Election results: Minnesota: Washington County

Refresh page for latest results

U.S. House District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Kline 8,643 58.2% 181,340 63.4%
DFL Shelley Madore 6,202 41.8% 104,808 36.6%

U.S. House District 4 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Betty McCollum 9,232 50.3% 136,744 59.2%
R Teresa Collett 7,900 43.0% 80,132 34.7%
IP Steve Carlson 1,226 6.7% 14,205 6.1%

U.S. House District 6 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Michele Bachmann 33,803 48.8% 159,479 52.5%
DFL Tarryl Clark 31,045 44.8% 120,846 39.8%
IP Bob Anderson 3,464 5.0% 17,698 5.8%
NP Aubrey Immelman 1,002 1.4% 5,490 1.8%

State Senate District 52 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Ray Vandeveer 18,459 55.1% 23,184 55.9%
DFL Becky Siekmeier 12,725 38.0% 15,343 37.0%
IP John McCallum 2,291 6.8% 2,941 7.1%

State Senate District 55 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Charles Wiger 5,176 50.9% 15,080 52.9%
R Tami Ekstrand 4,293 42.2% 11,373 39.9%
IP Mark Jenkins 700 6.9% 2,053 7.2%

State Senate District 56 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Ted Lillie 19,850 51.5% 19,850 51.5%
DFL Kathy Saltzman 18,668 48.5% 18,668 48.5%

State Senate District 57 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Katie Sieben 9,717 51.0% 15,812 51.0%
R Karin Housley 9,345 49.0% 15,206 49.0%

State House District 52A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bob Dettmer 8,000 67.5% 13,183 66.8%
DFL Adam Best 3,858 32.5% 6,548 33.2%

State House District 52B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Matt Dean 13,006 60.5% 13,006 60.5%
DFL Sten Hakanson 8,481 39.5% 8,481 39.5%

State House District 55B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Nora Slawik 5,665 56.8% 8,146 57.3%
R Damon Dolton 4,317 43.2% 6,069 42.7%

State House District 56A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Kathy Lohmer 9,166 49.7% 9,166 49.7%
DFL Julie Bunn 8,259 44.8% 8,259 44.8%
NP Jim Martin 1,018 5.5% 1,018 5.5%

State House District 56B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Andrea Kieffer 10,778 53.2% 10,778 53.2%
DFL Marsha Swails 9,494 46.8% 9,494 46.8%

State House District 57A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Kriesel 5,916 53.9% 7,310 51.6%
DFL Jen Peterson 5,056 46.1% 6,858 48.4%

State House District 57B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Denny McNamara 5,031 63.5% 10,885 65.5%
DFL David Page 2,895 36.5% 5,726 34.5%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 49,141 47.6% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 40,132 38.9% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 13,169 12.8% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 251 0.2% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 191 0.2% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 180 0.2% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 113 0.1% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 49,159 49.2% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 46,597 46.6% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 4,203 4.2% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 50,029 50.4% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 44,242 44.5% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 4,589 4.6% 102,872 5.1%
NP David Hoch 479 0.5% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 48,276 48.5% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 48,089 48.3% 956,206 47.2%
GP Annie Young 1,886 1.9% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 1,297 1.3% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 43,380 56.1% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 33,883 43.9% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 53,529 64.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 29,445 35.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 37,044 54.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 30,754 45.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 34,214 50.0% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 34,175 50.0% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 10, Seat 3
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Yamy Vang 7,439 10.4% 17,920 7.1%
NP Christopher Penwell 6,861 9.6% 23,150 9.2%
NP Bob Steigauf 6,543 9.1% 14,112 5.6%
NP Pete Marker 5,231 7.3% 11,624 4.6%
NP Tad Jude 4,991 7.0% 39,850 15.8%
NP Kelley Malone O'Neill 4,647 6.5% 11,692 4.6%
NP Catherine McPherson 4,494 6.3% 25,338 10.0%
NP Bridgid Dowdal 3,047 4.3% 6,109 2.4%
NP Dawn Hennessy 2,739 3.8% 12,832 5.1%
NP David Hanson 2,651 3.7% 15,967 6.3%
NP Mary Smits 2,507 3.5% 7,126 2.8%
NP Lindy Yokanovich 2,504 3.5% 5,937 2.3%
NP Brian LeClair 2,464 3.4% 6,479 2.6%
NP Portia Hampton-Flowers 1,924 2.7% 5,588 2.2%
NP Richard Stebbins 1,923 2.7% 6,406 2.5%
NP Jennifer Santoro Bovitz 1,752 2.4% 5,150 2.0%
NP John Hennen 1,744 2.4% 7,282 2.9%
NP Mimi Hasselbalch 1,693 2.4% 5,644 2.2%
NP Catherine McEnroe 1,683 2.4% 6,108 2.4%
NP Helen Brosnahan 1,615 2.3% 5,373 2.1%
NP Joseph Taylor 1,281 1.8% 4,423 1.8%
NP Patricia Burchill 997 1.4% 4,074 1.6%
NP Laurette Arnold 455 0.6% 2,774 1.1%
NP Sheridan Hawley 421 0.6% 1,725 0.7%

District Court 10, Seat 27
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Michael Roith 33,334 55.5% 111,355 47.7%
NP John Dehen 26,749 44.5% 121,891 52.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Pulkrabek 9,835 55.9%
NP Dean Johnston 7,696 43.7%
WI Write-In 77 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Autumn Lehrke 8,177 52.8%
NP Myra Peterson 7,245 46.8%
WI Write-In 54 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lisa Weik 9,832 68.4%
NP Kelly Monkman 4,487 31.2%
WI Write-In 64 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Hutton 68,721 98.9%
WI Write-In 759 1.1%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Peter Orput 46,685 60.6%
NP Kevin Shoeberg 30,013 39.0%
WI Write-In 332 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary H Baumann 14,536 99.0%
WI Write-In 141 1.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Rheinberger 8,882 57.9%
NP Rosemary Wallace 6,394 41.7%
WI Write-In 64 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Unger 10,328 99.0%
WI Write-In 107 1.0%

MAYOR (Afton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pat Snyder 1,234 94.6%
WI Write-In 71 5.4%

MAYOR (Bayport)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Susan St. Ores 536 64.7%
NP Judy Seeberger 290 35.0%
WI Write-In 2 0.2%

MAYOR (Birchwood Village)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Alan Mitchell 379 89.2%
WI Write-In 46 10.8%

MAYOR (Dellwood)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Nuffort 487 96.1%
WI Write-In 20 3.9%

MAYOR (Forest Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chris Johnson 3,443 49.7%
NP Jackie McNamara 2,968 42.9%
NP Kevin W Grinnell 488 7.0%
WI Write-In 25 0.4%

MAYOR (Hugo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Fran Miron 3,567 72.0%
NP Edward G. Carter 806 16.3%
NP Russell Semo 536 10.8%
WI Write-In 48 1.0%

MAYOR (Lakeland)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Zeller 620 74.3%
NP James Space 211 25.3%
WI Write-In 4 0.5%

MAYOR (Lakeland Shores)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Kopesky 138 92.6%
WI Write-In 11 7.4%

MAYOR (Lake St. Croix Beach)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom McCarthy 345 61.5%
NP Janet Simonson 216 38.5%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Marine On St. Croix)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Glen T. Mills 372 96.9%
WI Write-In 12 3.1%

MAYOR (Scandia)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randall F. Simonson 1,240 61.5%
NP Michael C. Harnetty 763 37.8%
WI Write-In 14 0.7%

MAYOR (Oakdale)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carmen Sarrack 5,365 61.8%
NP Dave Rubbelke 1,284 14.8%
NP Marty Jurgensen 1,250 14.4%
NP Kenneth Heuer 740 8.5%
WI Write-In 46 0.5%

MAYOR (Pine Springs)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Frank Bastyr 163 95.3%
WI Write-In 8 4.7%

MAYOR (St. Marys Point)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jay Roettger 155 96.3%
WI Write-In 6 3.7%

MAYOR (Stillwater)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ken Harycki 4,267 50.8%
NP Dave Junker 4,107 48.9%
WI Write-In 32 0.4%

