Election results: Minnesota: Wright County

Refresh page for latest results

U.S. House District 6 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Michele Bachmann 27,412 57.3% 159,479 52.5%
DFL Tarryl Clark 16,669 34.8% 120,846 39.8%
IP Bob Anderson 2,873 6.0% 17,698 5.8%
NP Aubrey Immelman 882 1.8% 5,490 1.8%

State Senate District 18 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Scott Newman 3,651 55.6% 16,587 56.2%
DFL Hal Kimball 2,509 38.2% 10,821 36.7%
IP Richard Hoff 402 6.1% 2,083 7.1%

State Senate District 19 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Amy Koch 27,108 68.6% 27,184 68.6%
DFL Jim Bischoff 12,425 31.4% 12,466 31.4%

State Senate District 32 (Map View)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
R Warren Limmer 0 0.0%

State House District 18B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dean Urdahl 4,580 69.7% 10,062 64.5%
DFL Darrin Anderson 1,993 30.3% 5,545 35.5%

State House District 19A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bruce Anderson 10,886 62.8% 10,886 62.8%
DFL Barrett Chrissis 6,436 37.2% 6,436 37.2%

State House District 19B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Joe McDonald 14,695 67.3% 14,770 67.3%
DFL Christine Brazelton 7,137 32.7% 7,179 32.7%

State House District 32A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Joyce Peppin 686 73.7% 16,072 71.0%
DFL David Hoden 245 26.3% 6,556 29.0%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 27,916 58.2% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 14,533 30.3% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 5,079 10.6% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 167 0.3% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 88 0.2% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 84 0.2% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 78 0.2% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 27,311 58.5% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 16,986 36.4% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 2,357 5.1% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 25,153 54.3% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 18,404 39.7% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 2,434 5.3% 102,872 5.1%
NP David Hoch 335 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 27,461 59.2% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 17,256 37.2% 981,802 48.4%
GP Annie Young 897 1.9% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 746 1.6% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Greg Wersal 18,549 51.0% 672,132 41.9%
NP Helen Meyer 17,786 49.0% 932,712 58.1%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 20,702 54.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 17,288 45.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 16,455 50.2% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 16,301 49.8% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 18,906 56.4% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 14,597 43.6% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 10, Seat 3
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Tad Jude 9,593 30.2% 39,850 15.8%
NP Christopher Penwell 2,784 8.8% 23,150 9.2%
NP Catherine McPherson 2,518 7.9% 25,338 10.0%
NP David Hanson 2,353 7.4% 15,967 6.3%
NP Dawn Hennessy 1,832 5.8% 12,832 5.1%
NP Kelley Malone O'Neill 1,235 3.9% 11,692 4.6%
NP John Hennen 1,056 3.3% 7,282 2.9%
NP Bob Steigauf 1,041 3.3% 14,112 5.6%
NP Pete Marker 993 3.1% 11,624 4.6%
NP Yamy Vang 848 2.7% 17,920 7.1%
NP Mary Smits 742 2.3% 7,126 2.8%
NP Richard Stebbins 696 2.2% 6,406 2.5%
NP Brian LeClair 691 2.2% 6,479 2.6%
NP Mimi Hasselbalch 643 2.0% 5,644 2.2%
NP Catherine McEnroe 606 1.9% 6,108 2.4%
NP Helen Brosnahan 582 1.8% 5,373 2.1%
NP Portia Hampton-Flowers 570 1.8% 5,588 2.2%
NP Jennifer Santoro Bovitz 542 1.7% 5,150 2.0%
NP Joseph Taylor 519 1.6% 4,423 1.8%
NP Patricia Burchill 513 1.6% 4,074 1.6%
NP Lindy Yokanovich 437 1.4% 5,937 2.3%
NP Bridgid Dowdal 421 1.3% 6,109 2.4%
NP Laurette Arnold 325 1.0% 2,774 1.1%
NP Sheridan Hawley 232 0.7% 1,725 0.7%

