Kanabec County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 53.3% 4,319 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 44.2% 3,586 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 1.3% 103 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.5% 39 0.4% 13,045
CP Virgil Goode 0.3% 26 0.1% 3,727
GGOP Jim Carlson 0.3% 22 0.1% 3,172
SWP James Harris 0.1% 6 0.0% 1,062
JP Rocky Anderson 0.0% 4 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.0% 2 0.0% 1,106
PSL Peta Lindsay 0.0% 0 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 61.2% 4,808 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 34.3% 2,693 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 2.5% 198 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 1.6% 122 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.4% 31 0.5% 14,009

U.S. House District 8
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Chip Cravaack 51.2% 4,021 45.5% 161,113
DFL Rick Nolan 48.8% 3,835 54.5% 192,748

State Senate District 11
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tony Lourey 54.4% 3,050 64.3% 24,342
GOP Bill Saumer 45.6% 2,561 35.7% 13,505

State Senate District 15
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Sally Knox 51.2% 1,057 43.4% 16,776
GOP Dave Brown 48.8% 1,008 56.6% 21,911

State House District 11B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Ben Wiener 52.4% 3,007 48.7% 8,908
DFL Tim Faust 47.6% 2,735 51.3% 9,396

State House District 15A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Joe Walsh 50.1% 1,050 47.6% 9,096
GOP Sondra Erickson 49.9% 1,044 52.4% 10,020

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 51.9% 3,280 60.3% 1,285,459
NP Dan Griffith 48.1% 3,040 39.7% 847,946

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Tim Tingelstad 51.6% 3,135 43.8% 891,399
NP David Stras 48.4% 2,938 56.2% 1,143,144

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 10, Seat 2
0.0% reporting
Vote % Votes
NP P. Hunter Anderson 0.0% 0

District Court 10, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP James Dehn 0.0% 0

District Court 10, Seat 11
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathleen Mottl 0.0% 0

District Court 10, Seat 12
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Dyanna Street 0.0% 0

District Court 10, Seat 13
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Elizabeth Martin 0.0% 0

District Court 10, Seat 16
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Todd Schoffelman 0.0% 0

District Court 10, Seat 17
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Sharon Hall 0.0% 0

District Court 10, Seat 25
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Sean Gibbs 0.0% 0

District Court 10, Seat 33
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Yunker 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 54.8% 3,377 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 45.2% 2,790 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 64.5% 5,281 47.5% 1,401,275
  No 34.5% 2,828 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 1.0% 79 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 52.4% 4,287 46.2% 1,363,640
  No 46.4% 3,799 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.2% 102 1.6% 46,466

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gene Anderson 98.4% 1,286
WI Write-In 1.6% 21

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathi Ellis 97.7% 1,449
WI Write-In 2.3% 34

School Board Member (Mora) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Karen Kirschner 19.2% 2,418
NP Scott A. Moe 17.4% 2,191
NP Ethan Elvehjem 16.7% 2,109
NP Craig Smith 14.3% 1,796
NP Jinx Greski 13.9% 1,752
NP Deanna Biniek 9.6% 1,204
NP Jay Kohl 8.7% 1,095
WI Write-In 0.3% 36

School Board Member (Milaca) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bryan Rensenbrink 33.7% 3,257
NP Aimee Struffert 32.8% 3,172
NP Jeff Larson 32.5% 3,145
WI Write-In 1.0% 97

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #912)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 60.9% 3,381
NP No 39.1% 2,172

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Belkholm 99.1% 6,328
WI Write-In 0.9% 57

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Johnson 51.5% 3,226
NP Deborah Jean Campbell 48.1% 3,016
WI Write-In 0.4% 25

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Hoppe 99.2% 6,246
WI Write-In 0.8% 51

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Elizabeth (Betty) Wilkens 99.2% 6,091
WI Write-In 0.8% 48

Mayor (Braham)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Patricia (Tish) Carlson 96.1% 635
WI Write-In 3.9% 26

Mayor (Grasston)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeremy Miller 98.4% 62
WI Write-In 1.6% 1

Mayor (Ogilvie)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Nilson 97.6% 164
WI Write-In 2.4% 4

Mayor (Quamba)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gordon R. Gullixson 90.7% 39
WI Write-In 9.3% 4

Council Member (Braham) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Vicky Ethen 28.2% 318
NP Jeremy Kunshier 26.9% 304
NP Jason Lande 19.7% 222
NP Allan Larson 12.6% 142
NP Raymond Purdy 11.8% 133
WI Write-In 0.9% 10

Council Member (Mora) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert (Bob) Jensen 30.7% 991
NP Alan Skramstad 26.4% 853
NP Brandon Akkerman 22.0% 712
NP Jack L'Heureux 20.2% 654
WI Write-In 0.7% 23

Council Member (Ogilvie) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kenneth V. Taylor 42.8% 130
NP David Youngquist 36.2% 110
NP Charlie Strickland, Jr. 19.7% 60
WI Write-In 1.3% 4

Council Member Seat 1 (Grasston)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Teresa Ford 98.4% 63
WI Write-In 1.6% 1

Special Election for Council Member Seat 1 (Quamba)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 20

Council Member Seat 2 (Grasston)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Walter Hartland Jr. 98.4% 60
WI Write-In 1.6% 1

Council Member Seat 2 (Quamba)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Larry Anderson 97.5% 39
WI Write-In 2.5% 1

Council Member Seat 4 (Quamba)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dionne Durham 94.9% 37
WI Write-In 5.1% 2

Special Election for Town Supervisor Seat 1 (Ford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathy Vonbank 97.1% 67
WI Write-In 2.9% 2

Town Supervisor Seat B (Brunswick Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rick Kawalek 98.3% 575
WI Write-In 1.7% 10

Town Supervisor Seat 2 (Ford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 32

Town Supervisor Seat 2 (Hillman Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Dalbey 98.9% 188
WI Write-In 1.1% 2

Town Supervisor Seat C (Brunswick Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Craig Peterson 99.3% 575
WI Write-In 0.7% 4

Special Election for Town Supervisor Seat 3 (Hillman Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Elaine M. Pierson 99.5% 182
WI Write-In 0.5% 1

Town Clerk (Brunswick Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 103

Town Clerk (Ford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 26

Town Clerk (Hillman Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ralph Voge 98.4% 189
WI Write-In 1.6% 3

Updated: 10/20/14, 01:20 PM.

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air The Takeaway