Election results: Minnesota: Watonwan County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tim Walz 2,183 51.8% 122,390 49.4%
R Randy Demmer 1,691 40.1% 109,260 44.1%
IP Steven Wilson 300 7.1% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 41 1.0% 3,054 1.2%

State Senate District 21 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Gary Dahms 840 52.2% 16,597 62.4%
DFL Al Kruse 770 47.8% 10,021 37.6%

State Senate District 24 (Map View)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
R Julie Rosen 0 0.0%

State House District 21B (Map View)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
R Paul Torkelson 0 0.0%

State House District 24A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bob Gunther 1,579 63.1% 8,994 63.2%
DFL Steven Fausch 922 36.9% 5,242 36.8%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 1,864 44.7% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,632 39.1% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 619 14.8% 251,504 11.9%
NP Linda Eno 24 0.6% 4,092 0.2%
GR Chris Wright 20 0.5% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 9 0.2% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 6 0.1% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 1,865 46.0% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 1,837 45.3% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 355 8.8% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 2,135 52.3% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 1,610 39.4% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 312 7.6% 102,872 5.1%
NP David Hoch 29 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 2,023 50.7% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 1,770 44.4% 981,802 48.4%
GR Kenny Kalligher 102 2.6% 35,538 1.8%
GP Annie Young 93 2.3% 54,152 2.7%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,055 58.7% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,443 41.3% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 2,452 67.7% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,170 32.3% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,042 61.2% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,295 38.8% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 1,787 53.8% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 1,535 46.2% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Rentz 611 64.5%
NP Blair Haler 335 35.3%
WI Write-In 2 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott W. Sanders 520 61.4%
NP Daniel J. Dorschner Sr. 325 38.4%
WI Write-In 2 0.2%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald Kuhlman 3,786 99.4%
WI Write-In 23 0.6%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carol Johnson 3,761 99.4%
WI Write-In 21 0.6%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joy Sing 3,683 99.6%
WI Write-In 15 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Menssen 3,179 77.7%
NP Dave Dubay 861 21.1%
WI Write-In 50 1.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stephen J. Lindee 2,129 51.7%
NP Lamar Piper 1,981 48.1%
WI Write-In 7 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 235 100.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dean Karau 3,075 98.7%
WI Write-In 40 1.3%

MAYOR (Butterfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Simenson 81 50.6%
NP Philip Buhler 76 47.5%
WI Write-In 3 1.9%

MAYOR (Darfur)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Schumann 24 96.0%
WI Write-In 1 4.0%

MAYOR (La Salle)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Busse 27 93.1%
WI Write-In 2 6.9%

MAYOR (Lewisville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roy Dean Hodge Jr 55 50.5%
NP Tim Nelson 50 45.9%
WI Write-In 4 3.7%

MAYOR (Madelia)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael F Grote 470 62.8%
NP Mike Tatro 272 36.4%
WI Write-In 6 0.8%

MAYOR (Odin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Van Wyk 40 85.1%
WI Write-In 7 14.9%

MAYOR (St. James)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary L. Sturm 1,266 97.7%
WI Write-In 30 2.3%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (St. James)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Banks 520 39.0%
NP Joshua Haseman 513 38.5%
NP Keith G Anderson 295 22.1%
WI Write-In 4 0.3%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (St. James)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathleen L. (Nonnie) Hanson 604 99.5%
WI Write-In 3 0.5%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (St. James)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Harris 605 99.0%
WI Write-In 6 1.0%

COUNCIL MEMBER (Butterfield) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wynette Haler 112 39.4%
NP Andy C Fisch 105 37.0%
NP Harry Hanson 39 13.7%
NP Devon Baerg 22 7.7%
WI Write-In 6 2.1%

COUNCIL MEMBER (Darfur) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doreen Bowman 26 50.0%
NP Darwin Thiessen 22 42.3%
WI Write-In 4 7.7%

COUNCIL MEMBER (La Salle) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Al Stokes 23 46.0%
NP Bonnie Viland 20 40.0%
WI Write-In 7 14.0%

COUNCIL MEMBER (Lewisville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Barb Pfeil 83 42.3%
NP Dee Firchau 70 35.7%
NP Michael W. Altenburg 40 20.4%
WI Write-In 3 1.5%

COUNCIL MEMBER (Madelia) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leland Menssen 432 30.4%
NP Dave Whitney 351 24.7%
NP John C. Nelson 193 13.6%
NP Mark Hoeft 157 11.1%
NP Kathy Mullen 140 9.9%
NP Margie Hoyt 92 6.5%
NP Josh Schoener 51 3.6%
WI Write-In 3 0.2%

COUNCIL MEMBER (Odin) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 46 51.7%
NP Steven Yunker 25 28.1%
NP Johannah Holland 18 20.2%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Butterfield Twp): WHETHER TO COMBINE THE OFFICES OF CLERK AND TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 78 70.3%
NP No 33 29.7%

TOWNSHIP QUESTION 2 (Butterfield Twp): WHETHER TO APPOINT THE POSITION OF CLERK/TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 57 52.3%
NP Yes 52 47.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Butterfield Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 133.3%
Candidate Votes Vote%
NP Leon Wenner 414 35.7%
NP Valerie K. Ommodt 362 31.2%
NP Jonee Munning 345 29.7%
WI Write-In 39 3.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Madelia Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie Pace 1,024 27.1%
NP Steve Sorenson 968 25.6%
NP Linda Kunz 934 24.7%
NP Brent Christensen 829 21.9%
WI Write-In 28 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (St. James Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 115.4%
Candidate Votes Vote%
NP Dustin Anderson 1,845 32.3%
NP Bill Brown 1,445 25.3%
NP Jennie Geiger-Firchau 1,185 20.7%
NP Robert T. Mortwedt 1,170 20.5%
WI Write-In 73 1.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (2 YR) (Butterfield Public School District)
Precincts reporting 133.3%
Candidate Votes Vote%
NP Karen Heller 255 58.4%
NP Tammy Wolle 180 41.2%
WI Write-In 2 0.5%

School District Question 1 (St. James Public School District): RENEWAL OF EXISTING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 115.4%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,629 68.7%
NP No 743 31.3%

School District Question 2 (St. James Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 115.4%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,240 52.8%
NP No 1,107 47.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast