Cass County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 55.7% 8,957 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 42.6% 6,858 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 0.7% 116 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.4% 63 0.4% 13,045
GGOP Jim Carlson 0.2% 32 0.1% 3,172
CP Virgil Goode 0.2% 27 0.1% 3,727
JP Rocky Anderson 0.1% 12 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.0% 6 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 5 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 4 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 57.5% 8,996 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 37.9% 5,930 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 3.0% 474 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 1.0% 159 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.5% 84 0.5% 14,009

U.S. House District 8
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Chip Cravaack 52.9% 8,086
DFL Rick Nolan 47.1% 7,198

State Senate District 5
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP John Carlson 52.8% 5,244
DFL Tom Saxhaug 47.2% 4,690

State House District 5A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL John Persell 53.3% 2,792
GOP Larry Howes 46.7% 2,444

State House District 5B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Carolyn McElfatrick 56.6% 2,614
DFL Tom Anzelc 43.4% 2,002

State House District 9A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mark Anderson 63.4% 3,511
DFL Don Niles 36.6% 2,027

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 99.9% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 55.7% 7,054
NP Dan Griffith 44.3% 5,606

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 51.2% 6,328 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 48.8% 6,032 43.8% 891,399

State Senate District 9
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Paul Gazelka 62.1% 3,533
DFL Al Doty 37.9% 2,158

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 9, Seat 1
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Shari Schluchter 0.0% 0

District Court 9, Seat 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP John Melbye 60.0% 7,498 59.4% 82,112
NP Diana Sweeney 40.0% 5,003 40.6% 56,142

District Court 9, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Zimmerman 0.0% 0

District Court 9, Seat 13
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Erik Askegaard 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 57.6% 7,066 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 42.4% 5,195 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 61.9% 10,041 47.5% 1,401,275
  No 37.0% 5,996 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 1.1% 174 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 53.7% 8,713 46.2% 1,363,640
  No 44.9% 7,277 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.4% 221 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Neal Gaalswyk 98.8% 2,870
WI Write-In 1.2% 35

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Kangas 68.2% 1,800
NP Edward "Ed" Nelson 31.5% 832
WI Write-In 0.3% 9

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeff Peterson 77.1% 2,482
NP Philip M. Kinnunen 22.5% 725
WI Write-In 0.3% 11

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dick Downham 97.7% 1,809
WI Write-In 2.3% 43

School Board Member (Walker-Hackensack-Akeley) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kent Nelson 26.7% 2,703
NP Lori Stein 25.0% 2,525
NP Victoria (Vicki) White 24.3% 2,459
NP Blake Nordin 22.6% 2,281
WI Write-In 1.4% 146

School Board Member (Cass Lake-Bena) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terri L. Vail 16.1% 804
NP Sherry L. Palmer 12.5% 626
NP Jennie Reyes 11.8% 589
NP Jolyn Donnell 10.9% 544
NP Jody Dahl/Devault 10.8% 539
NP Jamie Mitchell 10.1% 504
NP Rodney White 9.4% 470
NP Alberta "Alli" Brunelle 7.5% 376
NP Rene Wright 6.7% 334
NP Davina F. Smith 3.7% 187
WI Write-In 0.7% 33

School Board Member (Pillager) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott W Mudgett 24.7% 1,475
NP Scott J. Eastman 19.7% 1,177
NP Shawn M. Hunstad 15.7% 935
NP Douglas Barnett 14.9% 889
NP Stacey Berent 14.5% 866
NP Dennis Loucks 10.1% 602
WI Write-In 0.3% 18

School Board Member (Northland Community) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael John Doro 25.3% 1,533
NP Etta M. Shepard 24.5% 1,485
NP Terry Gross 24.3% 1,472
NP Donna Deneui 24.3% 1,470
WI Write-In 1.7% 101

School Board Member (Pequot Lakes) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Curt Johnson 23.0% 3,118
NP Kimberly Bolz-Andolshek 20.8% 2,821
NP Mike Erholtz 20.6% 2,802
NP Susan Mathison-Young 18.8% 2,559
NP Jonathan Yahn 16.3% 2,214
WI Write-In 0.5% 71

School Board Member (Deer River) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sarah Bellefy 26.7% 1,526
NP Travis Anttila 26.4% 1,507
NP Bradley Box 26.0% 1,485
NP Kelly Barrett 20.4% 1,166
WI Write-In 0.6% 35

Special Election For School Board Member (Northland Community)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tandy Kibbler 98.3% 1,857
WI Write-In 1.7% 32

Changing The Authorized Use Of Certain Remaining Bond Proceeds
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 83.9% 3,523
NP No 16.1% 674

Renewal Of Expiring Referendum Revenue Authorization
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 59.6% 1,536
NP No 40.4% 1,043

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #186)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 60.1% 3,505
NP No 39.9% 2,331

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #317)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 55.3% 1,430
NP Yes 44.7% 1,154

Approval Of School District Capital Project Levy Authorization
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 52.3% 1,342
NP Yes 47.7% 1,226

Referendum Revenue Authorization For After School And Preschool Learning Activities
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 55.7% 1,424
NP Yes 44.3% 1,131

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ken Laporte 99.0% 12,166
WI Write-In 1.0% 119

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James E Ballenthin 99.0% 11,701
WI Write-In 1.0% 115

Soil and Water Supervisor District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dave Harder 99.3% 11,806
WI Write-In 0.7% 79

School Board Member (Pine River-Backus) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris Cunningham 28.4% 2,128
NP Barb Beck 24.0% 1,804
NP James Coffland 23.4% 1,754
NP Jerry Peterson 19.7% 1,477
WI Write-In 4.6% 342

Mayor (Backus)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kurt Sawyer 53.1% 51
NP Dwight E Heim 38.5% 37
NP Bill Hindescheit 5.2% 5
WI Write-In 3.1% 3

Mayor (Bena)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP William D. Tucker 62.5% 15
WI Write-In 37.5% 9

Mayor (Boy River)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Fogle 100.0% 7
WI Write-In 0.0% 0

Mayor (Cass Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wayne La Duke 93.1% 215
WI Write-In 6.9% 16

Mayor (Chickamaw Beach)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald A. Vanvorst 98.5% 64
WI Write-In 1.5% 1

Mayor (East Gull Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dave Kavanaugh 99.0% 572
WI Write-In 1.0% 6

Mayor (Federal Dam)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 30

Mayor (Hackensack)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Larry Ciha 49.4% 82
NP John Chuba 48.8% 81
WI Write-In 1.8% 3

Mayor (Lake Shore)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Terwilliger 99.5% 609
WI Write-In 0.5% 3

Mayor (Longville)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jocko (Floyd) Kline 97.0% 97
WI Write-In 3.0% 3

Mayor (Motley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Nancy Nieken 93.4% 199
WI Write-In 6.6% 14

Mayor (Pillager)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary Greenheck 98.5% 194
WI Write-In 1.5% 3

Mayor (Pine River)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Sabas 95.9% 281
WI Write-In 4.1% 12

Mayor (Remer)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald Welk 94.2% 114
WI Write-In 5.8% 7

Mayor (Walker)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott D. Bruns 98.5% 467
WI Write-In 1.5% 7

Council Member (Backus) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richie Bean 51.9% 83
NP Steven Braker 25.0% 40
WI Write-In 23.1% 37

Council Member (Bena) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kati Ash 43.8% 28
NP Patrick M Rooney 29.7% 19
NP Bryan L Finn 21.9% 14
WI Write-In 4.7% 3

Council Member (Boy River) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cindy Dickson 53.3% 8
NP Mackenzie Goodrich 46.7% 7
WI Write-In 0.0% 0

Council Member (Cass Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Herschel J Ogema Sr 42.3% 162
NP Scott Reimer 31.6% 121
NP Kevin Gallagher 23.2% 89
WI Write-In 2.9% 11

Council Member (Chickamaw Beach) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Doug Barchus 56.1% 60
NP Bob Hobson 41.1% 44
WI Write-In 2.8% 3

Council Member (East Gull Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carol Demgen 51.9% 492
NP Dennis Lang 46.8% 444
WI Write-In 1.3% 12

Council Member (Federal Dam) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 41.8% 28
NP Dianne J. Zuelow Giffen 38.8% 26
NP Marty Johnson 19.4% 13

Council Member (Hackensack) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Sack 30.0% 87
NP Charlene Kay Wilkes 25.2% 73
NP Debbie Rateike 24.5% 71
NP Stephen J. Ruhl 19.3% 56
WI Write-In 1.0% 3

