Anoka County

President
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Mitt Romney 50.3% 93,430 45.1% 1,321,575
DFL Barack Obama 47.7% 88,611 52.8% 1,547,668
Lib Gary Johnson 1.2% 2,284 1.2% 35,158
GP Jill Stein 0.4% 687 0.4% 13,045
CP Virgil Goode 0.1% 232 0.1% 3,727
GGOP Jim Carlson 0.1% 207 0.1% 3,172
JP Rocky Anderson 0.1% 122 0.1% 2,013
Cnl Dean Morstad 0.0% 76 0.0% 1,106
SWP James Harris 0.0% 48 0.0% 1,062
PSL Peta Lindsay 0.0% 17 0.0% 416

U.S. Senate
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Amy Klobuchar 62.7% 113,610 65.3% 1,856,196
GOP Kurt Bills 33.1% 59,990 30.6% 868,977
IP Stephen Williams 2.6% 4,791 2.6% 73,640
GGOP Tim Davis 1.1% 2,021 1.1% 30,578
NP Michael Cavlan 0.4% 812 0.5% 14,009

U.S. House District 3
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Erik Paulsen 54.6% 17,686
DFL Brian Barnes 45.4% 14,700

U.S. House District 5
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Keith Ellison 64.0% 16,852
GOP Chris Fields 36.0% 9,477

U.S. House District 6
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Michele Bachmann 50.1% 59,724
DFL Jim Graves 49.9% 59,597

State Senate District 31
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Michelle Benson 58.5% 18,625
DFL Mike Starr 41.5% 13,216

State Senate District 35
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Branden Petersen 54.3% 22,874
DFL Peter Perovich 45.7% 19,253

State Senate District 36
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL John Hoffman 55.0% 8,079
GOP Benjamin Kruse 45.0% 6,601

State Senate District 37
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Alice Johnson 53.3% 22,814
GOP Pam Wolf 46.7% 19,962

State Senate District 38
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Roger Chamberlain 53.1% 10,088
DFL Tim Henderson 46.9% 8,925

State Senate District 41
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Barb Goodwin 66.1% 15,851
GOP Gina Bauman 33.9% 8,120

State House District 31A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Kurt Daudt 59.5% 5,724
DFL Ryan Fiereck 40.5% 3,898

State House District 31B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Tom Hackbarth 61.0% 13,101
DFL Louise Woodberry 39.0% 8,391

State House District 35A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Jim Abeler 58.8% 11,906
DFL Andy Hillebregt 33.4% 6,755
IP Justin Boals 7.8% 1,587

State House District 35B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Peggy Scott 59.2% 13,120
DFL Sam Scott 40.8% 9,052

State House District 36A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Grace Baltich 54.4% 4,469
GOP Mark Uglem 45.6% 3,747

State House District 36B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Melissa Hortman 54.4% 3,442
GOP Andrew Reinhardt 39.5% 2,501
IP Andrew Kratoska 6.1% 386

State House District 37A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Jerry Newton 57.3% 11,843
GOP Mandy Benz 42.7% 8,830

State House District 37B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Tim Sanders 54.0% 11,416
DFL Jon Chlebeck 46.0% 9,723

State House District 38A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
GOP Linda Runbeck 58.0% 10,958
DFL Patrick Davern 42.0% 7,936

State House District 41A
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Connie Bernardy 63.6% 9,164
GOP Dale Helm 36.4% 5,247

State House District 41B
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
DFL Carolyn Laine 62.4% 5,940
GOP Laura Palmer 22.2% 2,116
CP Tim Utz 15.4% 1,464

Supreme Court Chief Justice
Rpt.: 100.0% county, 99.9% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Lorie Skjerven Gildea 56.6% 76,165
NP Dan Griffith 43.4% 58,508

Supreme Court District 4
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Tim Tingelstad 52.0% 67,785 43.8% 891,399
NP David Stras 48.0% 62,446 56.2% 1,143,144

Appeals Court Appeals Court 6
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Renee Worke 0.0% 0

Appeals Court Appeals Court 7
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Jill Flaskamp Halbrooks 0.0% 0

District Court 10, Seat 2
0.0% reporting
Vote % Votes
NP P. Hunter Anderson 0.0% 0

