Isanti County

U.S. President & Vice President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney And Paul Ryan 57.7% 11,675 45.0% 1,320,225
DFL Barack Obama And Joe Biden 39.7% 8,024 52.7% 1,546,167
Lib Gary Johnson And Jim Gray 1.1% 227 1.2% 35,098
WI Write-In 0.4% 86 0.4% 10,641
GP Jill Stein And Cheri Honkala 0.3% 68 0.4% 13,023
CP Virgil Goode And Jim Clymer 0.2% 43 0.1% 3,722
GGOP Jim Carlson And George Mcmahon 0.2% 39 0.1% 3,149
JP Ross C. "Rocky" Anderson And Luis J. Rodriguez 0.1% 21 0.1% 1,996
SWP James Harris And Maura Deluca 0.1% 18 0.0% 1,051
Cnl Dean Morstad And Josh Franke-Hyland 0.1% 15 0.0% 1,092
PSL Peta Lindsay And Yari Osorio 0.0% 1 0.0% 397

U.S. Senator (before recount)
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 57.1% 11,131 65.2% 1,854,595
GOP Kurt Bills 38.1% 7,438 30.5% 867,974
IP Stephen Williams 3.0% 594 2.6% 73,539
GGOP Tim Davis 1.1% 220 1.1% 30,531
NP Michael Cavlan 0.5% 100 0.5% 13,986
WI Write-In 0.1% 23 0.1% 2,582

Constitutional Amendment 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 61.0% 12,391 47.4% 1,399,916
  No 38.1% 7,742 51.2% 1,510,434
  Estimated Blanks 0.9% 183 1.4% 40,430

Constitutional Amendment 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 58.2% 11,819 46.2% 1,362,009
  No 40.6% 8,243 52.2% 1,539,044
  Estimated Blanks 1.3% 254 1.7% 49,727

Chief Justice - Supreme Court
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 54.1% 8,313 60.0% 1,284,064
NP Dan Griffith 45.6% 7,005 39.6% 846,956
WI Write-In 0.3% 45 0.4% 8,370

Associate Justice - Supreme Court 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 55.3% 8,214 58.9% 1,228,138
NP Dean Barkley 44.4% 6,604 40.7% 847,515
WI Write-In 0.3% 46 0.4% 8,056

Associate Justice - Supreme Court 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Tim Tingelstad 50.0% 7,346 43.6% 890,301
NP David R. Stras 49.7% 7,295 56.0% 1,141,951
WI Write-In 0.3% 48 0.4% 8,687

Judge - Court of Appeals 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Renee L. Worke 98.9% 12,721 99.0% 1,758,946
WI Write-In 1.1% 144 1.0% 18,159

Judge - Court of Appeals 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 99.0% 12,292 99.0% 1,720,106
WI Write-In 1.0% 124 1.0% 16,897

U.S. House - District 8
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Chip Cravaack 55.1% 10,772 45.4% 160,520
DFL Richard Nolan 44.5% 8,696 54.3% 191,976
WI Write-In 0.4% 81 0.3% 1,167

State Senator District 31
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Michelle Benson 55.8% 2,806 58.6% 24,774
DFL Mike Starr 44.0% 2,213 41.2% 17,423
WI Write-In 0.2% 12 0.1% 54

State Senator District 32
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Sean Nienow 56.2% 7,963 54.2% 21,955
DFL Jeske Noordergraaf 43.6% 6,171 45.6% 18,450
WI Write-In 0.2% 25 0.2% 68

Judge - 10th District Court 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP P. Hunter Anderson 98.8% 13,142 99.0% 290,529
WI Write-In 1.2% 157 1.0% 2,858

Judge - 10th District Court 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Daniel A. O'Fallon 99.1% 12,382 99.2% 287,952
WI Write-In 0.9% 111 0.8% 2,425

Judge - 10th District Court 10
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP James E. Dehn 98.8% 13,828 99.2% 289,619
WI Write-In 1.2% 163 0.8% 2,477

Judge - 10th District Court 11
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Kathleen A. Mottl 99.2% 12,411 99.2% 287,362
WI Write-In 0.8% 102 0.8% 2,385

Judge - 10th District Court 12
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Dyanna L. Street 99.1% 12,413 99.2% 285,919
WI Write-In 0.9% 107 0.8% 2,378

Judge - 10th District Court 13
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Elizabeth (Betsy) H. Martin 99.1% 12,357 99.2% 286,476
WI Write-In 0.9% 114 0.8% 2,318

Judge - 10th District Court 16
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Todd Schoffelman 99.1% 12,299 99.2% 284,747
WI Write-In 0.9% 116 0.8% 2,285

Judge - 10th District Court 17
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Sharon L. Hall 99.1% 12,366 99.2% 286,313
WI Write-In 0.9% 107 0.8% 2,326

Judge - 10th District Court 21
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Bethany A. Fountain Lindberg 99.1% 12,324 99.2% 285,114
WI Write-In 0.9% 111 0.8% 2,386

Judge - 10th District Court 25
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Sean C. Gibbs 99.1% 12,335 99.2% 285,713
WI Write-In 0.9% 107 0.8% 2,321

Judge - 10th District Court 33
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Mary Yunker 99.1% 12,367 99.1% 285,993
WI Write-In 0.9% 116 0.9% 2,478

State Representative District 31A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Kurt Daudt 60.4% 3,029 60.4% 11,990
DFL Ryan Fiereck 39.4% 1,977 39.4% 7,823
WI Write-In 0.2% 12 0.2% 31

