Election results: Minnesota: Sibley County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 2,677 45.5% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 2,554 43.4% 90,682 37.6%
NP Gene Waldorf 343 5.8% 9,310 3.9%
IP Glen Menze 308 5.2% 7,904 3.3%

State Senate District 23 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Peter Trocke 1,547 55.7% 11,998 40.4%
DFL Kathy Sheran 1,228 44.3% 17,675 59.6%

State Senate District 25 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Al Dekruif 1,611 51.1% 15,272 44.7%
DFL Kevin Dahle 1,108 35.1% 14,387 42.1%
NP John Grimm 436 13.8% 4,516 13.2%

State House District 23A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Rebecca Peichel 1,613 58.2% 7,059 45.0%
DFL Terry Morrow 1,160 41.8% 8,636 55.0%

State House District 25A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Glenn Gruenhagen 1,785 56.4% 8,299 51.0%
DFL Mick McGuire 1,381 43.6% 7,963 49.0%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 3,177 52.8% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,790 29.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 981 16.3% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 31 0.5% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 20 0.3% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 19 0.3% 6,187 0.3%
NP Ken Pentel 4 0.1% 6,178 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 3,041 52.7% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 2,232 38.7% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 493 8.6% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 2,706 46.5% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 2,648 45.5% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 408 7.0% 102,872 5.1%
NP David Hoch 61 1.0% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 3,186 54.6% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 2,387 40.9% 981,802 48.4%
GP Annie Young 144 2.5% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 122 2.1% 35,538 1.8%

District Court 1, Seat 8
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Clark 2,372 50.3% 118,511 56.5%
NP Timothy Blakely 2,344 49.7% 91,139 43.5%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,571 50.2% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 2,552 49.8% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 3,155 61.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 2,021 39.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,733 56.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 2,097 43.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 2,473 51.0% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 2,374 49.0% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 1, Seat 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Poch 0 0.0%

District Court 1, Seat 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Baxter 0 0.0%

District Court 1, Seat 7
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Timothy McManus 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Nytes 721 51.6%
NP Leo J Anderly 674 48.2%
WI Write-In 3 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joy Cohrs 751 60.0%
NP Steve L Gillaspie 497 39.7%
WI Write-In 4 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Harold Pettis 1,009 97.8%
WI Write-In 23 2.2%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lisa Pfarr 5,139 99.4%
WI Write-In 33 0.6%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Fisher 5,210 99.7%
WI Write-In 15 0.3%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathy Dietz 5,136 99.8%
WI Write-In 11 0.2%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce W Ponath 5,132 98.6%
WI Write-In 73 1.4%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David E Schauer 5,035 99.3%
WI Write-In 36 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Pfarr 4,960 99.7%
WI Write-In 17 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Wiemann 4,975 99.5%
WI Write-In 23 0.5%

MAYOR (Arlington)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Kreft 508 70.5%
NP Bruce R Anderson 211 29.3%
WI Write-In 2 0.3%

MAYOR (Gaylord)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brenda Pautsch 341 44.7%
NP Carl Wetzel 314 41.2%
WI Write-In 108 14.2%

MAYOR (Gibbon)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Gatton 257 94.5%
WI Write-In 15 5.5%

MAYOR (Henderson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Nytes 246 60.7%
NP Keith Swenson 157 38.8%
WI Write-In 2 0.5%

MAYOR (New Auburn)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Becker 88 51.8%
NP Craig Lowden 41 24.1%
NP Pam Horton 41 24.1%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Winthrop)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David B Trebelhorn 379 95.5%
WI Write-In 18 4.5%

COUNCIL MEMBER (Arlington) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jason D Ruehling 421 32.4%
NP Curt Reetz 409 31.4%
NP Jennifer Nuesse 252 19.4%
NP Cheryl Rovinsky 210 16.1%
WI Write-In 9 0.7%

COUNCIL MEMBER (Gaylord) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jessica Uecker 533 28.8%
NP James R Landaas 458 24.8%
NP Shawn Losure 441 23.9%
NP Susan Johnson-Schmitt 393 21.3%
WI Write-In 24 1.3%

COUNCIL MEMBER (Gibbon) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeremy Rieke 194 35.9%
NP Ben Beranek 165 30.6%
NP Richard Gurska 108 20.0%
NP Ronny R Oleson 60 11.1%
WI Write-In 13 2.4%

COUNCIL MEMBER (Green Isle) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Shane Sheets 125 33.5%
NP Laurie Pepin 93 24.9%
NP Steven Deno 78 20.9%
NP James A Bollom 66 17.7%
WI Write-In 11 2.9%