District Court 10, Seat 10
0.0% reporting
Vote % Votes
NP James Dehn 0.0% 0

District Court 10, Seat 11
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Kathleen Mottl 0.0% 0

District Court 10, Seat 12
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Dyanna Street 0.0% 0

District Court 10, Seat 13
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Elizabeth Martin 0.0% 0

District Court 10, Seat 16
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Todd Schoffelman 0.0% 0

District Court 10, Seat 17
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Sharon Hall 0.0% 0

District Court 10, Seat 25
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Sean Gibbs 0.0% 0

District Court 10, Seat 33
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Yunker 0.0% 0

District Court 10, Seat 4
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Daniel O'Fallon 0.0% 0

District Court 10, Seat 21
0.0% reporting
Vote % Votes
NP Bethany Fountain Lindberg 0.0% 0

Supreme Court District 1
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
NP Barry Anderson 54.2% 71,545 59.2% 1,229,394
NP Dean Barkley 45.8% 60,371 40.8% 848,574

Marriage Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 50.6% 94,690 47.5% 1,401,275
  No 48.4% 90,468 51.2% 1,512,156
  Estimated Blanks 1.0% 1,927 1.3% 37,830

Voter ID Amendment
Rpt.: 100.0% county, 100.0% state
  County State
Vote % Votes Vote % Votes
  Yes 53.6% 100,311 46.2% 1,363,640
  No 45.1% 84,332 52.2% 1,540,507
  Estimated Blanks 1.3% 2,442 1.6% 46,466

County Commissioner District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Matt Look 54.9% 13,165
NP Allison Lister 44.8% 10,753
WI Write-In 0.3% 70

County Commissioner District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Julie Braastad 51.8% 12,120
NP Andy Westerberg 47.7% 11,145
WI Write-In 0.5% 112

County Commissioner District 3
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robyn West 58.2% 12,829
NP Dan Sanders 41.3% 9,118
WI Write-In 0.5% 104

County Commissioner District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carol Ledoux 57.7% 13,333
NP Scott Randall Bromley 41.7% 9,630
WI Write-In 0.6% 133

County Commissioner District 6
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Rhonda Sivarajah 63.5% 13,177
NP Kevin Ryan 36.0% 7,473
WI Write-In 0.4% 88

County Commissioner District 7
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott Schulte 51.3% 11,264
NP Dan Erhart 48.3% 10,619
WI Write-In 0.4% 86

School Board Member (Centennial) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Christina Wilson 32.6% 8,860
NP Karen Lodico 27.0% 7,350
NP Raymond Culp 24.4% 6,652
NP Andrea Nazarian-Head 15.3% 4,173
WI Write-In 0.6% 172

School Board Member (Columbia Heights) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Lori Meyer 23.0% 4,854
NP John Larkin 18.0% 3,805
NP Ted Landwehr 16.8% 3,559
NP Keith S. Roberts 15.7% 3,317
NP Grant Nichols 14.0% 2,969
NP Mike Peterson 12.0% 2,546
WI Write-In 0.4% 85

School Board Member At Large (Elk River) (Elect 3)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Holly M. Thompson 20.2% 12,177
NP Sue M Farber 19.6% 11,798
NP Dan Hunt 17.0% 10,226
NP Tom Mcauley 15.3% 9,204
NP Janelle Henry 14.2% 8,520
NP Jane Frazier 13.1% 7,909
WI Write-In 0.5% 330

SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #728)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Yes 57.1% 19,879
NP No 42.9% 14,937

SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #728)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP No 59.8% 20,780
NP Yes 40.2% 13,960

Soil and Water Supervisor District 1
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Karla M. Komec 98.7% 118,645
WI Write-In 1.3% 1,607

Soil and Water Supervisor District 2
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jim Lindahl 98.9% 118,409
WI Write-In 1.1% 1,303

Soil and Water Supervisor District 5
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Vici L. Nass 98.9% 116,912
WI Write-In 1.1% 1,310

Hospital District Board Member at Large (North Suburban)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark A. Winters 99.2% 34,494
WI Write-In 0.8% 294

