP Kristine Finley 22.1% 40
NP Jody Mens 21.5% 39
WI Write-In 1.1% 2

Council Member (Racine) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Thompson 50.3% 159
NP Terry Johnson 47.5% 150
WI Write-In 2.2% 7

Council Member (Rose Creek) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wendel R Sprung 50.8% 180
NP Kent Ulwelling 46.0% 163
WI Write-In 3.1% 11

Council Member (Sargeant) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Arletta Bungum 41.5% 27
NP Jim Wagoner 32.3% 21
NP Jody J. Johnson 24.6% 16
WI Write-In 1.5% 1

Council Member (Taopi)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 25

Council Member (Waltham) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Justin Hulst 50.0% 57
NP Erik Peterson 44.7% 51
WI Write-In 5.3% 6

Council Member at Large (Austin)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Janet Anderson 73.8% 6,897
NP Alex Mayfield 25.6% 2,391
WI Write-In 0.6% 52

Special Election for Council Member (Grand Meadow)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Persons 96.9% 435
WI Write-In 3.1% 14

Special Election for Council Member (Racine)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Renn 99.5% 184
WI Write-In 0.5% 1

Council Member Ward 1 (Austin)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Jordal 62.1% 1,802
NP Malcolm W. Mcdonald 37.4% 1,087
WI Write-In 0.5% 15

Council Member Ward 2 (Austin)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve King 98.9% 3,146
WI Write-In 1.1% 34

Council Member Ward 3 (Austin)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeremy M Carolan 55.9% 1,479
NP Lynn Spainhower 43.6% 1,152
WI Write-In 0.5% 14

City Clerk (Taopi)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 23

Utility Board Commissioner (Austin) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas C. Baudler 28.5% 5,843
NP Tom Sherman 22.8% 4,668
NP James R. Schroeder 19.0% 3,884
NP Vince Lynch 16.9% 3,451
NP Peter Handke 12.4% 2,532
WI Write-In 0.5% 94

Sunday Liquor Option
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 69.1% 244
NP No 30.9% 109

Town Supervisor Seat A (Frankford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ron Vogt 99.5% 201
WI Write-In 0.5% 1

Town Supervisor Seat B (Bennington Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Carman 98.8% 79
WI Write-In 1.3% 1

Town Supervisor Seat B (Grand Meadow Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James T. Jacobson 98.1% 157
WI Write-In 1.9% 3

Town Supervisor Seat B (Sargeant Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randall Gronseth 70.0% 105
WI Write-In 30.0% 45

Special Election for Town Supervisor Seat C (Bennington Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Kauffmann 98.6% 73
WI Write-In 1.4% 1

Town Supervisor Seat C (Frankford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob (Robert) Baarsch 99.0% 198
WI Write-In 1.0% 2

Town Clerk (Frankford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Diane Hanson 100.0% 200
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Sargeant Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joanne Kiser 75.2% 112
WI Write-In 24.8% 37

Town Clerk - Treasurer (Bennington Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Elizabeth Rice 98.7% 77
WI Write-In 1.3% 1

Combined Clerk-Treasurer Position
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 81.3% 61
NP No 18.7% 14

Shall The Term Of Office For A Town Supervisor Be For Six Years?
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 62.0% 93
NP Yes 38.0% 57

Combined Clerk-Treasurer Position
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 67.6% 46
NP No 32.4% 22

Updated: .

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast