Carver County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 59.1% 31,155 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 39.3% 20,745 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 1.1% 555 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.3% 164 0.4% 13,045
CP Virgil Goode 0.1% 42 0.1% 3,727
GGOP Jim Carlson 0.1% 35 0.1% 3,172
JP Rocky Anderson 0.0% 25 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.0% 12 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 7 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 7 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 55.0% 28,205 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 41.7% 21,378 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 2.1% 1,094 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 0.8% 423 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.3% 157 0.5% 14,009

U.S. House District 3
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Erik Paulsen 65.7% 20,910
DFL Brian Barnes 34.3% 10,926

U.S. House District 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Michele Bachmann 56.4% 10,735
DFL Jim Graves 43.6% 8,306

State Senate District 33
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP David Osmek 57.4% 4,062
DFL Judy Rogosheske 42.6% 3,016

State Senate District 47
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Julianne Ortman 63.9% 27,128
DFL James Weygand 36.1% 15,297

State House District 33B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Cindy Pugh 56.7% 4,024
DFL Denise Bader 43.3% 3,079

State House District 47A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Ernie Leidiger 62.6% 12,938
DFL Keith Pickering 37.4% 7,718

State House District 47B
Rpt.: 0.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Joe Hoppe 0.0% 0

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 99.9% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 58.8% 22,643
NP Dan Griffith 41.2% 15,894

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP David Stras 54.8% 19,930 56.2% 1,143,144
NP Tim Tingelstad 45.2% 16,413 43.8% 891,399

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 1, Seat 2
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Arlene Asencio Perkkio 0.0% 0

District Court 1, Seat 10
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Diane Hanson 63.6% 22,464 63.5% 183,492
NP Michael Larson 36.4% 12,842 36.5% 105,475

District Court 1, Seat 14
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Mayer 0.0% 0

District Court 1, Seat 19
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Erica MacDonald 0.0% 0

District Court 1, Seat 20
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Kathryn Messerich 64.3% 22,696 65.1% 188,444
NP Brian Gravely 35.7% 12,575 34.9% 100,917

District Court 1, Seat 26
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Savre 0.0% 0

District Court 1, Seat 29
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Terry Conkel 0.0% 0

District Court 1, Seat 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP David Knutson 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 56.9% 21,212 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 43.1% 16,038 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 50.1% 26,552 47.5% 1,401,275
  No 49.0% 25,953 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 0.9% 480 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 56.1% 29,704 46.2% 1,363,640
  No 42.9% 22,732 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.0% 549 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gayle Degler 60.6% 5,192
NP John Siegfried 38.7% 3,317
WI Write-In 0.6% 55

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Workman 58.1% 5,247
NP Cheryl Ayotte 41.5% 3,746
WI Write-In 0.4% 40

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Randy Maluchnik 67.0% 5,616
NP Vince Beaudette 32.3% 2,708
WI Write-In 0.7% 55

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Lynch 63.4% 5,979
NP Frank Long 36.2% 3,414
WI Write-In 0.5% 43

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP James (Jim) Ische 53.3% 4,526
NP Jim Walter 46.3% 3,936
WI Write-In 0.4% 32

School Board Member (Waconia) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Cathy Thom 35.4% 5,649
NP Naomi Erickson 32.4% 5,164
NP Kenneth D Varble 31.2% 4,982
WI Write-In 1.0% 155

School Board Member (Watertown-Mayer) (Elect 4)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Burns 20.8% 2,547
NP Jennifer Hoover 16.8% 2,051
NP John Mccain 16.5% 2,018
NP Chad A. Koehler 15.9% 1,942
NP Erin Blair 12.2% 1,488
NP Gary Bjurstrom 9.5% 1,157
NP Bob Brasch 7.5% 913
WI Write-In 0.9% 113

School Board Member (Eastern Carver County) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Heather D Nelson 25.0% 11,292
NP Amy Logue 24.0% 10,850
NP Jeff Ross 19.1% 8,652
NP Jim Leone 17.8% 8,039
NP Larry Doran 13.4% 6,068
WI Write-In 0.6% 283

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ted Beise 98.9% 34,871
WI Write-In 1.1% 398

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Harlan Dobratz 99.1% 34,665
WI Write-In 0.9% 325

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bill Bohnen 99.1% 34,516
WI Write-In 0.9% 303

Mayor (Chaska)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Windschitl 67.8% 7,153
NP Richard Lee Swanson 31.1% 3,278
WI Write-In 1.1% 115

Mayor (Cologne)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Matt Lein 60.7% 416
WI Write-In 39.3% 269

Mayor (Hamburg)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Malz 90.6% 230
WI Write-In 9.4% 24

Mayor (Mayer)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Dodge 91.1% 674
WI Write-In 8.9% 66

Mayor (New Germany)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Van Lith 89.3% 158
WI Write-In 10.7% 19

Mayor (Norwood Young America)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tina Diedrick 95.1% 1,478
WI Write-In 4.9% 76

Mayor (Victoria)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom O'Connor 74.2% 2,897
NP Tim Gregory 25.1% 981
WI Write-In 0.7% 28

Mayor (Waconia)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Nash 76.1% 3,696
WI Write-In 23.9% 1,163

Mayor (Watertown)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Charlotte Johnson 52.2% 1,087
NP Rick Mann 46.5% 969
WI Write-In 1.2% 26

Council Member at Large (Carver) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carrie Newhouse 33.4% 980
NP Michael Webb 29.7% 872
NP Jeff Houdek 20.2% 594
NP Dawn Kaufman 16.1% 472
WI Write-In 0.6% 17

Council Member at Large (Chanhassen) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bethany Tjornhom 30.2% 5,709
NP Jerry A. Mcdonald 19.5% 3,688
NP Kirk Pettis 18.8% 3,553
NP Matt Winterer 17.2% 3,248
NP Ron Roeser 8.1% 1,535
NP J.R. Relick 5.7% 1,087
WI Write-In 0.5% 103

Council Member at Large (Cologne) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott Williams 46.2% 456
NP Jeffrey Mcinnis 32.0% 316
WI Write-In 21.9% 216

Council Member at Large (Hamburg) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Odoms 55.5% 161
WI Write-In 44.5% 129

Council Member at Large (Mayer) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bruce Osborn 43.0% 492
NP Etienne Stieve-Mcpadden 36.7% 419
WI Write-In 20.3% 232

Council Member at Large (New Germany) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Shirley Jaeger 33.5% 108
NP Cathy Ruschmeier 31.7% 102
NP Ty Turnquist 31.7% 102
WI Write-In 3.1% 10

Council Member at Large (Norwood Young America) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Mcpadden 33.0% 911
NP Richard "Dick" Stolz 28.8% 797
NP Jr. Hoernemann 21.4% 592
NP Chad Pederson 16.0% 441
WI Write-In 0.8% 22

Council Member at Large (Victoria) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Joe Pavelko 31.8% 1,801
NP Lani Basa 23.9% 1,354
NP Gordon Simanton 23.5% 1,330
NP Noel Stiller 19.9% 1,126
WI Write-In 0.8% 44

Council Member at Large (Watertown) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Adam Pawelk 31.1% 995
NP Steve Washburn 25.0% 800
NP Jason Theisen 23.8% 761
NP Chuck Charnstrom 19.2% 615
WI Write-In 0.9% 28

Special Election for Council Member at Large (New Germany)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Nick Hartwig 57.4% 93
NP Heather Wright 40.1% 65
WI Write-In 2.5% 4

Council Member Ward 1 (Waconia)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marc Carrier 98.6% 1,986
WI Write-In 1.4% 29

Council Member Ward 2 (Chaska)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Greg Boe 98.7% 2,330
WI Write-In 1.3% 31

Council Member Ward 2 (Waconia)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Charles Erickson 50.7% 1,155
NP Larry Millender 48.6% 1,108
WI Write-In 0.7% 16

Council Member Ward 4 (Chaska)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jay W Rohe 97.1% 2,098
WI Write-In 2.9% 62

Shall The City Of Victoria Change Its Form Of Government
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 54.5% 2,054
NP No 45.5% 1,712

Town Supervisor Seat A (Camden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Virgil Stender 62.0% 297
NP Stan Werner 37.4% 179
WI Write-In 0.6% 3

Town Supervisor Seat A (Dahlgren Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gene Miller 73.6% 493
NP Tomas J. Elke 26.1% 175
WI Write-In 0.3% 2

Town Supervisor Seat A (Hollywood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kent Kassulker 73.8% 425
NP Allen L. Leuthner 26.0% 150
WI Write-In 0.2% 1

Town Supervisor Seat A (Laketown Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kenneth E. Essig 97.3% 894
WI Write-In 2.7% 25

Town Supervisor Seat A (Young America Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bradley Schrupp 98.9% 365
WI Write-In 1.1% 4

Town Supervisor Seat B (Benton Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Edwin Brueggemeier 98.6% 412
WI Write-In 1.4% 6

Town Supervisor Seat B (Hancock Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marlin Melcher 99.5% 200
WI Write-In 0.5% 1

Town Supervisor Seat B (Watertown Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Si Tesch 99.0% 615
WI Write-In 1.0% 6

Town Supervisor Seat C (Benton Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Hilary Drees 99.1% 424
WI Write-In 0.9% 4

Town Supervisor Seat C (Dahlgren Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Willems 99.5% 589
WI Write-In 0.5% 3

Town Supervisor Seat C (Hancock Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kevin Sons 100.0% 197
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Watertown Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott Hoese 98.2% 602
WI Write-In 1.8% 11

Town Clerk (Camden Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donna Baklund 99.5% 394
WI Write-In 0.5% 2

Special Election for Town Clerk (Hancock Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tamara Ekstrom 98.4% 187
WI Write-In 1.6% 3

Town Clerk (Hollywood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Judy Warner 99.4% 499
WI Write-In 0.6% 3

Town Clerk (Young America Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lothar Wolter Jr 96.2% 353
WI Write-In 3.8% 14

Town Treasurer (Benton Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Irene Drees 99.5% 418
WI Write-In 0.5% 2

Town Treasurer (Dahlgren Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Doran Brahee 99.7% 588
WI Write-In 0.3% 2

Town Treasurer (Hancock Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas Herrmann 100.0% 193
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Watertown Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Heldt 99.3% 586
WI Write-In 0.7% 4

Town Question 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 58.7% 410
NP Yes 41.3% 289

Town Question 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 57.5% 616
NP Yes 42.5% 456

Updated: .

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Fresh Air®