Election results: Minnesota: Wabasha County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tim Walz 4,214 47.3% 122,390 49.4%
R Randy Demmer 3,925 44.0% 109,260 44.1%
IP Steven Wilson 667 7.5% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 105 1.2% 3,054 1.2%

State Senate District 28 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Howe 3,624 53.6% 16,706 55.0%
DFL Joe Fricke 3,133 46.4% 13,649 45.0%

State Senate District 30 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Carla Nelson 1,199 60.1% 16,779 54.4%
DFL Ann Lynch 797 39.9% 14,075 45.6%

State House District 28A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tim Kelly 1,966 57.0% 9,923 63.2%
DFL Jerry Roth 1,481 43.0% 5,775 36.8%

State House District 28B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Steve Drazkowski 2,182 64.9% 9,669 65.2%
DFL Mark Schneider 1,180 35.1% 5,160 34.8%

State House District 30B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mike Benson 1,067 52.9% 9,711 52.4%
DFL Andy Welti 951 47.1% 8,823 47.6%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 4,341 48.7% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 3,272 36.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,182 13.3% 251,504 11.9%
GP Farheen Hakeem 36 0.4% 6,187 0.3%
GR Chris Wright 33 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 26 0.3% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 19 0.2% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 4,252 49.0% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 3,780 43.5% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 650 7.5% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 4,123 47.6% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 3,869 44.7% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 591 6.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 80 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 4,717 54.2% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 3,515 40.4% 981,802 48.4%
GP Annie Young 237 2.7% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 235 2.7% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 4,563 59.6% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 3,098 40.4% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 4,848 62.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 2,976 38.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 4,011 54.9% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 3,291 45.1% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 3,739 51.0% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 3,598 49.0% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Deb Roschen 865 52.2%
NP David Windhorst 784 47.3%
WI Write-In 9 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Wobbe 1,097 53.9%
NP David J. Wodele 934 45.9%
WI Write-In 5 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dave Harms 961 56.3%
NP Tom Dwelle 739 43.3%
WI Write-In 7 0.4%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Denise M. Anderson 5,032 60.4%
NP Barry Hill 3,289 39.5%
WI Write-In 16 0.2%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeffery R. Aitken 7,458 99.5%
WI Write-In 41 0.5%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rodney L. Bartsh 7,588 95.6%
WI Write-In 348 4.4%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Nordstrom 7,106 97.8%
WI Write-In 160 2.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roland Wood 7,354 99.5%
WI Write-In 40 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas H Gosse 5,214 69.6%
NP Paul J. Wotzka 2,250 30.0%
WI Write-In 29 0.4%

MAYOR (Elgin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rich Hall 308 96.9%
WI Write-In 10 3.1%

MAYOR (Hammond)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 59 100.0%

MAYOR (Kellogg)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Frank Lee 147 90.7%
WI Write-In 15 9.3%

MAYOR (Mazeppa)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Beniak 124 37.3%
NP John E Betcher 108 32.5%
NP Scott Parker 98 29.5%
WI Write-In 2 0.6%

MAYOR (Millville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd Cutting 60 93.8%
WI Write-In 4 6.3%

MAYOR (Plainview)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry J. Fix 1,045 97.7%
WI Write-In 25 2.3%

MAYOR (Wabasha)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rollin Hall 1,000 93.9%
WI Write-In 65 6.1%

MAYOR (Zumbro Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allen Christenson 68 95.8%
WI Write-In 3 4.2%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Wabasha)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Friedmeyer 202 58.7%
NP Melody Gibson 140 40.7%
WI Write-In 2 0.6%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Wabasha)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Schmidt 213 47.2%
WI Write-In 123 27.3%
NP Joel Carlson 115 25.5%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Wabasha)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charles W Bricher 276 96.5%
WI Write-In 10 3.5%

CITY TREASURER (Zumbro Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 18 100.0%

CITY QUESTION 1 (Hammond): CITY QUESTION 1 WHETHER TO KEEP THE CITY PUBLIC UTILITIES COMMISSION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 35 53.0%
NP No 31 47.0%

COUNCIL MEMBER (Elgin) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Ernst 243 49.4%
NP Ronald Krueger 238 48.4%
WI Write-In 11 2.2%

COUNCIL MEMBER (Hammond) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 82 100.0%

COUNCIL MEMBER (Kellogg) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matt Schmoker 157 56.3%
NP Kenneth Pavelka 107 38.4%
WI Write-In 15 5.4%

COUNCIL MEMBER (Mazeppa) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Marsh 231 38.7%
NP Michael Hammes 196 32.8%
NP Derald Mitchell 165 27.6%
WI Write-In 5 0.8%

COUNCIL MEMBER (Millville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Spring 57 50.4%
NP Brent Diedrich 53 46.9%
WI Write-In 3 2.7%

COUNCIL MEMBER (Plainview) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dustin Boettcher 647 33.4%
NP William Goede 517 26.7%
NP Chris McGuire 398 20.5%
NP Gregory Neumann 365 18.8%
WI Write-In 10 0.5%

COUNCIL MEMBER (Zumbro Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Melissa Vandewalker 41 56.2%
NP Debra Wilhelm 31 42.5%
WI Write-In 1 1.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Wabasha-Kellogg Public School Dist.) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Danckwart 1,734 26.9%
NP Lalena Blaschko 1,620 25.2%
NP Rita Rabehl 1,544 24.0%
NP Roland Kallstrom 1,459 22.7%
WI Write-In 79 1.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Lake City Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 120.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Ohlhaber 2,542 32.7%
NP Brian Goihl 2,238 28.7%
NP Murray Hawthorne 1,516 19.5%
NP Jack Rol 1,434 18.4%
WI Write-In 55 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Zumbrota-Mazeppa School District) (Elect 3)
Precincts reporting 120.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Wendt 1,946 36.0%
NP Brian D. Haugen 1,861 34.4%
NP Stephen J. Rosenthal 1,526 28.2%
WI Write-In 76 1.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Plainview-Elgin-Millville) (Elect 4)
Precincts reporting 111.8%
Candidate Votes Vote%
NP Micheal A. (Mike) Hamilton 2,011 25.7%
NP Rita Young 1,997 25.5%
NP Carol M. Cravath 1,879 24.0%
NP Stacy C. Fox 1,842 23.5%
WI Write-In 109 1.4%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast