Itasca County

U.S. President & Vice President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Barack Obama And Joe Biden 53.7% 12,852 52.7% 1,546,167
GOP Mitt Romney And Paul Ryan 43.9% 10,501 45.0% 1,320,225
Lib Gary Johnson And Jim Gray 0.9% 227 1.2% 35,098
GP Jill Stein And Cheri Honkala 0.4% 90 0.4% 13,023
WI Write-In 0.4% 85 0.4% 10,641
GGOP Jim Carlson And George Mcmahon 0.3% 61 0.1% 3,149
CP Virgil Goode And Jim Clymer 0.2% 58 0.1% 3,722
JP Ross C. "Rocky" Anderson And Luis J. Rodriguez 0.1% 19 0.1% 1,996
SWP James Harris And Maura Deluca 0.1% 13 0.0% 1,051
Cnl Dean Morstad And Josh Franke-Hyland 0.0% 10 0.0% 1,092
PSL Peta Lindsay And Yari Osorio 0.0% 3 0.0% 397

U.S. Senator (before recount)
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 66.4% 15,382 65.2% 1,854,595
GOP Kurt Bills 30.1% 6,967 30.5% 867,974
IP Stephen Williams 2.4% 556 2.6% 73,539
GGOP Tim Davis 0.7% 172 1.1% 30,531
NP Michael Cavlan 0.4% 93 0.5% 13,986
WI Write-In 0.0% 11 0.1% 2,582

Constitutional Amendment 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 55.7% 13,392 47.4% 1,399,916
  No 43.3% 10,412 51.2% 1,510,434
  Estimated Blanks 1.1% 256 1.4% 40,430

Constitutional Amendment 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  No 58.0% 13,965 52.2% 1,539,044
  Yes 40.9% 9,832 46.2% 1,362,009
  Estimated Blanks 1.1% 263 1.7% 49,727

Chief Justice - Supreme Court
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 55.5% 10,806 60.0% 1,284,064
NP Dan Griffith 44.3% 8,616 39.6% 846,956
WI Write-In 0.2% 43 0.4% 8,370

Associate Justice - Supreme Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 59.2% 11,216 58.9% 1,228,138
NP Dean Barkley 40.5% 7,678 40.7% 847,515
WI Write-In 0.2% 43 0.4% 8,056

Associate Justice - Supreme Court 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David R. Stras 50.5% 9,656 56.0% 1,141,951
NP Tim Tingelstad 49.3% 9,429 43.6% 890,301
WI Write-In 0.2% 38 0.4% 8,687

Judge - Court of Appeals 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Renee L. Worke 99.3% 16,759 99.0% 1,758,946
WI Write-In 0.7% 115 1.0% 18,159

Judge - Court of Appeals 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 99.4% 16,385 99.0% 1,720,106
WI Write-In 0.6% 102 1.0% 16,897

U.S. House - District 8
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Richard Nolan 56.5% 13,293 54.3% 191,976
GOP Chip Cravaack 43.3% 10,180 45.4% 160,520
WI Write-In 0.2% 58 0.3% 1,167

State Senator District 5
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tom Saxhaug 57.2% 10,381 52.3% 21,301
GOP John Carlson 42.6% 7,733 47.6% 19,362
WI Write-In 0.1% 22 0.1% 46

State Senator District 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL David J. Tomassoni 68.8% 3,574 71.6% 30,882
GOP Brandon D. Anderson 31.1% 1,618 28.3% 12,220
WI Write-In 0.1% 6 0.1% 41

State Representative District 5A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL John Persell 53.2% 923 56.1% 10,901
GOP Larry Howes 46.6% 809 43.7% 8,497
WI Write-In 0.2% 4 0.1% 25

State Representative District 5B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Tom Anzelc 56.3% 9,160 53.4% 11,162
GOP Carolyn Mcelfatrick 43.6% 7,093 46.4% 9,707
WI Write-In 0.1% 21 0.1% 30

State Representative District 6A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Carly Melin 67.3% 3,493 70.8% 14,589
GOP Roger Weber 32.6% 1,692 29.1% 5,989
WI Write-In 0.1% 6 0.1% 30

Judge - 9th District Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Shari Schluchter 99.4% 16,584 99.4% 121,175
WI Write-In 0.6% 104 0.6% 790

Judge - 9th District Court 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP John G. Melbye 54.2% 10,363 59.3% 82,329
NP Diana Sweeney 45.6% 8,718 40.5% 56,226
WI Write-In 0.2% 35 0.2% 302

Judge - 9th District Court 10
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Richard A. Zimmerman 99.5% 16,652 99.4% 121,340
WI Write-In 0.5% 92 0.6% 706

Judge - 9th District Court 13
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Erik J. Askegaard 99.5% 16,619 99.4% 121,109
WI Write-In 0.5% 88 0.6% 710

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Snyder 54.3% 2,389
NP Catherine Mclynn 45.5% 2,004
WI Write-In 0.2% 8

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Leo Trunt 98.6% 3,833
WI Write-In 1.4% 53

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rusty Eichorn 58.1% 2,792
NP Peter Joseph Lotti "P.J." 41.6% 1,999
WI Write-In 0.2% 12

School Board Member (Blackduck) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Klug Jr 22.8% 1,023
NP Grant Mistic 22.7% 1,015
NP Donna Stroeing 17.6% 790
NP Susan Stroeing 15.4% 691
NP Randy E. Lange 11.5% 513
NP Marla Savich 9.0% 402
WI Write-In 1.0% 45

Special Election For School Board Member (Blackduck)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cynthia Nord 39.9% 716
NP Chance Carl Adams 30.4% 545
NP Larry D. Zea 29.4% 527
WI Write-In 0.3% 6

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #32)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 54.5% 1,022
NP No 45.5% 853

SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #32)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 50.8% 947
NP No 49.2% 916

School Board Member (Greenway) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary (Nels) Gustason 35.8% 2,808
NP Mike Brandt 34.5% 2,706
NP Frederick K. Tanner 27.8% 2,179
WI Write-In 1.8% 142

School Board Member (Deer River) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sarah Bellefy 26.7% 1,526
NP Travis Anttila 26.4% 1,507
NP Bradley Box 26.0% 1,485
NP Kelly Barrett 20.4% 1,166
WI Write-In 0.6% 35

School Board Member (Grand Rapids) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pat Medure 26.5% 8,970
NP Patricia Westerberg 13.9% 4,720
NP Susan L. Zeige 12.7% 4,310
NP Harvey Hietala 10.5% 3,563
NP Colleen M. Calliguri 10.0% 3,401
NP Lynda M. Ross 9.5% 3,232
NP Paul D. Meyer 8.7% 2,957
NP Ellen E Tholen 7.8% 2,637
WI Write-In 0.3% 99

School Board Member (Nashwauk-Keewatin) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ron Smith 28.9% 1,307
NP Mary Jane Damjanovich 28.3% 1,281
NP Kyle L. Haigh 23.6% 1,067
NP James Keranen 18.7% 846
WI Write-In 0.4% 19

Special Election For School Board Member (Grand Rapids)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ben Hawkins 54.3% 6,350
NP Anita Mendonsa 45.3% 5,303
WI Write-In 0.4% 52

Approval Of School District Capital Project Levy Authorization
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 55.3% 1,430
NP Yes 44.7% 1,154

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Charles Isaacs 99.4% 18,319
WI Write-In 0.6% 111

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ted Lovdahl 99.4% 18,342
WI Write-In 0.6% 110

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darrell Lauber 99.4% 18,190
WI Write-In 0.6% 102

Mayor (Bigfork)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Pifher 67.8% 124
NP Roger D. Logdahl 30.1% 55
WI Write-In 2.2% 4

Mayor (Bovey)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Bibich 51.7% 167
NP Deborah Trboyevich 47.7% 154
WI Write-In 0.6% 2

Mayor (Calumet)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Tuorila 94.8% 146
WI Write-In 5.2% 8

Mayor (Cohasset)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Greg Hagy 96.6% 1,194
WI Write-In 3.4% 42

Mayor (Coleraine)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael J. Antonovich 96.2% 835
WI Write-In 3.8% 33

Mayor (Deer River)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Geving 95.3% 327
WI Write-In 4.7% 16

Mayor (Effie)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Matt David 51.0% 25
NP Tim Stewart 38.8% 19
WI Write-In 10.2% 5

Mayor (Grand Rapids)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dale Adams 98.5% 4,340
WI Write-In 1.5% 66

Mayor (Keewatin)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP William King 96.3% 473
WI Write-In 3.7% 18

Mayor (La Prairie)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Fall 97.3% 291
WI Write-In 2.7% 8

Mayor (Marble)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David A. Lotti 95.3% 262
WI Write-In 4.7% 13

Mayor (Nashwauk)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP William G. Hendricks 72.7% 378
NP James Yount 20.4% 106
NP Dennis Whitson 6.5% 34
WI Write-In 0.4% 2

Mayor (Squaw Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joan Lecuyer 50.0% 20
NP Arthur Mertes 42.5% 17
WI Write-In 7.5% 3

Mayor (Taconite)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Troumbly 92.7% 164
WI Write-In 7.3% 13

Mayor (Warba)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald C. Hawk Jr 86.6% 58
WI Write-In 13.4% 9

Council Member (Bigfork) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 119

Council Member (Bovey) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bryan Johnson 32.6% 183
NP Dick Foss 22.2% 125
NP Bob Tok 21.9% 123
NP Mike Foss 13.2% 74
NP Cory Trboyevich 8.9% 50
WI Write-In 1.2% 7

Council Member (Calumet) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Debbie Castle 58.3% 137
NP Arthur Wesley Schoonmaker 39.6% 93
WI Write-In 2.1% 5

Council Member (Cohasset) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jason E Tabaka 39.2% 872
NP Dennis Blankensop 30.3% 675
NP Erik Odden 29.5% 656
WI Write-In 1.0% 23

Council Member (Coleraine) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ken Smith 47.9% 632
NP Todd Lawson 38.3% 506
WI Write-In 13.8% 182

Council Member (Deer River) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pat Richards 54.7% 282
NP Chris Reed 42.2% 218
WI Write-In 3.1% 16

Council Member (Effie) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joann Krickhahn 38.7% 29
NP Tom Lamont 34.7% 26
NP Liza (Petersen) Erickson 22.7% 17
WI Write-In 4.0% 3

Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dale Christy 54.6% 3,780
NP Edward M. Zabinski 44.6% 3,091
WI Write-In 0.8% 53

Council Member (Keewatin) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeffrey A. Graves 53.0% 436
NP Roberta Koprivec 45.3% 372
WI Write-In 1.7% 14

Council Member (La Prairie) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven Feyma 50.7% 258
NP Tony D Donahue 48.1% 245
WI Write-In 1.2% 6

Council Member (Marble)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Albert A. Guddeck 94.7% 248
WI Write-In 5.3% 14

Council Member (Nashwauk) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brian Gangl 37.8% 320
NP Ed (Booker) Bolf 32.5% 275
NP Mark Marinaro 29.2% 247
WI Write-In 0.5% 4

Council Member (Squaw Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Douglas Martin 57.5% 23
WI Write-In 42.5% 17

Council Member (Taconite) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Deacon Kyllander 50.5% 145
NP Dusty Sipe 46.0% 132
WI Write-In 3.5% 10

Council Member (Warba) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Heinrichs 37.9% 50
NP Kelly A Mccauley 36.4% 48
NP Ellen J. Coffel 17.4% 23
NP Pat Gilsvik 7.6% 10
WI Write-In 0.8% 1
NP Kelly A. Mccauley 0.0% 0
NP Pat Gilsvik 0.0% 0

Council Member (Zemple) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Reed 40.7% 24
NP David W. Volkmann 32.2% 19
NP Robert Pellersels 27.1% 16
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Council Member (Deer River)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Box 98.2% 324
WI Write-In 1.8% 6

Special Election for Council Member (Keewatin)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Clusiau 98.8% 490
WI Write-In 1.2% 6

Special Election for City Clerk (Calumet)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dalyce L. Mackey 99.3% 151
WI Write-In 0.7% 1

City Clerk (Marble)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tracey Schwartz 96.0% 262
WI Write-In 4.0% 11

City Treasurer (Calumet)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wendy Shevich 99.3% 152
WI Write-In 0.7% 1

City Treasurer (Keewatin)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Melissa Durant 68.0% 338
NP Debbie Boucher 31.4% 156
WI Write-In 0.6% 3

City Treasurer (Taconite)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kris Hanson 98.8% 164
WI Write-In 1.2% 2

City Treasurer (Warba)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tami K. Elich 93.9% 62
WI Write-In 6.1% 4