COUNCIL MEMBER (Henderson) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kelly Braun 236 32.7%
NP Randall Tiegs 179 24.8%
NP Daniel R Reiman 161 22.3%
NP Lamona Phillips 134 18.6%
WI Write-In 12 1.7%

COUNCIL MEMBER (New Auburn) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Elizabeth Frahm 106 36.6%
NP Sheri Lowden 74 25.5%
NP Rebecca Brockoff 59 20.3%
NP Linda K Stark 45 15.5%
WI Write-In 6 2.1%

COUNCIL MEMBER (Winthrop) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lyle Muth 355 35.7%
NP Robert Edwards 322 32.4%
NP Colleen Dietz 290 29.1%
WI Write-In 28 2.8%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (New Auburn)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Douglas Munsch 138 91.4%
WI Write-In 13 8.6%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Arlington Twp): WHETHER TO TRANSITION TO SIX-YEAR TERMS FOR TOWN SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 130 63.4%
NP Yes 75 36.6%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Dryden Twp): WHETHER TO TRANSITION TO SIX-YEAR TERMS FOR TOWN SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 87 69.6%
NP No 38 30.4%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Faxon Twp): WHETHER TO TRANSITION TO SIX-YEAR TERMS FOR TOWN SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 158 65.3%
NP Yes 84 34.7%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Jessenland Twp): WHETHER TO TRANSITION TO SIX-YEAR TERMS FOR TOWN SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 140 62.2%
NP Yes 85 37.8%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Kelso Twp): WHETHER TO TRANSITION TO SIX-YEAR TERMS FOR TOWN SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 74 56.1%
NP No 58 43.9%

TOWNSHIP QUESTION 1 (New Auburn Twp): WHETHER TO TRANSITION TO SIX-YEAR TERMS FOR TOWN SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 96 53.0%
NP No 85 47.0%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Severance Twp): WHETHER TO TRANSITION TO SIX-YEAR TERMS FOR TOWN SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 102 58.6%
NP No 72 41.4%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Sibley Twp): WHETHER TO TRANSITION TO SIX-YEAR TERMS FOR TOWN SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 75 64.1%
NP No 42 35.9%

TOWNSHIP QUESTION 2 (Sibley Twp): WHETHER TO COMBINE THE OFFICES OF THE TOWN CLERK AND TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 88 77.9%
NP No 25 22.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Sibley East School District) (Elect 3)
Precincts reporting 114.3%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Dose 2,155 34.0%
NP Danny Woehler 2,153 34.0%
NP Anne C Karl 1,974 31.2%
WI Write-In 50 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Sibley East School District)
Precincts reporting 114.3%
Candidate Votes Vote%
NP Beth Dufrane 1,450 58.0%
NP Casey McCue 1,039 41.6%
WI Write-In 11 0.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (G.F.W.) GIBBON DISTRICT
Precincts reporting 125.0%
Candidate Votes Vote%
NP Beth Magnusson 2,038 99.3%
WI Write-In 15 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (G.F.W.) FAIRFAX DISTRICT
Precincts reporting 125.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Van Hon 1,959 98.2%
WI Write-In 36 1.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (G.F.W.) WINTHROP DISTRICT
Precincts reporting 125.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Kuehn 2,044 99.3%
WI Write-In 14 0.7%

School District Question 1 (G.F.W.): REVOKING EXISTING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION^ APPROVING NEW AUTHORIZATION REFERENDUM REVENUE RENEWAL AUTHORIZATION THE BOARD OF INDEPENDENT SCHOOL DISTRICT NO. 2397 (LE SUEUR-HENDERSON PUBLIC SCHOOLS) HAS PROPOSED TO EXTEND ITS GENERAL EDUCATION PROPERTY TAX LEVY BY $300 PER PUPIL. THE PROPOSED REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION WOULD BE APPLICABLE FOR FIVE (5) YEARS UNLESS OTHERWISE REVOKED OR REDUCED AS PROVIDED BY LAW. SHALL THE EXTENSION OF THE EXISTING PROPERTY TAX REFERENDUM OF THE SCHOOL DISTRICT THAT IS SCHEDULED TO EXPIRE AS PROPOSED BY THE BOARD OF INDEPENDENT SCHOOL DISTRICT NO. 2397 BE APPROVED?
Precincts reporting 125.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 1,339 60.2%
NP Yes 884 39.8%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®