District Court 10, Seat 27
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP John Dehen 16,974 55.5% 121,891 52.3%
NP Michael Roith 13,620 44.5% 111,355 47.7%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pat Sawatzke 5,082 65.8%
NP Scott Douglas 2,392 31.0%
WI Write-In 252 3.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Elmer "Ike" Eichelberg 5,557 58.1%
NP Michael Potter 3,986 41.7%
WI Write-In 26 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard "Dick" Mattson 3,831 54.8%
NP Leonard Wozniak 3,133 44.8%
WI Write-In 30 0.4%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Hiivala 34,418 99.1%
WI Write-In 299 0.9%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Hagerty 35,285 99.0%
WI Write-In 358 1.0%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Kelly 34,357 99.2%
WI Write-In 282 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael W. Zieska 32,445 99.2%
WI Write-In 270 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Wetter 9,079 29.2%
NP Alicia Klein 6,623 21.3%
NP Paul Stewart 6,275 20.2%
NP Thomas O'Neel 4,928 15.9%
NP Sean Ness 3,936 12.7%
WI Write-In 229 0.7%

MAYOR (Albertville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Meehan 1,020 51.2%
NP Ron Klecker 958 48.1%
WI Write-In 15 0.8%

MAYOR (Annandale)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marlene A. Young 596 52.5%
NP Brennan "Buck" McAlpin 533 47.0%
WI Write-In 6 0.5%

MAYOR (Buffalo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brad Nauman 2,685 53.5%
NP Del Haag 2,294 45.7%
WI Write-In 37 0.7%

MAYOR (Clearwater)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lee E. Monk 404 71.4%
NP Gary Phelps 159 28.1%
WI Write-In 3 0.5%

MAYOR (Cokato)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gordon Erickson 802 95.0%
WI Write-In 42 5.0%

MAYOR (Delano)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dale J. Graunke 941 41.3%
NP Harlan D. Lewis 776 34.0%
NP Larry M. Bartels 550 24.1%
WI Write-In 14 0.6%

MAYOR (Howard Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Lammers 483 89.8%
WI Write-In 55 10.2%

MAYOR (Maple Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike O'Loughlin 470 85.1%
WI Write-In 82 14.9%

MAYOR (Monticello)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Clint Herbst 2,205 61.8%
NP Lee Martie 1,335 37.4%
WI Write-In 27 0.8%

MAYOR (Montrose)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Otsego)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (St. Michael)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Zachman 4,280 97.7%
WI Write-In 102 2.3%

MAYOR (Waverly)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Connie Holmes 434 96.0%
WI Write-In 18 4.0%

CITY QUESTION 1 (Cokato): ISSUANCE OF BONDS BY CITY TO FINANCE PUBLIC SAFETY BUILDING
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 533 52.3%
NP Yes 486 47.7%

CITY QUESTION 2 (Cokato): WHETHER CITY SHOULD BE ALLOWED TO ISSUE SUNDAY LIQUOR LICENSES
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 551 53.0%
NP Yes 489 47.0%

COUNCIL MEMBER (Albertville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jillian Schommer 835 26.6%
NP Dan Wagner 818 26.1%
NP Mark A. Barthel 787 25.1%
NP Tom Fay 666 21.2%
WI Write-In 31 1.0%

COUNCIL MEMBER (Annandale) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dwight "Dewey" Gunnarson 646 34.1%
NP Shelly Jonas 626 33.1%
NP Jack Driste 373 19.7%
NP Scott Gordon Larson 244 12.9%
WI Write-In 4 0.2%

COUNCIL MEMBER (Buffalo) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Downer 2,947 35.3%
NP Scott Enter 2,794 33.5%
NP Robert "Buffalo Bob" Mobley 2,501 30.0%
WI Write-In 97 1.2%

COUNCIL MEMBER (Clearwater) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kelly Jarmuzek-Ashton 369 47.9%
NP Kris Crandall 363 47.1%
WI Write-In 39 5.1%

COUNCIL MEMBER (Cokato) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ken Bakke 644 49.6%
NP Jesse Bunker 608 46.8%
WI Write-In 47 3.6%

COUNCIL MEMBER (Delano) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Vick 1,074 27.2%
NP Derek Schansberg 839 21.2%
NP Jon Sutherland 786 19.9%
NP Marc Plese 569 14.4%
NP Dan Gustafson 380 9.6%
NP Jacqui Blasiak 167 4.2%
NP Jason Thompson 125 3.2%
WI Write-In 13 0.3%

