Cottonwood County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 56.7% 3,316 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 41.6% 2,433 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 0.9% 51 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.3% 15 0.4% 13,045
CP Virgil Goode 0.3% 15 0.1% 3,727
GGOP Jim Carlson 0.1% 7 0.1% 3,172
SWP James Harris 0.1% 4 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.1% 3 0.0% 416
Cnl Dean Morstad 0.0% 2 0.0% 1,106
JP Rocky Anderson 0.0% 2 0.1% 2,013

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 60.3% 3,457 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 34.6% 1,985 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 3.6% 204 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 1.0% 57 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.6% 33 0.5% 14,009

U.S. House District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Allen Quist 55.1% 1,005 42.4% 142,159
DFL Tim Walz 44.9% 820 57.6% 193,209

U.S. House District 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Collin Peterson 56.1% 2,187 60.4% 197,540
GOP Lee Byberg 36.7% 1,432 34.9% 114,102
IP Adam Steele 7.2% 282 4.7% 15,294

State Senate District 22
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Bill Weber 51.0% 2,930 52.8% 19,549
DFL Alan Oberloh 49.0% 2,814 47.2% 17,456

State House District 22B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Rod Hamilton 68.7% 3,937 60.1% 10,165
DFL Cheryl Avenel-Navara 31.3% 1,797 39.9% 6,745

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 56.7% 2,868 60.3% 1,285,459
NP Dan Griffith 43.3% 2,193 39.7% 847,946

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 58.0% 2,857 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 42.0% 2,067 43.8% 891,399

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 5, Seat 14
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Krista Jass 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 66.3% 3,300 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 33.7% 1,680 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 70.0% 4,143 47.5% 1,401,275
  No 29.7% 1,759 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 0.2% 14 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  No 54.3% 3,210 52.2% 1,540,507
  Yes 45.5% 2,691 46.2% 1,363,640
  Estimated Blanks 0.3% 15 1.6% 46,466

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Stevens 66.7% 821
NP Jack R. Kelly 33.0% 406
WI Write-In 0.3% 4

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Norman Holmen 97.8% 992
WI Write-In 2.2% 22

School Board Member (Windom) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joseph Lacanne 26.9% 2,416
NP Joan Hunter 24.4% 2,189
NP Jim Garrison 24.1% 2,157
NP Barbara Jones 23.6% 2,117
WI Write-In 1.0% 87

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cody Duroe 99.5% 5,072
WI Write-In 0.5% 24

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Muller 99.5% 5,077
WI Write-In 0.5% 28

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 218

School Board Member At Large (Red Rock Central)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ron Kelsey 55.8% 941
NP John R. Hansen 43.6% 734
WI Write-In 0.6% 10

School Board Member (Westbrook-Walnut Grove) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bruce Jorgenson 26.5% 1,154
NP Marvin Kleven 26.5% 1,154
NP Timothy Helmer 23.8% 1,038
NP Ginny Barron 22.6% 986
WI Write-In 0.7% 30

School Board Member District 1 (Red Rock Central)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chad Stavnes 99.0% 516
WI Write-In 1.0% 5

School Board Member District 2 (Red Rock Central)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kip Rasmussen 55.0% 312
NP Norman Johnson 44.6% 253
WI Write-In 0.4% 2

School Board Member District 3 (Red Rock Central)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Bierl 97.6% 524
WI Write-In 2.4% 13

Mayor (Bingham Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darren Kalvig 57.4% 39
NP Mary Krumwiede 42.6% 29
WI Write-In 0.0% 0

Mayor (Comfrey)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Richter 94.8% 183
WI Write-In 5.2% 10

Mayor (Jeffers)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brad Prins 90.3% 130
WI Write-In 9.7% 14

Mayor (Mountain Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dean W. Janzen 96.9% 826
WI Write-In 3.1% 26

Mayor (Storden)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael W. Timm 89.2% 99
WI Write-In 10.8% 12

Mayor (Westbrook)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis Phelps 91.8% 323
WI Write-In 8.2% 29