Mayor (Andover)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Gamache 98.4% 13,264
WI Write-In 1.6% 219

Mayor (Anoka)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Phil Rice 64.5% 4,861
NP Barbara Deeds Baldwin 34.8% 2,619
WI Write-In 0.7% 55

Mayor (Bethel)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Todd Miller 96.1% 198
WI Write-In 3.9% 8

Mayor (Blaine)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Ryan 98.0% 22,554
WI Write-In 2.0% 466

Mayor (Centerville)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Wilharber 97.0% 1,628
WI Write-In 3.0% 50

Mayor (Columbia Heights)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary L. Peterson 66.7% 5,349
NP Bob Odden 32.5% 2,609
WI Write-In 0.8% 61

Mayor (Columbus)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dave Povolny 97.4% 1,774
WI Write-In 2.6% 47

Mayor (East Bethel)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Richard Lawrence 54.7% 2,775
NP Tanner Balfany 44.3% 2,248
WI Write-In 0.9% 47

Mayor (Fridley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott Lund 97.5% 9,972
WI Write-In 2.5% 258

Mayor (Lexington)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Pitchford 58.0% 494
NP Mark A Kurth 41.4% 353
WI Write-In 0.6% 5

Mayor (Nowthen)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bill Schulz 56.3% 1,347
NP Randy Bettinger 34.6% 828
NP Matt Lendt 8.3% 199
WI Write-In 0.8% 18

Mayor (Ramsey)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Sarah Strommen 55.5% 6,879
NP Bob Ramsey 44.3% 5,492
WI Write-In 0.3% 33

Mayor (St. Francis)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerry Tveit 61.2% 1,900
NP William Gardner 37.9% 1,178
WI Write-In 0.9% 27

Council Member at Large (Andover) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Michael Knight 37.2% 8,520
NP Sheri Bukkila 36.5% 8,360
NP David Forsberg 25.7% 5,897
WI Write-In 0.6% 133

Council Member (Anoka) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Freeburg 31.0% 3,831
NP Steve Schmidt 30.4% 3,758
NP Pat Walker 20.9% 2,591
NP Frank Bodine 17.2% 2,131
WI Write-In 0.5% 58

Council Member at Large (Bethel) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Kristi Bottema 52.0% 169
NP David L. Merritt 46.2% 150
WI Write-In 1.8% 6

Council Member at Large (Centerville) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeff Paar 35.2% 1,064
NP Ben Fehrenbacher 33.7% 1,020
NP Matthew Montain 30.3% 917
WI Write-In 0.9% 26

Council Member (Columbia Heights) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Robert "Bobby" Williams 29.1% 3,930
NP Bruce Nawrocki 25.2% 3,401
NP Catherine Vesley 25.1% 3,388
NP Stan Hoium 20.2% 2,725
WI Write-In 0.4% 56

Council Member at Large (Columbus) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jeff Duraine 46.5% 1,582
NP Denny Peterson 36.7% 1,249
NP Glen D. Kothe 16.0% 544
WI Write-In 0.7% 24

Council Member at Large (Coon Rapids)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Steve Wells 56.2% 14,529
NP Roger Johnson 43.0% 11,122
WI Write-In 0.8% 215

Council Member at Large (East Bethel) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tom Ronning 27.1% 2,037
NP Ron Koller 24.6% 1,847
NP Randy Plaisance 23.8% 1,784
NP Brian Mundle 23.0% 1,723
WI Write-In 1.5% 116

Council Member at Large (Fridley)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Barnette 53.0% 5,717
NP Rick Wolfe 46.2% 4,981
WI Write-In 0.8% 91

Council Member at Large (Ham Lake) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Gary W. Kirkeide 51.0% 4,866
NP Tom Johnson 47.3% 4,505
WI Write-In 1.7% 162

Council Member at Large (Hilltop) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP David Cartwright 34.4% 111
NP John Matheson 28.8% 93
NP Steven Holloway 22.0% 71
NP Leonard Kozicki 11.1% 36
WI Write-In 3.7% 12

Council Member at Large (Lexington) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John (Jack) Plasch 29.2% 413
NP Carin Payment 27.3% 387
NP Tim A. Schirck 23.1% 327
NP Russ Baker 19.7% 279
WI Write-In 0.7% 10

Council Member at Large (Nowthen) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mary Rainville 33.0% 1,240
NP Jim Scheffler 22.6% 851
NP Dale Gene Ames 17.6% 663
NP Robert Mahutga 14.6% 548
NP Paul Reighard 11.6% 436
WI Write-In 0.7% 25

Council Member at Large (Oak Grove) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Scott Lawrence 26.8% 1,917
NP Sean Sullivan 22.6% 1,622
NP Kevin Robinson 22.2% 1,589
NP Renee Reece-Murray 14.3% 1,024
NP Weston Rolf 13.8% 991
WI Write-In 0.3% 22

Council Member at Large (Ramsey)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP John Letourneau 64.1% 7,291
NP Joe Field 35.5% 4,036
WI Write-In 0.4% 51

Council Member at Large (St. Francis) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tim Brown 27.6% 1,210
NP Mike Haggard 27.4% 1,199
NP Jeffrey Sandoval 22.6% 990
NP Richard Orpen 21.4% 938
WI Write-In 1.0% 43

Council Member at Large (Spring Lake Park) (Elect 2)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Bob Nelson 25.2% 1,219
NP Bill Nash 19.7% 954
NP Jason Letourneau 18.3% 884
NP Dan Lambert 14.5% 699
NP Tony Easter 14.1% 683
NP Larry Raymond 7.7% 373
WI Write-In 0.5% 23

Special Election for Council Member at Large (Andover)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Tony Howard 51.8% 7,090
NP Val Holthus 47.8% 6,545
WI Write-In 0.4% 51

Special Election for Council Member at Large (St. Francis)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Amy Lazere 51.9% 1,386
NP Dan Sherburne 25.4% 678
NP Jesse James Jones 22.1% 589
WI Write-In 0.6% 16

Council Member Ward 1 (Blaine)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Dick Swanson 58.7% 4,528
NP Jason Babler 40.9% 3,157
WI Write-In 0.4% 27

Council Member Ward 1 (Coon Rapids)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Denise A. Klint 51.9% 2,997
NP Chad Newman 47.8% 2,761
WI Write-In 0.3% 15

Council Member Ward 2 (Blaine)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mike Bourke 56.0% 4,461
NP Dave Morrell 43.4% 3,456
WI Write-In 0.6% 48

Council Member Ward 2 (Coon Rapids)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Ron Manning 53.0% 2,904
NP Ken Boelter 46.3% 2,539
WI Write-In 0.7% 39

Council Member Ward 2 (Ramsey)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Mark Kuzma 64.9% 2,053
NP Colin Mcglone 34.8% 1,099
WI Write-In 0.3% 10

Council Member Ward 3 (Blaine)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Russ Herbst 98.9% 7,694
WI Write-In 1.1% 84

Council Member Ward 4 (Coon Rapids)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Jerry Koch 98.9% 4,321
WI Write-In 1.1% 49

Council Member Ward 4 (Ramsey)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Chris Riley 54.9% 1,502
NP Wayne Buchholz 44.9% 1,227
WI Write-In 0.2% 6

Proposed Charter Amendment
100.0% reporting
Vote % Votes
  Yes 50.1% 5,024
  No 49.9% 5,009

Town Supervisor Seat B (Linwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Philip Osterhus 50.6% 1,210
NP Jeffrey Schipper 49.1% 1,173
WI Write-In 0.3% 7

Town Supervisor Seat C (Linwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carol Searing 53.4% 1,303
NP Mike Parker 46.4% 1,133
WI Write-In 0.2% 4

Town Supervisor Seat E (Linwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Edward Kramer 46.0% 1,147
NP Michael L. Budde 30.5% 759
NP Mark Olson 23.4% 583
WI Write-In 0.1% 3

Town Clerk (Linwood Township)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Judith K Hanna 50.6% 1,347
NP Sandra Mishler 49.3% 1,313
WI Write-In 0.1% 2

Hospital District Board Member (Spring Lake Park)
100.0% reporting
Vote % Votes
NP Carol A. Anderson 99.2% 4,688
WI Write-In 0.8% 40

Updated: .

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®