MAYOR (Willernie)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Barbara Parent 142 94.0%
WI Write-In 9 6.0%

MAYOR (Woodbury)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Giuliani Stephens 10,377 53.7%
NP William "Tom" Owens 3,136 16.2%
NP Rachel Homuth 2,147 11.1%
NP Art McCloskey 1,666 8.6%
NP Nicholas Kiecker 1,185 6.1%
NP Eddie Marcus 650 3.4%
WI Write-In 173 0.9%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Hugo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Becky Petryk 1,367 97.9%
WI Write-In 29 2.1%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Stillwater)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doug Menikheim 1,012 63.9%
NP Steve Russell 563 35.6%
WI Write-In 8 0.5%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Afton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Richter 269 63.7%
NP Kuchen Meyer 151 35.8%
WI Write-In 2 0.5%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Afton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Peg Nolz 301 95.6%
WI Write-In 14 4.4%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Hugo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chuck Haas 738 98.4%
WI Write-In 12 1.6%

COUNCIL MEMBER WARD-4 (Stillwater)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Polehna 1,716 98.9%
WI Write-In 19 1.1%

CITY QUESTION 1 (Afton): PROPOSED HOME RULE CHARTER FOR AFTON
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 1,179 70.1%
NP Yes 504 29.9%

CITY QUESTION 2 (Afton): ABOLISH CHARTER COMMISSION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,119 67.9%
NP No 528 32.1%

COUNCIL MEMBER (Bayport) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michele Hanson 316 22.2%
NP Mark L Ostertag 262 18.4%
NP Judy M Johnson 253 17.7%
NP Don Hoye 216 15.1%
NP Joe Ritzer 188 13.2%
NP Aaron Prichard 186 13.0%
WI Write-In 5 0.4%

COUNCIL MEMBER (Birchwood Village) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Peterson 356 44.1%
WI Write-In 230 28.5%
NP Tony Sampair 222 27.5%

COUNCIL MEMBER (Cottage Grove) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Derrick Lehrke 5,376 27.1%
NP Dave Thiede 4,376 22.0%
NP Angela Chambliss 4,297 21.6%
NP Pat Rice 3,823 19.2%
NP Tanweer 'Tj' Janjua 1,851 9.3%
WI Write-In 150 0.8%

COUNCIL MEMBER (Dellwood) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Edwin J. McCarthy 403 52.7%
NP James Cuff 345 45.2%
WI Write-In 16 2.1%

COUNCIL MEMBER (Forest Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Freer 2,176 18.1%
NP Susan Young 2,096 17.5%
NP Jeff Klein 1,972 16.4%
NP Ed Eigner 1,615 13.5%
NP Bruce Anderson 1,207 10.1%
NP Michael Kuehn 1,117 9.3%
NP Chris Soderlind 893 7.4%
NP Bo Bogotty 859 7.2%
WI Write-In 69 0.6%

COUNCIL MEMBER (Grant) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Bohnen 1,290 28.6%
NP Scott D. Fogelson 1,261 28.0%
NP Brad Hinseth 1,030 22.9%
NP Robert Tufty 914 20.3%
WI Write-In 9 0.2%

COUNCIL MEMBER (Lake Elmo) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Pearson 2,302 40.1%
NP Nicole Park 1,823 31.8%
NP Steve Delapp 1,598 27.8%
WI Write-In 16 0.3%

COUNCIL MEMBER (Lakeland) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Paiement 546 50.5%
NP Richard Glasgow 515 47.6%
WI Write-In 21 1.9%

COUNCIL MEMBER (Lakeland Shores) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cary Ann Schroeder 123 55.9%
NP Todd McLarty 93 42.3%
WI Write-In 4 1.8%

COUNCIL MEMBER (Lake St. Croix Beach) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cindie J. Reiter 326 32.4%
NP Cheryl Kopp 301 29.9%
NP Julia Lambert 199 19.8%
NP Dan Danielson 176 17.5%
WI Write-In 4 0.4%

