Election results: Minnesota: Stevens County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 2,568 59.5% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 1,530 35.5% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 113 2.6% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 102 2.4% 9,310 3.9%

State Senate District 11 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bill Ingebrigtsen 2,395 55.0% 20,798 65.1%
DFL Jim Thoreen 1,959 45.0% 11,171 34.9%

State House District 11A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Torrey Westrom 2,394 54.6% 10,091 61.6%
DFL Bennett Smith 1,871 42.7% 5,496 33.5%
IP Dave Holman 117 2.7% 804 4.9%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 1,942 44.3% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,932 44.1% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 447 10.2% 251,504 11.9%
GP Farheen Hakeem 24 0.5% 6,187 0.3%
NP Ken Pentel 19 0.4% 6,178 0.3%
GR Chris Wright 16 0.4% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 5 0.1% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 2,003 47.4% 999,354 49.1%
R Dan Severson 1,975 46.7% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 250 5.9% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 2,201 52.7% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 1,768 42.3% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 191 4.6% 102,872 5.1%
NP David Hoch 20 0.5% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 2,121 50.7% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 1,878 44.9% 981,802 48.4%
GP Annie Young 122 2.9% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 65 1.6% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,112 60.2% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,399 39.8% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 2,260 62.7% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,342 37.3% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,132 65.0% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,149 35.0% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 1,721 50.6% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 1,677 49.4% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 8, Seat 1
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Kathryn Smith 2,066 63.4% 35,834 60.6%
NP Glen Jacobsen 1,191 36.6% 23,258 39.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeanne Ennen 489 54.8%
NP Steve Storck 404 45.2%
WI Write-In 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Phil Gausman 532 60.2%
NP Roger McCannon 350 39.6%
WI Write-In 2 0.2%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Neil Wiese 3,691 98.8%
WI Write-In 44 1.2%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Virginia Mahoney 3,754 99.6%
WI Write-In 16 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Willis 3,680 98.5%
WI Write-In 57 1.5%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charles C. Glasrud 3,534 97.5%
WI Write-In 92 2.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP George Libbon 3,612 99.7%
WI Write-In 12 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Krosch 3,521 99.5%
WI Write-In 16 0.5%

MAYOR (Alberta)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Glen Tomoson 41 93.2%
WI Write-In 3 6.8%

MAYOR (Chokio)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Gerdes 173 92.5%
WI Write-In 14 7.5%

MAYOR (Donnelly)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Walter Biesterfeld 137 95.1%
WI Write-In 7 4.9%

MAYOR (Hancock)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Schmidgall 157 59.9%
NP Jeff Flaten 101 38.5%
WI Write-In 4 1.5%

MAYOR (Morris)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sheldon Giese 1,413 71.4%
NP Sheila Hemming 551 27.9%
WI Write-In 14 0.7%

COUNCIL MEMBER (Morris) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Miller 1,334 40.6%
NP Twig Webster 1,304 39.7%
NP Rachael Rendon 623 18.9%
WI Write-In 27 0.8%

COUNCIL MEMBER (Alberta) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Sullivan 35 46.1%
NP Margaret Kearnes 33 43.4%
WI Write-In 8 10.5%

COUNCIL MEMBER (Chokio) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald E. Draper 170 46.4%
NP Dallas Pillen 165 45.1%
NP Daniel Podtburg 23 6.3%
WI Write-In 8 2.2%

COUNCIL MEMBER (Donnelly) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rose Athey 88 32.4%
NP Zach Eystad 69 25.4%
NP Howard Kill 67 24.6%
NP Michael Lawrence Higgins 37 13.6%
WI Write-In 11 4.0%

COUNCIL MEMBER (Hancock) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce A. Malo 171 34.8%
NP Jeff Kisgen 119 24.2%
NP Joshua Schmidgall 100 20.4%
NP Ronnie Coates 85 17.3%
WI Write-In 16 3.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Hancock Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 114.3%
Candidate Votes Vote%
NP Joel Flaten 405 35.0%
NP Rodney Peterson 385 33.3%
NP Tim Schaefer 334 28.9%
WI Write-In 33 2.9%

SCHOOL BOARD MEMBER (Morris Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lory D. Lemke 1,653 22.7%
NP Kurtis J. Gartland 1,621 22.3%
NP Laura A. Carrington 1,263 17.4%
NP Troy J. Goodnough 1,191 16.4%
NP Mike Odello 913 12.6%
NP Marshall Hoffman 604 8.3%
WI Write-In 24 0.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Chokio-Alberta Public School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 115.4%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Gibson 502 41.0%
NP Brian Sletten 446 36.5%
WI Write-In 275 22.5%

School District Question 1 (Morris Public School District): REPLACING EXPIRING REFERENDUM AUTHORIZATION^ APPROVING NEW AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,750 59.4%
NP No 1,197 40.6%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Fresh Air®