Council Member (Lake Shore) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Krista Knudsen 40.5% 476
NP John Poston 30.7% 360
NP Mike Wagener 18.9% 222
NP John Bukovich 9.4% 110
WI Write-In 0.5% 6

Council Member (Longville) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Nathan Tabaka 57.5% 88
NP Robert Helling 31.4% 48
WI Write-In 11.1% 17

Council Member (Motley) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve S. Johnson 27.7% 122
NP Pat O'Regan 24.5% 108
NP Duane Solga 20.2% 89
NP Keith Jares 14.3% 63
NP Bob Jenkins 13.2% 58
WI Write-In 0.0% 0

Council Member (Pillager) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Katie Eastman 53.7% 167
NP Leroy Smith 45.0% 140
WI Write-In 1.3% 4

Council Member (Pine River) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tamara Hansen 52.3% 242
NP Ronnie Derksen 44.9% 208
WI Write-In 2.8% 13

Council Member (Remer) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Witherow 48.6% 107
NP Howard Prushek 46.4% 102
WI Write-In 5.0% 11

Council Member (Walker) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kelly Nelson 34.4% 334
NP Gary Wilkening 25.6% 248
NP Ron Berry 19.9% 193
NP Pat Finney 19.5% 189
WI Write-In 0.6% 6

Special Election for Council Member (Longville)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 20

Special Election for Council Member (Remer)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David M. Anderson 96.0% 121
WI Write-In 4.0% 5

Underground Utility, Street, Curb, Gutter And Sidewalk Improvements
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 62.9% 350
NP No 37.1% 206

Special Election for Town Supervisor Seat 1 (Ansel Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Barbara Volk 100.0% 38
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Beulah Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kerry Watkins 59.6% 28
NP Brian Olds 40.4% 19
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Birch Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David A. Williams 99.4% 341
WI Write-In 0.6% 2

Town Supervisor Seat 1 (Blind Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Ida Krecklau 100.0% 32
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Boy Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Downham 99.1% 105
WI Write-In 0.9% 1

Town Supervisor Seat 1 (Bungo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Larry Peterson 51.7% 46
NP Kolyn Crawford 48.3% 43
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Byron Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Piekarski 100.0% 58
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Gould Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Wake 98.8% 81
WI Write-In 1.2% 1

Town Supervisor Seat 1 (Hiram Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chuck Krueger 98.9% 188
WI Write-In 1.1% 2

Town Supervisor Seat 1 (HomeBrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Stumvoll 66.2% 88
WI Write-In 33.8% 45

Town Supervisor Seat 1 (Leech Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Arthur Hamlin 97.9% 238
WI Write-In 2.1% 5

Town Supervisor Seat 1 (Lima Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP R. June Lilyquist 95.5% 42
WI Write-In 4.5% 2

Town Supervisor Seat 1 (Loon Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rick Wilson 62.0% 165
NP Joseph Moody 37.2% 99
WI Write-In 0.8% 2

Special Election for Town Supervisor Seat 1 (Mckinley Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bill Brown 100.0% 59
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Maple Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Mcnerney 95.4% 144
WI Write-In 4.6% 7

Town Supervisor Seat 1 (May Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Horn 53.9% 228
NP Mark Breneman 46.1% 195
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (MeadowBrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ernest Haehnel 82.9% 58
WI Write-In 17.1% 12

Town Supervisor Seat 1 (Otter Tail Peninsula Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Earl Tiggemann 97.5% 39
WI Write-In 2.5% 1

Town Supervisor Seat 1 (Pike Bay Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP (Rick) Richard W. Baird 98.8% 496
WI Write-In 1.2% 6

Town Supervisor Seat 1 (Pine Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Polly L. Ruhl 97.0% 98
WI Write-In 3.0% 3

Town Supervisor Seat 1 (Ponto Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James E. Ballenthin 96.3% 284
WI Write-In 3.7% 11

Town Supervisor Seat 1 (Poplar Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Doug Shequen 94.6% 35
WI Write-In 5.4% 2

Town Supervisor Seat 1 (Powers Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Harley D. Kaiser 98.1% 358
WI Write-In 1.9% 7

Town Supervisor Seat 1 (Rogers Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Bechtel 95.6% 43
WI Write-In 4.4% 2

Town Supervisor Seat 1 (Salem Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP A. Richard Oberfoell 97.9% 46
WI Write-In 2.1% 1