COUNCIL MEMBER (Landfall) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald J Sanoski 80 16.7%
NP Terry K Kilby 71 14.9%
NP Sarah "Sally" Eral 67 14.0%
NP Bruce Biddlecome 62 13.0%
NP Scott Triemert 61 12.8%
NP Don Dunn 59 12.3%
NP Joanne Menz 52 10.9%
NP John Bailey 23 4.8%
WI Write-In 3 0.6%

COUNCIL MEMBER (Marine On St. Croix) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Lammi 327 51.9%
NP Christopher Mowery 294 46.7%
WI Write-In 9 1.4%

COUNCIL MEMBER (Newport) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven P. Gallagher 440 22.4%
NP Tracy Rahm 438 22.3%
NP Corb Hopkins 323 16.5%
NP Katy McElwee-Stevens 215 11.0%
NP Tom Stettner 215 11.0%
NP Ernie Berget 192 9.8%
NP Anthony Mahmood 125 6.4%
WI Write-In 13 0.7%

COUNCIL MEMBER (Scandia) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sally Swanson 1,106 29.8%
NP James R Schneider 1,042 28.0%
NP Pete Crum 777 20.9%
NP Tom Krinke 777 20.9%
WI Write-In 15 0.4%

COUNCIL MEMBER (Oakdale) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lori Pulkrabek 5,260 35.9%
NP Kent Dotas 4,104 28.0%
NP Sara Rubbelke 2,203 15.0%
NP Kyle Goodson 1,700 11.6%
NP Rick D Rubbelke 1,334 9.1%
WI Write-In 48 0.3%

COUNCIL MEMBER (Oak Park Heights) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark R Swenson 1,111 50.9%
NP Les Abrahamson 1,037 47.5%
WI Write-In 36 1.6%

COUNCIL MEMBER (Pine Springs) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gilmore Loeffler 135 49.6%
NP V. Christopher Kardashian 134 49.3%
WI Write-In 3 1.1%

COUNCIL MEMBER (St. Marys Point) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy K. Jacobson 133 38.3%
NP Gary H. Williams 113 32.6%
NP Timothy Williams 96 27.7%
WI Write-In 5 1.4%

COUNCIL MEMBER (Willernie) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Bohnen 120 49.6%
NP Shirley Greeder 111 45.9%
WI Write-In 11 4.5%

COUNCIL MEMBER (Woodbury) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie A. Ohs 5,776 18.3%
NP Christopher J. Burns 3,359 10.6%
NP Mark Wackerfuss 3,185 10.1%
NP Jennifer S. Santini 2,745 8.7%
NP Daryl Wahl 2,353 7.4%
NP Alice W. Gruber 1,915 6.1%
NP Nicholas Ortiz 1,770 5.6%
NP Don Place 1,714 5.4%
NP Jane Green 1,665 5.3%
NP Steven P. Peterson 1,547 4.9%
NP Jennifer Sutch 1,259 4.0%
NP David H. Dobson Jr. 982 3.1%
NP Jeremy R. Jenkins 928 2.9%
NP Robert Mehling 854 2.7%
NP Ross Altendorfer 745 2.4%
NP Jon E. Rusten 645 2.0%
WI Write-In 189 0.6%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Stillwater Twp): OPTION B APPOINTMENT OF CLERK AND TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 749 59.9%
NP No 502 40.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Mahtomedi Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin Donovan 3,468 28.6%
NP Cathy Dalton 3,284 27.1%
NP Robert Donohoe 3,192 26.3%
NP Herb Gibson 2,124 17.5%
WI Write-In 62 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Stillwater Area Public School Dist.) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP George R. Hoeppner 12,102 21.2%
NP Natalie Fedie 11,625 20.4%
NP Tom Lehmann 11,569 20.3%
NP Natasha Fleischman 10,861 19.1%
NP Scott Papke 10,564 18.5%
WI Write-In 253 0.4%

School District Question 1 (Forest Lake Public School District): REVOKING EXISTING REFERENDUM AUTHORIZATION^ APPROVING NEW AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 12,560 62.5%
NP Yes 7,531 37.5%

School District Question 2 (Forest Lake Public School District): APPROVAL OF GENERAL OBLIGATION SCHOOL BUILDING BONDS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 12,751 64.1%
NP Yes 7,155 35.9%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast