Election results: Minnesota: Traverse County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 1,148 65.5% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 514 29.3% 90,682 37.6%
NP Gene Waldorf 54 3.1% 9,310 3.9%
IP Glen Menze 37 2.1% 7,904 3.3%

State House District 9B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Paul Marquart 1,168 67.6% 8,877 61.9%
R Benjamin Grimsley 561 32.4% 5,463 38.1%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 819 46.4% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 689 39.0% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 216 12.2% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 14 0.8% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 10 0.6% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 9 0.5% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 8 0.5% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 865 51.1% 999,354 49.1%
R Dan Severson 694 41.0% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 134 7.9% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 943 55.5% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 632 37.2% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 110 6.5% 102,872 5.1%
NP David Hoch 15 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 847 49.9% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 772 45.5% 956,206 47.2%
GR Kenny Kalligher 45 2.7% 35,538 1.8%
GP Annie Young 34 2.0% 54,152 2.7%

State Senate District 9 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Keith Langseth 923 52.1% 14,596 52.6%
R Jeff Backer 847 47.9% 13,169 47.4%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 911 62.5% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 547 37.5% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 990 64.9% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 535 35.1% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 838 58.5% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 595 41.5% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 793 55.0% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 650 45.0% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 8, Seat 1
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Kathryn Smith 851 61.2% 35,834 60.6%
NP Glen Jacobsen 540 38.8% 23,258 39.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd Johnson 162 55.3%
NP William J Gibson 130 44.4%
WI Write-In 1 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald (Donny) Appel 134 35.5%
NP John A. Muellenbach 125 33.2%
NP Jon Roeschlein 80 21.2%
NP Cheryl Kittle 36 9.5%
WI Write-In 2 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry M. Deal 315 95.2%
WI Write-In 16 4.8%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kit D Johnson 1,663 99.6%
WI Write-In 7 0.4%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leann Peyton 1,596 99.9%
WI Write-In 2 0.1%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brion Plautz 988 55.6%
NP Robert (Bob) Marts 775 43.6%
WI Write-In 13 0.7%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Franzese 1,468 98.1%
WI Write-In 29 1.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Rinke 1,601 99.3%
WI Write-In 12 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Alan Bruce 1,523 99.0%
WI Write-In 15 1.0%

MAYOR (Browns Valley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brenda Bartz 104 46.6%
NP Mike Heck 65 29.1%
NP Harold R Hansen 54 24.2%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR SPECIAL ELECTION (Dumont)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 37 100.0%

MAYOR (Tintah)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lucy McLemore 20 100.0%
NP Alan L. Bullis 0 0.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Wheaton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leonard Zimmel 676 98.4%
WI Write-In 11 1.6%

COUNCIL MEMBER (Browns Valley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Linda M Schwagel 152 38.7%
NP Richard Johnson 114 29.0%
NP Rodney Affeldt 84 21.4%
NP Lynn Watkins 32 8.1%
WI Write-In 11 2.8%

COUNCIL MEMBER (Dumont) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald J. Montonye 45 57.7%
WI Write-In 33 42.3%

COUNCIL MEMBER (Tintah) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David "Clayton" Johnson 27 55.1%
NP James L Hamer 22 44.9%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Wheaton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Edward Rikimoto 610 53.1%
NP Anita Antrim 518 45.1%
WI Write-In 21 1.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Browns Valley Public School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Metz 271 65.5%
WI Write-In 143 34.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Wheaton Area Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leah M. Thielen 992 34.7%
NP Michael Johannsen 957 33.4%
NP Curtis Johnson 902 31.5%
WI Write-In 10 0.3%

School District Question 1 (Wheaton Area Public School District): APPROVE INCREASED REFERENDUM LEVY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 564 50.1%
NP Yes 561 49.9%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®