Town Supervisor Seat 1 (Shingobee Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Orville Rosenberry 97.7% 810
WI Write-In 2.3% 19

Town Supervisor Seat 1 (Smoky Hollow Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Mejdrich 91.4% 32
WI Write-In 8.6% 3

Town Supervisor Seat 1 (Sylvan Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Greg Booth 99.1% 1,115
WI Write-In 0.9% 10

Town Supervisor Seat 1 (Thunder Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard D. Sawvel 96.3% 156
WI Write-In 3.7% 6

Town Supervisor Seat 1 (Torrey Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Evans 64.5% 49
NP Robert Jacobson 35.5% 27
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 1 (Trelipe Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Werner Schultz 99.0% 97
WI Write-In 1.0% 1

Special Election for Town Supervisor Seat 1 (Wabedo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Al Chacey 98.0% 245
WI Write-In 2.0% 5

Town Supervisor Seat 1 (Walden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joel Erickson 99.4% 167
WI Write-In 0.6% 1

Town Supervisor Seat 1 (Wilkinson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dale Lembke 98.9% 177
WI Write-In 1.1% 2

Town Supervisor Seat 1 (Wilson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marlin Torkelson 98.8% 246
WI Write-In 1.2% 3

Special Election for Town Supervisor Seat 1 (Woodrow Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Court Lechert 63.2% 307
NP Grant E. Goltz 36.6% 178
WI Write-In 0.2% 1

Town Supervisor Seat 2 (Barclay Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Clarence Sears 97.8% 178
WI Write-In 2.2% 4

Town Supervisor Seat 2 (Becker Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Fitcher 53.7% 123
NP James Uhlman 45.9% 105
WI Write-In 0.4% 1

Town Supervisor Seat 2 (Boy Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Duane Sepin 99.1% 107
WI Write-In 0.9% 1

Town Supervisor Seat 2 (Bull Moose Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP D. J. Downie 100.0% 55
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 2 (Byron Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Hoemberg 94.8% 55
WI Write-In 5.2% 3

Town Supervisor Seat 2 (Crooked Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Skjolsvik 94.9% 281
WI Write-In 5.1% 15

Town Supervisor Seat 2 (Deerfield Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cleo Bach 98.3% 57
WI Write-In 1.7% 1

Town Supervisor Seat 2 (Fairview Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 107

Town Supervisor Seat 2 (Hiram Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 32

Town Supervisor Seat 2 (Inguadona Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gerald Varner 100.0% 93
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 2 (Kego Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Douglas W. Burgers 99.3% 278
WI Write-In 0.7% 2

Town Supervisor Seat 2 (Mckinley Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Doug Kuschel 94.7% 54
WI Write-In 5.3% 3

Town Supervisor Seat 2 (Maple Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Greg Arends 98.7% 151
WI Write-In 1.3% 2

Town Supervisor Seat 2 (MeadowBrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald Adam Ottenstroer 100.0% 63
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 2 (Moose Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Strom 100.0% 58
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 2 (Pine Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathleen M. Miller 95.0% 96
WI Write-In 5.0% 5

Town Supervisor Seat 2 (Pine River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Smith 98.4% 442
WI Write-In 1.6% 7

Town Supervisor Seat 2 (Ponto Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Merle Weaver 98.0% 300
WI Write-In 2.0% 6

Special Election for Town Supervisor Seat 2 (Powers Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Leroy Jordan 98.9% 356
WI Write-In 1.1% 4

Town Supervisor Seat 2 (Smoky Hollow Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Redgenia M. Leone 93.9% 31
WI Write-In 6.1% 2

Town Supervisor Seat 2 (Sylvan Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Wulff 99.0% 1,100
WI Write-In 1.0% 11

Town Supervisor Seat 2 (Torrey Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Daniel V Gielen 90.1% 73
WI Write-In 9.9% 8

Town Supervisor Seat 2 (Turtle Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis King 55.0% 183
NP George Ernster 44.1% 147
WI Write-In 0.9% 3

Special Election for Town Supervisor Seat 2 (Walden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Zebroski 95.8% 159
WI Write-In 4.2% 7

Town Supervisor Seat 3 (Ansel Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tony Marthaler 100.0% 39
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 3 (Barclay Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Wally Joenks 86.2% 131
WI Write-In 13.8% 21

Town Supervisor Seat 3 (Beulah Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Anderson 67.4% 31
NP Victor Harvet 32.6% 15
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Town Supervisor Seat 3 (Birch Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ronald J. Benesh 98.2% 326
WI Write-In 1.8% 6