City Treasurer (Zemple)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rae Anne Lattimore 100.0% 33
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat A (Alvwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 17

Town Supervisor Seat A (Arbo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kurt Stanley 99.3% 407
WI Write-In 0.7% 3

Town Supervisor Seat A (Ardenhurst Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP G. Andy Martin 97.7% 85
WI Write-In 2.3% 2

Town Supervisor Seat A (Blackberry Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Johnson 64.3% 272
NP Ellie Randle 35.2% 149
WI Write-In 0.5% 2

Town Supervisor Seat A (Carpenter Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kenneth L. Koester 61.8% 55
WI Write-In 38.2% 34

Town Supervisor Seat A (Iron Range Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 30

Town Supervisor Seat A (Lawrence Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Frank B Olson 82.9% 194
WI Write-In 17.1% 40

Town Supervisor Seat A (Liberty Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 4

Town Supervisor Seat A (Max Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Hoeschen 87.0% 40
WI Write-In 13.0% 6

Town Supervisor Seat A (Nore Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Daniel R Grundmeier 66.7% 12
NP Judy A. Vandekamp 33.3% 6
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat A (Sago Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Craig Scherfenberg 97.5% 77
WI Write-In 2.5% 2

Town Supervisor Seat A (Sand Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dan Dehn 97.7% 86
WI Write-In 2.3% 2

Town Supervisor Seat A (Stokes Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Powell 100.0% 119
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat A (Third River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP William Frey 82.1% 32
NP Todd R. Christensen 12.8% 5
WI Write-In 5.1% 2

Town Supervisor Seat B (Bearville Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 57

Town Supervisor Seat B (Bigfork Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 35

Town Supervisor Seat B (Blackberry Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary D. Nelson 54.0% 228
NP Leroy Sutherland 45.3% 191
WI Write-In 0.7% 3

Town Supervisor Seat B (Feeley Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Seeley 98.2% 162
WI Write-In 1.8% 3

Town Supervisor Seat B (Good Hope Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Edward C. Menefee 100.0% 63
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Iron Range Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald Hanson 97.5% 271
WI Write-In 2.5% 7

Town Supervisor Seat B (Kinghurst Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kyla S Haag 96.5% 55
WI Write-In 3.5% 2

Town Supervisor Seat B (Nashwauk Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeffery Ekholm 98.9% 791
WI Write-In 1.1% 9

Town Supervisor Seat B (Oteneagen Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roy G Bain 100.0% 142
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Stokes Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cindy Snyder 97.2% 103
WI Write-In 2.8% 3

Town Supervisor Seat B (Wawina Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Riddell 84.2% 32
NP Angel Grovenburg 10.5% 4
WI Write-In 5.3% 2
NP Douglas Grovenburg 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Wildwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jean M. Lane 91.8% 67
WI Write-In 8.2% 6

Town Supervisor Seat B (Wirt Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pat A. Szwajkowski 90.0% 45
WI Write-In 10.0% 5

Town Supervisor Seat C (Arbo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tarry Edington 98.7% 393
WI Write-In 1.3% 5

Town Supervisor Seat C (Bearville Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Enfield 88.0% 88
WI Write-In 12.0% 12

Town Supervisor Seat C (Bigfork Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 21

Town Supervisor Seat C (Bowstring Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Timothy J. Schultz 99.2% 124
WI Write-In 0.8% 1

Town Supervisor Seat C (Deer River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brenda K Johanneck 98.7% 314
WI Write-In 1.3% 4

Town Supervisor Seat C (Good Hope Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 24

Town Supervisor Seat C (Grattan Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Phyllis Talberg 69.6% 16
WI Write-In 30.4% 7

Town Supervisor Seat C (Lake Jessie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott Seeley 95.2% 120
WI Write-In 4.8% 6

Town Supervisor Seat C (Liberty Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 4

Town Supervisor Seat C (Marcell Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Anthony H. Prato 96.7% 204
WI Write-In 3.3% 7

Town Supervisor Seat C (Max Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Kallio 87.0% 40
WI Write-In 13.0% 6

Town Supervisor Seat C (Morse Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rita Fideldy 64.1% 166
NP Clarence J. Hart 35.9% 93
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Nashwauk Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Warren Stolp 97.7% 777
WI Write-In 2.3% 18

Town Supervisor Seat C (Nore Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 5

Town Supervisor Seat C (Oteneagen Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Charles Isaacs 98.6% 139
WI Write-In 1.4% 2

Town Supervisor Seat C (Pomroy Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Heidi Watson 100.0% 11
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Spang Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael R. Baltes 98.4% 120
WI Write-In 1.6% 2

Town Supervisor Seat C (Splithand Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jennifer Behm 79.4% 100
NP K.C. Renslow 20.6% 26
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Third River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary R. Goltz 60.0% 24
WI Write-In 40.0% 16

Town Supervisor Seat C (Wabana Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Loree Miltich 97.5% 275
WI Write-In 2.5% 7

Town Clerk (Arbo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Elaine Johnson 99.3% 405
WI Write-In 0.7% 3

Town Clerk (Ardenhurst Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Khristine L. Knaeble 88.9% 72
WI Write-In 11.1% 9

Town Clerk (Bowstring Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Christine M. Schultz 100.0% 124
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Carpenter Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roberta Cooke 97.6% 83
WI Write-In 2.4% 2

Town Clerk (Deer River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Larry Nixon 98.8% 324
WI Write-In 1.2% 4

Town Clerk (Feeley Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cathy King 100.0% 174
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Good Hope Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lina Tracy 98.4% 62
WI Write-In 1.6% 1

Town Clerk (Grattan Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James A. Pierson 100.0% 26
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Iron Range Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pat Fillbrandt 98.9% 272
WI Write-In 1.1% 3

Town Clerk (Lake Jessie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathryn K. Lind 99.2% 131
WI Write-In 0.8% 1

Town Clerk (Lawrence Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 69

Special Election for Town Clerk (Liberty Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 4

Town Clerk (Marcell Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeanette Remmers 99.0% 199
WI Write-In 1.0% 2

Town Clerk (Morse Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gina Vickerman 99.2% 248
WI Write-In 0.8% 2

Town Clerk (Sago Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marcia Kingsley 96.4% 80
WI Write-In 3.6% 3

Town Clerk (Sand Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Elaine L Rasmussen 100.0% 92
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Spang Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Grace Derfler 96.7% 119
WI Write-In 3.3% 4

Town Clerk (Third River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 27

Town Clerk (Wawina Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Hjalmer Aho 91.4% 32
WI Write-In 8.6% 3

Town Clerk (Wildwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darlene A Vobejda 91.5% 65
WI Write-In 8.5% 6

Town Treasurer (Bearville Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Barby 95.4% 103
WI Write-In 4.6% 5

Town Treasurer (Bigfork Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kimberly K Haley 98.2% 107
WI Write-In 1.8% 2

Town Treasurer (Blackberry Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Stephanie Zimmer 99.2% 394
WI Write-In 0.8% 3

Town Treasurer (Kinghurst Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pat Hill 94.7% 54
WI Write-In 5.3% 3

Town Treasurer (Lake Jessie Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Susan Lind 97.7% 127
WI Write-In 2.3% 3

Town Treasurer (Liberty Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 4

Town Treasurer (Max Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rebecca Kallio 100.0% 45
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Nashwauk Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amber Goss 99.5% 760
WI Write-In 0.5% 4

Town Treasurer (Nore Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mamie N. Pfeifer 94.4% 17
WI Write-In 5.6% 1

Town Treasurer (Oteneagen Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Geneva Francisco 99.3% 136
WI Write-In 0.7% 1

Town Treasurer (Splithand Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Georgette Renslow 96.5% 110
WI Write-In 3.5% 4

Town Treasurer (Stokes Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jillian Hieks 100.0% 108
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Wabana Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Deborah A Kee 99.3% 281
WI Write-In 0.7% 2

Town Treasurer (Wirt Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cynthia Klegstad 93.5% 43
WI Write-In 6.5% 3

Adoption Of Six Year Term Of Office For Town Supervisors
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 52.3% 69
NP Yes 47.7% 63

Hospital District Board Member (Bigfork Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kenneth W. Porter 67.0% 385
NP John Van Nyhuis 33.0% 190
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Effie)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Marthaler 94.1% 160
WI Write-In 5.9% 10

Hospital District Board Member (Stokes Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roberta Jayne Votava 65.2% 375
NP Meredith Morneau 34.8% 200
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Wirt Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linnette Adams Davidson 96.0% 240
WI Write-In 4.0% 10

Updated: 11/06/14, 04:40 PM.

Source: Office of the Minnesota Secretary of State

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast