Becker County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 56.4% 9,204 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 41.8% 6,829 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 0.9% 155 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.3% 57 0.4% 13,045
GGOP Jim Carlson 0.2% 26 0.1% 3,172
CP Virgil Goode 0.2% 25 0.1% 3,727
JP Rocky Anderson 0.1% 15 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.1% 9 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 6 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 3 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 56.7% 8,998 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 38.4% 6,095 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 3.5% 558 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 0.9% 145 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.5% 84 0.5% 14,009

U.S. House District 7
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Collin Peterson 62.7% 10,115
GOP Lee Byberg 33.0% 5,327
IP Adam Steele 4.3% 686

State Senate District 2
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Rod Skoe 51.4% 4,520
GOP Dennis Moser 48.6% 4,266

State Senate District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Phil Hansen 58.0% 4,122
DFL Kent Eken 42.0% 2,983

State House District 2B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Steve Green 51.8% 4,556
DFL Brita Sailer 48.2% 4,243

State House District 4B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Paul Marquart 56.4% 3,960
GOP Paul Sandman 43.6% 3,063

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 99.9% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 53.5% 7,190
NP Dan Griffith 46.5% 6,255

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Tim Tingelstad 60.5% 8,106 43.8% 891,399
NP David Stras 39.5% 5,284 56.2% 1,143,144

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 7, Seat 1
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Kris Davick-Halfen 0.0% 0

District Court 7, Seat 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Mahler 0.0% 0

District Court 7, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Vicki Landwehr 0.0% 0

District Court 7, Seat 12
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Wally Senyk 0.0% 0

District Court 7, Seat 19
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Barb Hanson 0.0% 0

District Court 7, Seat 20
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Bill Cashman 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 61.3% 7,996 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 38.7% 5,038 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 62.9% 10,364 47.5% 1,401,275
  No 35.5% 5,848 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 1.5% 255 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 53.3% 8,785 46.2% 1,363,640
  No 44.9% 7,386 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.8% 296 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Larry Knutson 94.4% 2,583
WI Write-In 5.6% 153

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ben Grimsley 59.4% 1,589
NP Craig Fontaine 40.0% 1,072
WI Write-In 0.6% 16

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John C. Okeson 51.0% 1,739
NP Gerry Schram 48.7% 1,661
WI Write-In 0.3% 10

County Commissioner District 4
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donald Skarie 99.1% 2,620
WI Write-In 0.9% 25

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Barry Nelson 98.9% 2,705
WI Write-In 1.1% 30

School Board Member (Detroit Lakes) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jackie Buboltz 31.3% 5,356
NP Thomas M Seaworth 30.6% 5,235
NP Ladd Lyngaas 24.9% 4,266
NP Daniel S. El-Dweek 12.8% 2,189
WI Write-In 0.4% 71

School Board Member (Frazee) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steven Jepson 26.2% 2,194
NP Don Trieglaff 22.2% 1,860
NP Tammie Nunn 15.1% 1,263
NP Mary K. Lepisto 14.0% 1,174
NP Amie Erickson 12.0% 1,004
NP Dana Laine 9.9% 827
WI Write-In 0.5% 40

Renewal Of Portion Of Expiring Referendum Revenue Authorization
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 54.5% 1,866
NP No 45.5% 1,555

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathy Stenger 99.5% 13,123
WI Write-In 0.5% 68

Soil and Water Supervisor District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Duane Grossman 99.5% 13,028
WI Write-In 0.5% 62

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Anthony Beck 99.6% 12,916
WI Write-In 0.4% 54

School Board Member (Lake Park-Audubon) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darrel M. Pederson 34.0% 1,729
NP Bryan Anderson 32.1% 1,633
NP Cara Bjerken 31.9% 1,620
WI Write-In 2.0% 102

Mayor (Audubon)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Brad Grant 65.8% 148
NP Jeffrey Quam 32.0% 72
WI Write-In 2.2% 5

Mayor (Callaway)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gretchen Stalboerger 98.6% 69
WI Write-In 1.4% 1

Mayor (Detroit Lakes)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Matt Brenk 97.9% 3,422
WI Write-In 2.1% 74

Mayor (Lake Park)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Aaron Lee Wittnebel 67.4% 194
WI Write-In 32.6% 94

Mayor (Ogema)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donovon Morrison 55.8% 29
NP Paul (Poncho) Williams 23.1% 12
NP Shelley (Sis) Scheler 19.2% 10
WI Write-In 1.9% 1

Mayor (Wolf Lake)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 21

Council Member (Audubon) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jason Leucuta 41.4% 144
NP Tony Gordon 31.6% 110
NP Joshua W. Heibel 26.1% 91
WI Write-In 0.9% 3

Council Member (Callaway) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Emily Annette 49.2% 61
NP Dale Boyer 48.4% 60
WI Write-In 2.4% 3

Council Member at Large (Detroit Lakes)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bruce Imholte 59.7% 2,153
NP Rick G. Johnson 39.8% 1,437
WI Write-In 0.5% 18

Council Member (Frazee) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David L. Jopp Ii 39.6% 329
NP Donna Ouart 37.2% 309
NP John W. Dermody 22.0% 183
WI Write-In 1.1% 9

Council Member (Lake Park) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jon Anderson 45.5% 195
NP Amy Degerstrom 42.9% 184
WI Write-In 11.7% 50

Council Member (Ogema)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Laverne Hoban 98.1% 52
WI Write-In 1.9% 1

Council Member (Wolf Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rodney Aho 56.9% 33
WI Write-In 43.1% 25

Special Election for Council Member (Ogema)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Savior 86.3% 44
WI Write-In 13.7% 7

Council Member Ward 1 (Detroit Lakes)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ron Zeman 99.0% 893
WI Write-In 1.0% 9

Council Member Ward 2 (Detroit Lakes)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jamie Marks Erickson 99.1% 1,099
WI Write-In 0.9% 10

Council Member Ward 3 (Detroit Lakes)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Marty Waller 99.7% 1,193
WI Write-In 0.3% 4

City Clerk (Ogema)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Phillip Dassinger 94.1% 48
WI Write-In 5.9% 3

Town Supervisor Seat A (Eagle View Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Patrick J. Holzem 100.0% 78
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat A (Forest Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Holzkamm 96.0% 72
WI Write-In 4.0% 3

Town Supervisor Seat A (Maple Grove Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ronald Christensen 97.3% 143
WI Write-In 2.7% 4

Town Supervisor Seat A (Pine Point Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 28

Town Supervisor Seat B (Eagle View Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Thomas Pearson 100.0% 77
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat B (Forest Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lynn Lindow 93.2% 69
WI Write-In 6.8% 5

Town Supervisor Seat B (Savannah Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gene Weiss 98.0% 99
WI Write-In 2.0% 2

Town Supervisor Seat C (Eagle View Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Susan Pinske 100.0% 79
WI Write-In 0.0% 0

Town Supervisor Seat C (Evergreen Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Todd Holmer 92.1% 105
WI Write-In 7.9% 9

Town Supervisor Seat 3 (Round Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John S. Joy 98.6% 69
WI Write-In 1.4% 1

Town Clerk (Eagle View Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Turner 100.0% 80
WI Write-In 0.0% 0

Town Clerk (Evergreen Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rana Holmer 97.4% 111
WI Write-In 2.6% 3

Town Clerk (Maple Grove Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Julia A Miller 99.3% 147
WI Write-In 0.7% 1

Town Clerk (Pine Point Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
WI Write-In 100.0% 29

Town Clerk (Round Lake Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Darlene Wettels 95.9% 71
WI Write-In 4.1% 3

Town Clerk (Savannah Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Samantha Weiss 100.0% 99
WI Write-In 0.0% 0

Town Treasurer (Forest Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Donna Waliczek 100.0% 74
WI Write-In 0.0% 0

Updated: .

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air BBC Newshour