Le Sueur County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 52.4% 7,714 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 45.8% 6,753 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 0.9% 139 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.3% 50 0.4% 13,045
GGOP Jim Carlson 0.2% 27 0.1% 3,172
CP Virgil Goode 0.2% 23 0.1% 3,727
JP Rocky Anderson 0.1% 9 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.0% 7 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 7 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 1 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 63.8% 9,144 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 31.3% 4,489 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 3.0% 424 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 1.3% 192 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.6% 83 0.5% 14,009

U.S. House District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tim Walz 54.4% 7,800
GOP Allen Quist 45.6% 6,542

State Senate District 19
Rpt.: 0.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Kathy Sheran 0.0% 0

State Senate District 20
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mike Dudley 53.4% 6,064
DFL Kevin Dahle 46.6% 5,292

State Senate District 23
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Julie Rosen 52.1% 1,152
DFL Paul Marquardt 47.9% 1,061

State House District 19A
Rpt.: 0.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Terry Morrow 0.0% 0

State House District 20A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Ryan Wolf 52.5% 4,025
GOP Kelby Woodard 47.5% 3,647

State House District 20B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Brian Wermerskirchen 53.9% 1,866
DFL David Bly 46.1% 1,593

State House District 23B
Rpt.: 0.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Tony Cornish 0.0% 0

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 99.9% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 57.6% 7,016
NP Dan Griffith 42.4% 5,160

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 56.6% 6,631 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 43.4% 5,085 43.8% 891,399

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 1, Seat 2
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Arlene Asencio Perkkio 0.0% 0

District Court 1, Seat 10
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Diane Hanson 61.8% 7,188 63.5% 183,492
NP Michael Larson 38.2% 4,444 36.5% 105,475

District Court 1, Seat 14
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Mayer 0.0% 0

District Court 1, Seat 19
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Erica MacDonald 0.0% 0

District Court 1, Seat 20
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Kathryn Messerich 63.2% 7,308 65.1% 188,444
NP Brian Gravely 36.8% 4,259 34.9% 100,917

District Court 1, Seat 26
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Savre 0.0% 0

District Court 1, Seat 29
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Conkel 0.0% 0

District Court 1, Seat 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP David Knutson 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 57.2% 6,809 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 42.8% 5,093 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 57.6% 8,559 47.5% 1,401,275
  No 41.5% 6,163 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 1.0% 144 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 49.5% 7,356 46.2% 1,363,640
  No 49.3% 7,336 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.2% 174 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Gliszinski 52.8% 1,249
NP John Grimm 46.8% 1,107
WI Write-In 0.4% 10

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joe Connolly 98.5% 2,356
WI Write-In 1.5% 36

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John King 52.2% 1,296
NP Todd Redmann 47.3% 1,173
WI Write-In 0.5% 12

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lance W. Wetzel 61.3% 1,639
NP Richard Molitor 38.0% 1,016
WI Write-In 0.6% 17

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve "Gump" Rohlfing 66.1% 2,259
NP Cliff Wetzel 33.6% 1,150
WI Write-In 0.3% 9

School Board Member (Cleveland) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Rogers 31.7% 993
NP Ellen Dickie 24.9% 780
NP Maria Lowe 21.6% 677
NP Anne P. Mcmullen 21.0% 657
WI Write-In 0.7% 21

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Glen Braun 99.4% 11,833
WI Write-In 0.6% 75

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cletus Gregor 99.4% 11,699
WI Write-In 0.6% 70

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Struck 99.5% 11,843
WI Write-In 0.5% 59

School Board Member (Waterville-Elysian-Morristown) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jay M. Schneider 22.9% 1,858
NP Andrea Jewison 20.8% 1,689
NP Wendy Atherton 20.5% 1,661
NP Pam Baker 18.5% 1,499
NP Roy Schmidtke 16.8% 1,365
WI Write-In 0.6% 46

School Board Member (Lesueur-Henderson) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Hardel 26.5% 2,157
NP Lisa Steinborn 25.5% 2,079
NP Nikki Kiemele 21.2% 1,726
NP Brian Wiederich 17.1% 1,394
NP Andrea Faches 9.1% 743
WI Write-In 0.5% 39

School Board Member (Tri-City United) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Barnett 22.1% 2,966
NP Debbie Struckman 19.9% 2,670
NP Kevin Huber 15.4% 2,068
NP Jim Miller 13.3% 1,789
NP Michelle Borchardt 10.7% 1,442
NP Greg Peterson 8.1% 1,085
NP Justin Lerfald 6.2% 837
NP Joy Royle 3.5% 466
WI Write-In 0.7% 100

Mayor (Cleveland)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard B. Walter 93.9% 339
WI Write-In 6.1% 22

Mayor (Elysian)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Clinton Stoen 63.7% 268
NP Kathleen (Katy) Anttila 36.3% 153
WI Write-In 0.0% 0

Mayor (Heidelberg)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lori Weldon 57.3% 43
NP Steven Smisek 38.7% 29
WI Write-In 4.0% 3

Mayor (Kasota)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bridget Klein 92.4% 290
WI Write-In 7.6% 24

Mayor (Kilkenny)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Taaffe Jr. 98.5% 67
WI Write-In 1.5% 1

Mayor (Le Center)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joshua Fredrickson 75.2% 732
NP John Mcclune 20.5% 200
WI Write-In 4.3% 42