COUNCIL MEMBER (Howard Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Peter Zimmerman 412 40.5%
NP Allan Munson 348 34.2%
NP Mike Mitchell 247 24.3%
WI Write-In 11 1.1%

COUNCIL MEMBER (Maple Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Deb Geyen 539 53.4%
NP Shar Dircks 458 45.3%
WI Write-In 13 1.3%

COUNCIL MEMBER (Monticello) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Stumpf 2,013 36.8%
NP Lloyd Hilgart 1,766 32.3%
NP Wayne V. Mayer 1,631 29.8%
WI Write-In 58 1.1%

COUNCIL MEMBER (Montrose) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott F. Czanstkowski "Ski" 488 30.0%
NP Roy Henry 346 21.2%
NP Jon Varner 226 13.9%
NP Charlie Nelson 218 13.4%
NP Sharon Knodel 206 12.6%
NP Ryan Andreae 127 7.8%
WI Write-In 18 1.1%

COUNCIL MEMBER (Otsego) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Darkenwald 2,177 38.8%
NP Vern Heidner 1,949 34.7%
NP Jerry Struthers 1,423 25.4%
WI Write-In 62 1.1%

COUNCIL MEMBER (St. Michael) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin Kasel 1,693 18.6%
NP Nadine Schoen 1,583 17.4%
NP Chris Schumm 1,525 16.8%
NP Greg Zahler 1,432 15.8%
NP Steven Gapinski 815 9.0%
NP Allen Lund 657 7.2%
NP Cody Gulick 466 5.1%
NP Robert Hays 445 4.9%
NP Senell Jaster 235 2.6%
NP Derek Falde 186 2.0%
WI Write-In 43 0.5%

COUNCIL MEMBER (Waverly) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kenny Antil 309 38.7%
NP Adrian (Ben) Duske 213 26.7%
NP Keith Harris 169 21.2%
NP Lee Hall 106 13.3%
WI Write-In 2 0.3%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Clearwater)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Vern R. Scott 270 50.3%
NP Mike Ranum 259 48.2%
WI Write-In 8 1.5%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Otsego)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doug Schroeder 2,906 98.4%
WI Write-In 48 1.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Annandale Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Alicia Millner 2,027 22.1%
NP Michael Holthaus 1,896 20.7%
NP Jeannette R. Rieger-Borer 1,623 17.7%
NP David Bowman 1,467 16.0%
NP Paul Donald Zabinski 1,138 12.4%
NP Renee' Cardarelle 975 10.7%
WI Write-In 26 0.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Delano Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Timothy Douglas 2,744 36.1%
NP Lisa Seguin 2,426 31.9%
NP Patricia M. Osmon 2,367 31.1%
WI Write-In 70 0.9%

SCHOOL BOARD MEMBER (Maple Lake Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brad Neutz 760 20.1%
NP Richard Thomas 711 18.8%
NP Shelly Liljequist 666 17.6%
NP Dennis Klug 620 16.4%
NP Donald E. Grant 505 13.4%
NP Roger Upcraft 488 12.9%
WI Write-In 30 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Rockford Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Peter Grimm 1,836 33.7%
NP Chuck Tryon 1,812 33.2%
NP Ted P. Botten Iii 1,740 31.9%
WI Write-In 68 1.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (St. Michael-Albertville School Dist) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Lindquist 2,609 18.3%
NP Gayle Weber 2,495 17.5%
NP Douglas D Birk 1,935 13.6%
NP Jim Shovelain 1,780 12.5%
NP Sonja Buckmeier 1,705 12.0%
NP Denise Pomerleau 1,481 10.4%
NP Anne Drager 1,144 8.0%
NP Nathan Witt 986 6.9%
WI Write-In 83 0.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Howard Lake-Waverly-Winsted)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Schaible 1,900 29.2%
NP Joanne Kocher 1,799 27.6%
NP Jamie L. Wiech 1,623 24.9%
NP Fred James Yerke 1,097 16.9%
WI Write-In 88 1.4%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Delano Public School District) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carolyn Milano 2,619 55.0%
NP Erika J. Kluge Frake 2,106 44.2%
WI Write-In 36 0.8%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Snap Judgment