Crow Wing County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 55.8% 19,415 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 42.4% 14,760 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 1.0% 337 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.4% 133 0.4% 13,045
CP Virgil Goode 0.2% 62 0.1% 3,727
GGOP Jim Carlson 0.1% 45 0.1% 3,172
JP Rocky Anderson 0.1% 22 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.0% 11 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 8 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 7 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 58.0% 19,568 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 37.0% 12,467 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 3.4% 1,137 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 1.2% 388 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.5% 167 0.5% 14,009

U.S. House District 8
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Chip Cravaack 52.0% 17,599
DFL Rick Nolan 48.0% 16,220

State Senate District 10
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Carrie Ruud 55.2% 18,532
DFL Taylor Stevenson 44.8% 15,047

State House District 10A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL John Ward 57.1% 11,789
GOP Chris Kellett 42.9% 8,872

State House District 10B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Joe Radinovich 50.2% 6,522
GOP Dale Lueck 49.8% 6,469

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 99.9% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 57.5% 15,819
NP Dan Griffith 42.5% 11,679

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 53.5% 14,248 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 46.5% 12,366 43.8% 891,399

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 9, Seat 1
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Shari Schluchter 0.0% 0

District Court 9, Seat 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP John Melbye 56.8% 15,227 59.4% 82,112
NP Diana Sweeney 43.2% 11,583 40.6% 56,142

District Court 9, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Zimmerman 0.0% 0

District Court 9, Seat 13
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Erik Askegaard 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 58.7% 15,692 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 41.3% 11,029 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 59.8% 20,954 47.5% 1,401,275
  No 39.3% 13,770 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 1.0% 343 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 54.6% 19,156 46.2% 1,363,640
  No 44.2% 15,493 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.2% 418 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Paul Koering 56.2% 3,451
NP Philip (Pj) Trusty 37.0% 2,276
WI Write-In 6.8% 419

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Doug Houge 51.6% 3,121
NP Kris Hasskamp 47.8% 2,892
WI Write-In 0.6% 39

School Board Member (Brainerd) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Nystrom 18.6% 8,936
NP Reed A Campbell 18.4% 8,813
NP Sue Kern 13.1% 6,309
NP Sally Jacobsen 11.5% 5,507
NP Randy J. Heidmann 8.6% 4,113
NP Kari A. Green 8.2% 3,933
NP Bruce Mccomas 6.8% 3,246
NP Maurice D. Olson 5.5% 2,616
NP Bill Cruz 4.7% 2,247
NP Bob Passi 4.4% 2,125
WI Write-In 0.3% 142

School Board Member (Crosby-Ironton) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Maurice Slepica 20.8% 2,330
NP Bob Sandin 20.7% 2,314
NP Abby Geotz 20.2% 2,260
NP Kelly B. Mccalla 19.2% 2,147
NP Carol A. Pundt 18.7% 2,087
WI Write-In 0.4% 41

School Board Member (Pequot Lakes) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curt Johnson 23.0% 3,118
NP Kimberly Bolz-Andolshek 20.8% 2,821
NP Mike Erholtz 20.6% 2,802
NP Susan Mathison-Young 18.8% 2,559
NP Jonathan Yahn 16.3% 2,214
WI Write-In 0.5% 71

Special Election For School Board Member (Crosby-Ironton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Anthony Bonsante 98.4% 4,187
WI Write-In 1.6% 66

School District Ballot Question 1 Renewal Of Expiring Referendum Revenue Authorization
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 60.1% 3,505
NP No 39.9% 2,331

Hospital District Board Member at Large (Cuyuna Range)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Myron W. Midthun 99.3% 4,368
WI Write-In 0.7% 30

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Leonard Koering 99.2% 26,037
WI Write-In 0.8% 222

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Becker 52.5% 13,222
NP Craig B. Nathan 46.9% 11,796
WI Write-In 0.6% 146

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Albrecht 99.3% 24,670
WI Write-In 0.7% 185

Mayor (Baxter)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darrel L. Olson 98.4% 3,620
WI Write-In 1.6% 60

Mayor (Breezy Point)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joann Weaver 62.5% 803
NP Scott Willer 36.4% 468
WI Write-In 1.0% 13

Mayor (Crosby)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joanna Lattery 44.3% 473
NP Dale Sova 39.3% 420
NP James J Hunter 15.6% 167
WI Write-In 0.7% 8

Mayor (Crosslake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darrell Schneider 59.0% 903
NP Peter Abler 40.6% 621
WI Write-In 0.4% 6

Mayor (Cuyuna)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lloyd Brix 97.4% 113
WI Write-In 2.6% 3

Mayor (Deerwood)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Aulie 96.7% 238
WI Write-In 3.3% 8

Mayor (Emily)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP George J. Pepek 93.2% 427
WI Write-In 6.8% 31

Mayor (Fifty Lakes)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ken Hersey 96.6% 252
WI Write-In 3.4% 9

Mayor (Fort Ripley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gerald Tschida 96.7% 29
WI Write-In 3.3% 1

Mayor (Garrison)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 53.2% 59
NP Bruce Alan Pierson 46.8% 52

Mayor (Ironton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dean French 64.0% 171
NP Belinda M. Stealy 35.6% 95
WI Write-In 0.4% 1

Mayor (Jenkins)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jon Lubke 92.7% 152
WI Write-In 7.3% 12

Mayor (Nisswa)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brian Lehman 95.0% 992
WI Write-In 5.0% 52

Mayor (Pequot Lakes)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Nancy A. Adams 46.3% 492
NP Ryan Dennis Buell 30.8% 327
NP Jack Schmidt 22.9% 243
WI Write-In 0.1% 1

Mayor (Riverton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David C. Peterson 98.2% 55
WI Write-In 1.8% 1

Mayor (Trommald)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Hiller 70.3% 26
WI Write-In 29.7% 11

Council Member (Baxter) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Cross 30.8% 2,063
NP Todd Holman 30.5% 2,040
NP Tom Hice 21.0% 1,407
NP Mari Holderness 17.1% 1,143
WI Write-In 0.6% 39

Council Member at Large (Brainerd) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chip Borkenhagen 25.9% 2,336
NP Mary Koep 19.8% 1,792
NP Robert Bob Olson 15.2% 1,374
NP Denny Schmidt 12.4% 1,116
NP Laura Bisted 11.9% 1,072
NP Michael Bollinger 9.1% 821
NP David L. Colvin 5.1% 457
WI Write-In 0.7% 62

Council Member (Breezy Point) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Diane Williams 28.9% 570
NP Otto Schmid 24.7% 488
NP Michael Moroni 23.9% 473
NP Joe Kocak 21.2% 418
WI Write-In 1.3% 26

Council Member (Crosby) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ron Prushek 31.3% 557
NP Dusty Paul 29.0% 515
NP Liz Hofmann 21.0% 373
NP Buzz Neprud 18.4% 328
WI Write-In 0.3% 5

Council Member (Crosslake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Wessels 35.8% 914
NP Gary Heacox 30.7% 783
NP C. Rusty Taubert 20.0% 510
NP Darrell Shannon 13.2% 338
WI Write-In 0.3% 8

Council Member (Cuyuna) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dave Zontelli 50.5% 92
NP Jake Stockard 46.2% 84
WI Write-In 3.3% 6

Council Member (Deerwood) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Debby Leonard 53.0% 187
NP Jessica Richau 45.9% 162
WI Write-In 1.1% 4

Council Member (Emily) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ryan Johnson 34.2% 320
NP Gerhart "Gary" Hanson 27.1% 254
NP Bill Spiess 20.1% 188
NP Russ Gustafson 18.0% 169
WI Write-In 0.6% 6

Council Member (Fifty Lakes) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gregory Buchite 50.6% 212
NP Jay Weinmann 47.3% 198
WI Write-In 2.1% 9

Council Member (Fort Ripley) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lonny Goble 59.3% 32
NP Ellen Noreen 35.2% 19
WI Write-In 5.6% 3