State Representative District 32A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Brian Johnson 52.0% 7,308 51.4% 10,014
DFL Paul Gammel 43.1% 6,056 44.1% 8,601
CP Paul Bergley 4.8% 678 4.4% 851
WI Write-In 0.1% 19 0.1% 26

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Larry L. Southerland 50.1% 1,945
NP Terry Turnquist 49.6% 1,926
WI Write-In 0.3% 13

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Greg Anderson 55.6% 2,001
NP Alan Duff 43.9% 1,579
WI Write-In 0.5% 19

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Warring 55.4% 1,636
NP Jim Kennedy 44.1% 1,303
WI Write-In 0.5% 14

School Board Member At Large (Elk River) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Holly M. Thompson 20.2% 12,177
NP Sue M Farber 19.6% 11,798
NP Dan Hunt 17.0% 10,226
NP Tom Mcauley 15.3% 9,204
NP Janelle Henry 14.2% 8,520
NP Jane Frazier 13.1% 7,909
WI Write-In 0.5% 330

School Board Member At Large (Cambridge-Isanti) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Hawkins 36.5% 7,828
NP Heidi Sprandel 32.6% 6,997
NP Darcy Winsor 29.8% 6,390
WI Write-In 1.1% 241

School Board Member (Milaca) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bryan Rensenbrink 33.7% 3,257
NP Aimee Struffert 32.8% 3,172
NP Jeff Larson 32.5% 3,145
WI Write-In 1.0% 97

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #728)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 57.1% 19,879
NP No 42.9% 14,937

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #912)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 60.9% 3,381
NP No 39.1% 2,172

SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #728)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 59.8% 20,780
NP Yes 40.2% 13,960

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roger E Larsen 99.0% 14,367
WI Write-In 1.0% 140

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ryan Carpenter 99.2% 14,265
WI Write-In 0.8% 115

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Allan R. Koczur 99.2% 14,240
WI Write-In 0.8% 119

Mayor (Braham)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Patricia (Tish) Carlson 96.1% 635
WI Write-In 3.9% 26

Mayor (St. Francis)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerry Tveit 61.2% 1,900
NP William Gardner 37.9% 1,178
WI Write-In 0.9% 27

Council Member (Braham) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Vicky Ethen 28.2% 318
NP Jeremy Kunshier 26.9% 304
NP Jason Lande 19.7% 222
NP Allan Larson 12.6% 142
NP Raymond Purdy 11.8% 133
WI Write-In 0.9% 10

Council Member (Cambridge) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Howard "Howie" Lewis 23.8% 1,337
NP Lisa Iverson 23.0% 1,295
NP Corey Bustrom 18.1% 1,017
NP Bob Shogren 17.3% 973
NP Ronald Patrick 9.7% 547
NP Joseph Morin 7.5% 421
WI Write-In 0.6% 35

Council Member (Isanti) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven Lundeen 31.3% 969
NP Adam Johnson 25.9% 800
NP Kimberly Horst 23.2% 716
NP Mike Streiff 19.0% 586
WI Write-In 0.7% 21

Council Member at Large (St. Francis) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Brown 27.6% 1,210
NP Mike Haggard 27.4% 1,199
NP Jeffrey Sandoval 22.6% 990
NP Richard Orpen 21.4% 938
WI Write-In 1.0% 43

Special Election for Council Member (Isanti)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dan Collison 55.3% 903
NP Thomas Aleckson 43.6% 713
WI Write-In 1.1% 18

Special Election for Council Member at Large (St. Francis)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Lazere 51.9% 1,386
NP Dan Sherburne 25.4% 678
NP Jesse James Jones 22.1% 589
WI Write-In 0.6% 16

Betterment Of And Improvements To City'S Community Center
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 61.6% 1,341
NP Yes 38.4% 836

Town Supervisor Seat A (Athens Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Barb Kilpatrick 53.7% 554
NP Craig Ahlstrom 46.1% 476
WI Write-In 0.2% 2

Town Supervisor Seat A (Springvale Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP William Friedland 98.6% 706
WI Write-In 1.4% 10

Town Supervisor Seat B (Athens Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dave Henderson 56.1% 554
NP Daniel Woodfill 43.7% 431
WI Write-In 0.2% 2

Town Supervisor Seat B (Dalbo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Moriah Wayne Wood 54.5% 186
NP Arnie Stromberg 45.2% 154
WI Write-In 0.3% 1

Town Supervisor Seat B (Oxford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Harlan Bellin 98.1% 264
WI Write-In 1.9% 5

Town Supervisor Seat C (Stanchfield Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James Lee 98.8% 484
WI Write-In 1.2% 6

Town Supervisor Seat D (Athens Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Beckstrom 67.2% 677
NP Rick Mcvenes 32.6% 328
WI Write-In 0.2% 2

Town Clerk (Oxford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linnea Lentz 99.6% 253
WI Write-In 0.4% 1

Town Clerk (Springvale Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michelle Kleven 98.9% 693
WI Write-In 1.1% 8

Town Treasurer (Athens Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marlys Balfany 99.4% 839
WI Write-In 0.6% 5

Town Treasurer (Dalbo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kristi Morisset 98.6% 277
WI Write-In 1.4% 4

Town Treasurer (Springvale Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kurt Koester 99.3% 684
WI Write-In 0.7% 5

Town Treasurer (Stanchfield Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Heather Johnson 99.2% 482
WI Write-In 0.8% 4

Updated: 11/06/14, 04:40 PM.

Source: Office of the Minnesota Secretary of State

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast