Election results: Minnesota: Yellow Medicine County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 2,324 56.4% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 1,523 36.9% 90,682 37.6%
NP Gene Waldorf 167 4.1% 9,310 3.9%
IP Glen Menze 108 2.6% 7,904 3.3%

State Senate District 20 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Gary Kubly 2,400 58.1% 15,876 57.0%
R Gregg Kulberg 1,730 41.9% 11,970 43.0%

State House District 20A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Jay Backer 865 54.1% 6,818 47.9%
DFL Andrew Falk 733 45.9% 7,418 52.1%

State House District 20B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lyle Koenen 1,460 57.9% 6,893 50.6%
R Brian Kohout 1,060 42.1% 6,728 49.4%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 1,830 44.2% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,647 39.8% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 612 14.8% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 17 0.4% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 15 0.4% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 9 0.2% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 8 0.2% 6,178 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 1,945 47.9% 999,354 49.1%
R Dan Severson 1,835 45.2% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 284 7.0% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 2,177 53.6% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 1,600 39.4% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 252 6.2% 102,872 5.1%
NP David Hoch 30 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 1,971 48.3% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 1,935 47.4% 981,802 48.4%
GP Annie Young 92 2.3% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 80 2.0% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,087 56.9% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,584 43.1% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 2,397 63.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,377 36.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,344 65.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,231 34.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 2,055 57.1% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 1,543 42.9% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 8, Seat 1
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Kathryn Smith 2,131 59.9% 35,834 60.6%
NP Glen Jacobsen 1,428 40.1% 23,258 39.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Renneke 592 61.3%
NP Jane Remiger 371 38.4%
WI Write-In 2 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dick Wambeke 708 99.0%
WI Write-In 7 1.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ron Antony 713 99.3%
WI Write-In 5 0.7%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Flaten 3,801 99.1%
WI Write-In 33 0.9%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Keith Helgeson 3,651 99.4%
WI Write-In 23 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 198 100.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Norris Peterson 3,611 99.7%
WI Write-In 12 0.3%

MAYOR (Canby)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Eugene Bies 491 80.8%
WI Write-In 117 19.2%

MAYOR (Clarkfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gene Kockelman 277 95.8%
WI Write-In 12 4.2%

MAYOR (Echo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 73 100.0%

MAYOR (Hanley Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard L. Hagen 67 98.5%
WI Write-In 1 1.5%

MAYOR (Porter)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald Verschelde 67 89.3%
WI Write-In 8 10.7%

MAYOR (St. Leo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP William Natte 36 83.7%
WI Write-In 7 16.3%

MAYOR (Wood Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dewayne Schaffran 142 92.2%
WI Write-In 12 7.8%

ALDERMAN WARD-1 (Canby)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy Bormann 254 90.7%
WI Write-In 26 9.3%

ALDERMAN WARD-2 (Canby)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Bueltel 276 88.5%
WI Write-In 36 11.5%

COUNCIL MEMBER (Porter) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kim Jelen 61 48.0%
NP Darlene Moeller 51 40.2%
WI Write-In 15 11.8%

ALDERMAN WARD-1 SPECIAL ELECTION (Canby)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Eugene Eilers 188 64.2%
NP Jennie Wittrock Seidel 104 35.5%
WI Write-In 1 0.3%

CITY CLERK (Hazel Run)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doris Martin 19 76.0%
WI Write-In 6 24.0%

CITY CLERK (St. Leo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 25 100.0%

CITY TREASURER (Hazel Run)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sara Johnson 26 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY TREASURER (Porter)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Judy Verschelde 69 94.5%
WI Write-In 4 5.5%

CITY TREASURER (St. Leo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Murray 28 66.7%
WI Write-In 14 33.3%

CITY QUESTION 1 (Canby): INCREASING THE MAXIMUM NUMBER OF OFF SALE LIQUOR LICENSES
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 345 53.7%
NP No 298 46.3%

CITY QUESTION 1 (Porter): SUNDAY LIQUOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 50 67.6%
NP No 24 32.4%

CITY QUESTION 1 (St. Leo): SUNDAY LIQUOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 31 70.5%
NP No 13 29.5%

CITY QUESTION 2 (Canby): QUESTION TO ADOPT AMENDED CHARTER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 426 70.6%
NP No 177 29.4%

COUNCIL MEMBER (Clarkfield) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Biermaier 238 49.2%
NP Neil Linscheid 222 45.9%
WI Write-In 24 5.0%

COUNCIL MEMBER (Echo) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Zabel 78 49.1%
NP Helen M. Blue-Redner 71 44.7%
WI Write-In 10 6.3%

COUNCIL MEMBER (Hanley Falls) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Judith Enger 58 48.7%
NP Laura Eckstrom 51 42.9%
WI Write-In 10 8.4%

COUNCIL MEMBER (Hazel Run)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Hoffman 26 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (St. Leo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Seth Devos 35 76.1%
NP Don P. Bach 11 23.9%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Wood Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kory Kotek 136 52.3%
NP Brad Timm 110 42.3%
WI Write-In 14 5.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Yellow Medicine East) (Elect 3)
Precincts reporting 120.8%
Candidate Votes Vote%
NP Dawn Odegard 2,368 80.8%
WI Write-In 562 19.2%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Yellow Medicine East)
Precincts reporting 120.8%
Candidate Votes Vote%
NP Grant Velde 2,505 98.5%
WI Write-In 39 1.5%

School District Question 1 (Yellow Medicine East): RENEWAL OF EXPIRING PORTION OF REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 120.8%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,554 58.7%
NP No 1,092 41.3%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air The Takeaway