Mayor (Windom)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Corey Maricle 58.1% 1,229
NP Kirby G. Kruse 41.5% 878
WI Write-In 0.4% 8

Council Member (Bingham Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carol Goeman 47.6% 50
NP Charlotte Sietsema 41.0% 43
WI Write-In 11.4% 12

Council Member (Comfrey) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Susan Evers 49.7% 188
NP John Schmitt 48.4% 183
WI Write-In 1.9% 7

Council Member (Jeffers) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roberta Duroe 50.4% 122
NP Curt Determan 48.3% 117
WI Write-In 1.2% 3

Council Member (Mountain Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Audi Nickel 37.3% 579
NP David Ryan Savage 33.5% 520
NP Garret Wall 27.9% 433
WI Write-In 1.4% 21

Council Member (Storden) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James Westerman 53.8% 106
NP Travis Halland 41.1% 81
WI Write-In 5.1% 10

Council Member (Westbrook) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Manda Jorgenson 32.7% 227
NP Marvin Sorenson 29.0% 201
NP John Madson 28.4% 197
NP Lawrence Carlson 9.5% 66
WI Write-In 0.4% 3

Special Election for Council Member (Mountain Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Andrew Ysker 98.1% 794
WI Write-In 1.9% 15

Council Member Ward 1 (Windom)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brian L. Cooley 99.2% 1,071
WI Write-In 0.8% 9

Council Member Ward 2 (Windom)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joann Ray 54.8% 487
NP Jerry White 44.9% 399
WI Write-In 0.2% 2

Town Supervisor Seat A (Highwater Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Derickson 100.0% 90
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat A (Lakeside Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wayne Jensen 98.1% 151
WI Write-In 1.9% 3

Town Supervisor Seat A (Midway Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John D. Regier 93.7% 118
WI Write-In 6.3% 8

Town Supervisor Seat B (Amo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dean Nelson 98.7% 74
WI Write-In 1.3% 1

Town Supervisor Seat B (Ann Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 38

Town Supervisor Seat B (Great Bend Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Olson 98.9% 185
WI Write-In 1.1% 2

Town Supervisor Seat B (Mountain Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Perry Harder 99.2% 120
WI Write-In 0.8% 1

Town Supervisor Seat B (Southbrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ronald H. Porth 65.3% 32
NP Scott Olsem 34.7% 17
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Springfield Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kirk W. Boyer 100.0% 71
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Storden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Russell Fay 99.1% 106
WI Write-In 0.9% 1

Town Supervisor Seat C (Amboy Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kendall Piotter 77.1% 64
WI Write-In 22.9% 19

Town Supervisor Seat C (Amo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curtis Olson 100.0% 72
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Dale Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 35

Town Supervisor Seat C (Germantown Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curtis Gode 96.3% 103
WI Write-In 3.7% 4

Town Supervisor Seat C (Storden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kim Curtis Miller 57.1% 56
WI Write-In 42.9% 42

Town Supervisor Seat C (Westbrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Einertson 100.0% 120
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Amboy Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Peggy Hubley 98.9% 88
WI Write-In 1.1% 1

Town Clerk (Germantown Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Valerie Halter 99.0% 104
WI Write-In 1.0% 1

Town Clerk (Great Bend Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ray Elston 99.5% 181
WI Write-In 0.5% 1

Town Clerk (Highwater Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gayle Erickson 100.0% 89
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Midway Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dana Kass 98.4% 124
WI Write-In 1.6% 2

Town Clerk (Southbrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 7

Town Clerk (Springfield Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Heggeseth 100.0% 73
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Westbrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Lindstrom 99.2% 118
WI Write-In 0.8% 1

Town Treasurer (Amo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lynette Olson 100.0% 71
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Great Bend Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lynn Soleta 99.5% 185
WI Write-In 0.5% 1

Town Treasurer (Lakeside Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathryn Schoneman 100.0% 155
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Storden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cathy Carlblom 100.0% 103
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk - Treasurer (Ann Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rhonda Heggerston 100.0% 100
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk - Treasurer (Dale Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 34

Town Clerk - Treasurer (Mountain Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 10

Updated: 10/20/14, 01:20 PM.

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®