Town Supervisor Seat 3 (Blind Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Anderson 100.0% 30
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 3 (Boy River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lawrence Kloehn 97.2% 35
WI Write-In 2.8% 1

Town Supervisor Seat 3 (Bull Moose Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roger Sawyer 100.0% 56
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Town Supervisor Seat 3 (Byron Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Larry Adams 95.1% 58
WI Write-In 4.9% 3

Town Supervisor Seat 3 (Deerfield Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis Kriens 100.0% 57
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 3 (Gould Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 16

Town Supervisor Seat 3 (Inguadona Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Charles Senst 100.0% 96
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 3 (Leech Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dennis Dicks 98.8% 238
WI Write-In 1.2% 3

Town Supervisor Seat 3 (Lima Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mildred Boe 97.8% 44
WI Write-In 2.2% 1

Town Supervisor Seat 3 (Moose Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jorg Achermann 96.5% 55
WI Write-In 3.5% 2

Town Supervisor Seat 3 (Otter Tail Peninsula Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerry Schiebe 97.5% 39
WI Write-In 2.5% 1

Town Supervisor Seat 3 (Pine River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kerry David Krumwiede 98.6% 424
WI Write-In 1.4% 6

Town Supervisor Seat 3 (Poplar Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald Sirucek 97.2% 35
WI Write-In 2.8% 1

Town Supervisor Seat 3 (Powers Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP William Taylor 97.6% 370
WI Write-In 2.4% 9

Town Supervisor Seat 3 (Remer Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Andy Eckman 100.0% 73
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat 3 (Rogers Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard H. Welch Jr. 84.4% 38
WI Write-In 15.6% 7

Town Supervisor Seat 3 (Salem Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Fred Thompson 97.9% 46
WI Write-In 2.1% 1

Town Supervisor Seat 3 (Shingobee Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Orton 97.9% 782
WI Write-In 2.1% 17

Town Supervisor Seat 3 (Slater Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mick Ankeny 98.9% 88
WI Write-In 1.1% 1

Town Supervisor Seat 3 (Trelipe Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Theodore Frick 97.8% 89
WI Write-In 2.2% 2

Town Supervisor Seat 3 (Turtle Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Eugene (Gene) Alderson 99.4% 332
WI Write-In 0.6% 2

Town Supervisor Seat 3 (Wabedo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Adelmann 98.0% 249
WI Write-In 2.0% 5

Town Supervisor Seat 3 (Walden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Austad 98.8% 168
WI Write-In 1.2% 2

Town Supervisor Seat 3 (Woodrow Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Myles Edward Wagner 97.5% 426
WI Write-In 2.5% 11

Town Supervisor Seat 4 (Crooked Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lloyd N Thyen 94.8% 290
WI Write-In 5.2% 16

Town Supervisor Seat 4 (Pike Bay Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Stephanie J Lueth 97.9% 457
WI Write-In 2.1% 10

Town Supervisor Seat 4 (Sylvan Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Roland Anderson 98.2% 1,090
WI Write-In 1.8% 20

Town Supervisor Seat 4 (Wilson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Charles Edward Swenson 97.9% 229
WI Write-In 2.1% 5

Town Supervisor Seat 5 (Pike Bay Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda Barsness 78.4% 413
NP Anthony South 19.4% 102
WI Write-In 2.3% 12

Town Supervisor Seat 5 (Wilson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Buchite 99.2% 245
WI Write-In 0.8% 2

Town Clerk (Ansel Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda Kuschel 100.0% 41
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Becker Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Judith A Bjerga 98.2% 221
WI Write-In 1.8% 4

Special Election for Town Clerk (Boy Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Katherine Chanak 99.0% 103
WI Write-In 1.0% 1

Town Clerk (Boy River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 15

Town Clerk (Bull Moose Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Grace Salie 100.0% 57
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Bungo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda Neumann 96.4% 80
WI Write-In 3.6% 3

Town Clerk (Crooked Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Glen Mechelke 43.2% 153
NP Terri Datzman 29.7% 105
NP Cindy Miller 26.6% 94
WI Write-In 0.6% 2

Town Clerk (Gould Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 19

Town Clerk (Hiram Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Laurie Swanson 98.6% 204
WI Write-In 1.4% 3

Town Clerk (HomeBrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ardell Schultz 100.0% 130
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Kego Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darcy Osburnsen 99.3% 278
WI Write-In 0.7% 2

Town Clerk (Loon Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert Littman 97.8% 219
WI Write-In 2.2% 5

Town Clerk (Mckinley Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Stephanie Burns 100.0% 56
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Maple Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sarah Hanson 99.4% 154
WI Write-In 0.6% 1

Town Clerk (May Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Debra Converse 99.2% 367
WI Write-In 0.8% 3

Special Election for Town Clerk (Pine Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 25

Town Clerk (Remer Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bruce Pound 98.6% 72
WI Write-In 1.4% 1

Town Clerk (Slater Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Nancy Green 99.0% 100
WI Write-In 1.0% 1

Town Clerk (Thunder Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 14

Town Clerk (Wilkinson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kimberly Minton 99.4% 175
WI Write-In 0.6% 1

Town Clerk (Wilson Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mara Keen 99.2% 244
WI Write-In 0.8% 2

Town Clerk (Woodrow Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Larry Joe Schmidt 98.1% 416
WI Write-In 1.9% 8

Town Treasurer (Barclay Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brenda J. Hamilton 99.5% 198
WI Write-In 0.5% 1

Town Treasurer (Beulah Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sandy Reno 52.2% 24
NP Kathy A Harvet 47.8% 22
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Birch Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Corinna L. Wynn 99.4% 342
WI Write-In 0.6% 2

Town Treasurer (Blind Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kimberly Delong 100.0% 28
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Boy Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tina Sepin 99.1% 107
WI Write-In 0.9% 1

Special Election for Town Treasurer (Bull Moose Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jenny Grider 100.0% 57
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Byron Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 17

Town Treasurer (Deerfield Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bonnie Vanburen 98.2% 55
WI Write-In 1.8% 1

Town Treasurer (Leech Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin P. Krueger 98.8% 241
WI Write-In 1.2% 3

Town Treasurer (MeadowBrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert T. Mckimmy 97.1% 67
WI Write-In 2.9% 2

Town Treasurer (Moose Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Linda Johnson 93.1% 54
WI Write-In 6.9% 4

Town Treasurer (Otter Tail Peninsula Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Verlyn Tiggemann 97.5% 39
WI Write-In 2.5% 1

Town Treasurer (Pike Bay Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Arvin Gieseke 97.7% 471
WI Write-In 2.3% 11

Town Treasurer (Pine Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Diane Herbst 97.9% 92
WI Write-In 2.1% 2

Town Treasurer (Pine River Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Janice Gard 100.0% 443
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Ponto Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Patricia Invie 99.7% 300
WI Write-In 0.3% 1

Town Treasurer (Poplar Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Susan Bartels 97.3% 36
WI Write-In 2.7% 1

Town Treasurer (Powers Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sharon Gramm 99.7% 375
WI Write-In 0.3% 1

Town Treasurer (Rogers Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Deborah J. Ness 97.6% 40
WI Write-In 2.4% 1

Town Treasurer (Salem Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 14

Town Treasurer (Smoky Hollow Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Delpha Mcneil 100.0% 34
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Torrey Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ione Boor 91.5% 65
WI Write-In 8.5% 6

Town Treasurer (Trelipe Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Janice Schultz 98.9% 93
WI Write-In 1.1% 1

Town Treasurer (Turtle Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Crystal Freeman 99.4% 340
WI Write-In 0.6% 2

Town Treasurer (Wabedo Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carole A. Houghton 99.6% 273
WI Write-In 0.4% 1

Town Treasurer (Walden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Glenna Tappe 100.0% 176
WI Write-In 0.0% 0

Special Election for Town Treasurer (Woodrow Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Timothy Paul Mueller 99.3% 423
WI Write-In 0.7% 3

March Elections
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 83.4% 246
NP No 16.6% 49

Appointment Of Clerk And Treasurer
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 65.1% 82
NP No 34.9% 44

Appointment Of Clerk
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 80.6% 137
NP No 19.4% 33

Abandon Five-Member Town Board
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 51.4% 149
NP Yes 48.6% 141

Hospital District Board Member (MeadowBrook Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marie M. Rose 100.0% 366
WI Write-In 0.0% 0

Hospital District Board Member (Moose Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 42

Hospital District Board Member (Motley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lana E. Hansen 99.6% 1,356
WI Write-In 0.4% 6

Hospital District Board Member (Poplar Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald Sirucek 97.3% 216
WI Write-In 2.7% 6

Updated: .

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®