Mayor (Le Sueur)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert (Bob) Broeder 63.8% 1,087
WI Write-In 36.2% 617

Mayor (Montgomery)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jean Keogh 92.4% 1,191
WI Write-In 7.6% 98

Mayor (New Prague)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chuck Nickolay 80.6% 2,759
NP Joel Wollin 19.1% 655
WI Write-In 0.3% 11

Mayor (Waterville)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Stephen Mihalik 41.0% 342
NP Allen Benson 33.3% 278
NP Jennifer Grobe 25.3% 211
WI Write-In 0.5% 4

Council Member (Cleveland) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Schmidt 48.3% 270
NP Kenny Fuller 42.2% 236
WI Write-In 9.5% 53

Council Member (Elysian) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Mcbroom 39.8% 288
NP Mary Opsahl 33.7% 244
NP Sandy Springmeyer 25.3% 183
WI Write-In 1.2% 9

Council Member (Heidelberg)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 35

Council Member (Kasota) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roger Rehnelt 37.9% 221
NP Troy Hansen 30.7% 179
NP Jackie Hoehn 19.0% 111
NP Karen Anderson 10.5% 61
WI Write-In 1.9% 11

Council Member (Kilkenny) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jennifer Holicky 29.7% 52
NP Theresa M. Ferch 26.9% 47
NP Rex J. Bull 25.1% 44
NP Susan Knowles 15.4% 27
WI Write-In 2.9% 5

Council Member (Le Center) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Christian Harmeyer 55.9% 749
NP Gary Meidlinger Jr. 33.7% 451
WI Write-In 10.4% 140

Council Member at Large (Mankato)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris Frederick 51.0% 7,711
NP Michael P. Laven 47.9% 7,244
WI Write-In 1.1% 168

Council Member (Montgomery) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 62.8% 1,086
NP Robert Taraba 37.2% 642

Council Member (New Prague) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Bartusek 56.4% 2,550
NP Pat Scripture 42.0% 1,899
WI Write-In 1.5% 70

Council Member (Waterville) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Alan Schmidtke 39.1% 541
NP Valerie Vail 36.6% 506
NP James Fallon 23.7% 328
WI Write-In 0.5% 7

Special Election for Council Member (Kasota)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Shane Williams 51.1% 167
NP Patty Foeller-Cluka 46.5% 152
WI Write-In 2.4% 8

Special Election for Council Member (Le Center)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 149

Council Member Ward 1 (Le Sueur)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeff Kerkow 51.7% 516
NP Gregory A. Hagg 47.5% 474
WI Write-In 0.8% 8

Council Member Ward 2 (Le Sueur) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Benjamin Rohloff 27.9% 329
NP Darvin M. Wicks 27.3% 322
NP Kristi Strom 27.0% 318
NP Mark A. Huntington 16.8% 198
WI Write-In 1.0% 12

Council Member Ward 2 (Mankato)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tamra Rovney 74.6% 2,443
WI Write-In 25.4% 832

Council Member Ward 4 (Mankato)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jason Mattick 51.8% 1,513
NP Charlie Hurd 47.2% 1,381
WI Write-In 1.0% 29

Town Supervisor Seat A (Cleveland Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John T. Kluntz 51.9% 203
NP David Voss 47.8% 187
WI Write-In 0.3% 1

Town Supervisor Seat A (Cordova Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeff M. Johnson 44.2% 110
NP Pete Sexe 31.3% 78
NP Cyril J. Miller 24.5% 61
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat A (Lanesburgh Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joe Lambrecht 99.1% 920
WI Write-In 0.9% 8

Town Supervisor Seat A (Lexington Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jason Squires 97.2% 345
WI Write-In 2.8% 10

Town Supervisor Seat B (Kasota Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joanne Stangler 99.4% 772
WI Write-In 0.6% 5

Town Supervisor Seat B (Ottawa Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Peterson 98.6% 145
WI Write-In 1.4% 2

Town Supervisor Seat B (Sharon Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James Mayer 98.8% 318
WI Write-In 1.2% 4

Town Supervisor Seat B (Washington Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Biehn 99.8% 443
WI Write-In 0.2% 1

Special Election for Town Supervisor Seat C (Kasota Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven D. Schultz 99.9% 764
WI Write-In 0.1% 1

Town Supervisor Seat C (Ottawa Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Griep 96.7% 147
WI Write-In 3.3% 5

Town Supervisor Seat C (Sharon Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Don Bauleke 99.7% 331
WI Write-In 0.3% 1

Town Clerk (Cleveland Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Susan Ely 99.7% 355
WI Write-In 0.3% 1

Town Clerk (Cordova Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Harry Mach 97.4% 223
WI Write-In 2.6% 6

Town Clerk (Kasota Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Daren Barfknecht 99.5% 744
WI Write-In 0.5% 4

Town Clerk (Lanesburgh Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Karen Schoenecker 99.6% 932
WI Write-In 0.4% 4

Town Clerk (Lexington Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP George C. Whipps 99.5% 379
WI Write-In 0.5% 2

Town Clerk (Washington Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Susan Ziebarth 100.0% 430
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Ottawa Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Janet Nordstrom 99.3% 148
WI Write-In 0.7% 1

Town Treasurer (Sharon Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Braun 99.4% 329
WI Write-In 0.6% 2

Special Election for Town Treasurer (Washington Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brandon Geldner 99.8% 415
WI Write-In 0.2% 1

Updated: .

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air BBC Newshour