Council Member (Garrison)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 40.5% 47
NP Matt Biever 30.2% 35
NP Jimmy Naegele 29.3% 34

Council Member (Ironton) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Laura Ukura-Leir 35.7% 154
NP William (Bill) Thoms 26.7% 115
NP Clark Hamdorf 20.9% 90
NP Tambi Herzenach 15.5% 67
WI Write-In 1.2% 5

Council Member (Jenkins) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary C. Hart 89.3% 151
WI Write-In 10.7% 18

Council Member (Manhattan Beach) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Janis Allen 91.4% 32
WI Write-In 8.6% 3

Council Member (Nisswa) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Johnson 36.2% 655
NP Jan Pierce 35.7% 646
NP Don Jacobson 27.4% 495
WI Write-In 0.7% 12

Council Member (Pequot Lakes) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott Pederson 32.2% 543
NP Tyler E. Gardner 27.2% 458
NP Tom Ryan 24.8% 417
NP John Derksen 15.4% 260
WI Write-In 0.4% 6

Council Member (Riverton) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pamela L. Dobson 49.5% 53
NP Terry A. Martin 47.7% 51
WI Write-In 2.8% 3

Council Member (Trommald) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jackie Wood 34.8% 24
NP Cheryl Swanson 30.4% 21
NP Gary John Leblanc 30.4% 21
WI Write-In 4.3% 3

Special Election for Council Member (Cuyuna)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Adam Bedard 77.6% 97
NP Larry "Skip" Gillespie 22.4% 28
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Council Member (Deerwood)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Severson 98.2% 217
WI Write-In 1.8% 4

Special Election for Council Member (Ironton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Angela (Angie) Kugel 54.8% 136
NP Clem Gagnon 45.2% 112
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Council Member (Jenkins)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary W. Brown 98.0% 150
WI Write-In 2.0% 3

Council Member Ward 1 (Brainerd)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dave Pritschet 34.2% 487
NP Sue Hilgart 32.4% 462
NP Amanda Monnier 12.5% 178
NP Joseph P. Morgan 8.5% 121
NP Daniel Egan 7.4% 106
NP Rob Garberich 4.7% 67
WI Write-In 0.2% 3

Council Member Ward 3 (Brainerd)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Scheeler 41.3% 540
NP Jeff Czeczok 34.3% 448
NP John Magnuson 17.3% 226
NP Howard J. Brewer 3.7% 48
NP Dondi Allen 3.3% 43
WI Write-In 0.1% 1

City Clerk - Treasurer (Manhattan Beach)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Barb Hanson 90.9% 30
WI Write-In 9.1% 3

City Charter Amendment To Provide For A Primary Election
100.0% reporting
Vote % Votes
  Yes 58.0% 2,865
  No 42.0% 2,071

Town Supervisor Seat 1 (Deerwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerry Bohnsack 97.0% 612
WI Write-In 3.0% 19

Town Supervisor Seat 1 (Gail Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ronald Edwards 100.0% 32
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Garrison Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Barbara Brandt 54.2% 239
NP Elizabeth Bohler 44.7% 197
WI Write-In 1.1% 5

Town Supervisor Seat 1 (Irondale Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Barry Aldridge 61.1% 324
NP Warren Buchite 38.3% 203
WI Write-In 0.6% 3

Town Supervisor Seat A (Lake Edward Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP George Burnard 98.7% 1,032
WI Write-In 1.3% 14

Town Supervisor Seat A (Little Pine Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Kauphusman 91.4% 32
WI Write-In 8.6% 3

Town Supervisor Seat A (Mission Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Roach 57.9% 277
NP Merle Roberts 31.2% 149
NP Gary Kern 10.9% 52
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Nokay Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Pat J. Levno 97.5% 395
WI Write-In 2.5% 10

Town Supervisor Seat 1 (Pelican Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Olson 99.6% 243
WI Write-In 0.4% 1

Town Supervisor Seat 1 (St. Mathias Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Welch 98.6% 274
WI Write-In 1.4% 4

Town Supervisor Seat A (Timothy Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 65.0% 39
NP Marty Griffith 35.0% 21

Town Supervisor Seat 2 (Jenkins Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael H. Dubay 99.0% 199
WI Write-In 1.0% 2

Special Election for Town Supervisor Seat B (Long Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darryl Moser 59.9% 333
NP Arlyce Shook 35.6% 198
WI Write-In 4.5% 25

Town Supervisor Seat 2 (Perry Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roger Waytashek 99.3% 133
WI Write-In 0.7% 1

Town Supervisor Seat 2 (Ross Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gerald Osiecki 99.1% 107
WI Write-In 0.9% 1

Town Supervisor Seat B (Timothy Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Anderson 93.6% 73
WI Write-In 6.4% 5

Town Supervisor Seat 2 (Wolford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark D. Moore 97.9% 141
WI Write-In 2.1% 3

Town Supervisor Seat 3 (Jenkins Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert L. Smith 99.0% 192
WI Write-In 1.0% 2

Town Supervisor Seat C (Long Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Malloy 94.5% 502
WI Write-In 5.5% 29

Town Supervisor Seat 3 (Pelican Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tracy Donovan 99.2% 244
WI Write-In 0.8% 2

Town Supervisor Seat 3 (Perry Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 28

Town Supervisor Seat 3 (Platte Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ed Woitalla 97.6% 123
WI Write-In 2.4% 3

Special Election for Town Supervisor Seat C (Timothy Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Alex Geiger 61.0% 50
NP Dawn Rubner 32.9% 27
NP Benjamin Robert Philip Withhart 6.1% 5
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 3 (Wolford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 32

Town Clerk (Irondale Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gayle Hanson 99.4% 520
WI Write-In 0.6% 3

Town Clerk (Little Pine Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Audrey Leblanc 83.8% 31
WI Write-In 16.2% 6

Town Clerk (Long Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Patsy Olson 98.8% 512
WI Write-In 1.2% 6

Town Clerk (Mission Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Anna Anderson 99.0% 407
WI Write-In 1.0% 4

Town Clerk (Nokay Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Alan Cunningham 100.0% 414
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Platte Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Dambowy 96.8% 122
WI Write-In 3.2% 4

Town Clerk (Ross Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joyce Neumann 99.1% 116
WI Write-In 0.9% 1

Town Clerk (St. Mathias Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Sather 100.0% 286
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Jenkins Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cheryl Stuckmayer 99.0% 194
WI Write-In 1.0% 2

Town Treasurer (Lake Edward Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donna M. Nedved 99.3% 1,029
WI Write-In 0.7% 7

Town Treasurer (Pelican Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jody A Wallin 98.8% 250
WI Write-In 1.2% 3

Town Treasurer (Perry Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lawrence H. Mckenzie 99.2% 132
WI Write-In 0.8% 1

Town Treasurer (Timothy Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Beth Peterson 100.0% 76
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Wolford Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rita Kirzeder 99.4% 163
WI Write-In 0.6% 1

Town Clerk - Treasurer (Gail Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carol J. Johnson 100.0% 39
WI Write-In 0.0% 0

Making The Position Of Town Clerk Appointive
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 50.3% 276
NP No 49.7% 273

Hospital District Board Member (Deerwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Theodora Skattum 98.9% 4,920
WI Write-In 1.1% 56

Hospital District Board Member (Fairfield Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jolienne Lundquist 100.0% 1,224
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Fifty Lakes)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Schiller 100.0% 1,856
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Ironton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Earl W. Bedard 69.9% 1,448
NP Eric J. Heglund 30.1% 624
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Little Pine Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Kauphusman 94.1% 256
WI Write-In 5.9% 16

Hospital District Board Member (Rabbit Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Allen Ebnet 98.3% 1,408
WI Write-In 1.7% 24

Hospital District Board Member (Riverton)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brian F. Dobson 96.4% 424
WI Write-In 3.6% 16

Hospital District Board Member (Trommald)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathy Pierson (Larson) 53.8% 168
NP Betty Platisha 41.0% 128
WI Write-In 5.1% 16

Updated: .

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®