Election results: Minnesota: Sherburne County

Refresh page for latest results

U.S. House District 6 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Michele Bachmann 18,851 57.4% 159,479 52.5%
DFL Tarryl Clark 11,488 35.0% 120,846 39.8%
IP Bob Anderson 1,958 6.0% 17,698 5.8%
NP Aubrey Immelman 568 1.7% 5,490 1.8%

State Senate District 15 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Bruce Hentges 1,446 50.0% 13,035 49.1%
R John Pederson 1,445 50.0% 13,495 50.9%

State Senate District 16 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dave Brown 13,246 61.7% 20,459 57.4%
DFL Lisa Fobbe 8,219 38.3% 15,162 42.6%

State Senate District 48 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mike Jungbauer 5,015 62.8% 20,475 61.9%
DFL Peter Perovich 2,968 37.2% 12,581 38.1%

State House District 15B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R King Banaian 1,524 53.5% 5,477 50.0%
DFL Carol Lewis 1,327 46.5% 5,467 50.0%

State House District 16A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Sondra Erickson 1,678 66.0% 9,319 55.5%
DFL Gail Kulick Jackson 865 34.0% 7,469 44.5%

State House District 16B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mary Kiffmeyer 13,254 70.4% 13,254 70.4%
DFL Tom Heyd 5,563 29.6% 5,563 29.6%

State House District 48A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Hackbarth 5,117 64.6% 11,965 66.7%
DFL Laurie Olmon 2,807 35.4% 5,976 33.3%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 18,890 57.5% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 10,103 30.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 3,553 10.8% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 118 0.4% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 75 0.2% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 73 0.2% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 62 0.2% 6,178 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 18,957 59.3% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 11,511 36.0% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 1,521 4.8% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 17,113 53.9% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 12,782 40.3% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 1,642 5.2% 102,872 5.1%
NP David Hoch 209 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 18,660 58.9% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 11,892 37.5% 981,802 48.4%
GP Annie Young 629 2.0% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 522 1.6% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Greg Wersal 12,742 51.7% 672,132 41.9%
NP Helen Meyer 11,889 48.3% 932,712 58.1%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 13,807 53.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 11,991 46.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Roxann Klugman 11,236 50.4% 637,374 43.3%
NP Randolph Peterson 11,076 49.6% 835,187 56.7%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 13,015 57.0% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 9,827 43.0% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 10, Seat 3
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Tad Jude 3,836 18.5% 39,850 15.8%
NP Catherine McPherson 2,167 10.4% 25,338 10.0%
NP Christopher Penwell 2,099 10.1% 23,150 9.2%
NP David Hanson 1,655 8.0% 15,967 6.3%
NP Dawn Hennessy 1,267 6.1% 12,832 5.1%
NP Bob Steigauf 998 4.8% 14,112 5.6%
NP Kelley Malone O'Neill 822 4.0% 11,692 4.6%
NP Pete Marker 736 3.5% 11,624 4.6%
NP John Hennen 733 3.5% 7,282 2.9%
NP Yamy Vang 657 3.2% 17,920 7.1%
NP Mimi Hasselbalch 534 2.6% 5,644 2.2%
NP Richard Stebbins 534 2.6% 6,406 2.5%
NP Mary Smits 529 2.5% 7,126 2.8%
NP Portia Hampton-Flowers 519 2.5% 5,588 2.2%
NP Brian LeClair 488 2.4% 6,479 2.6%
NP Helen Brosnahan 427 2.1% 5,373 2.1%
NP Catherine McEnroe 413 2.0% 6,108 2.4%
NP Patricia Burchill 401 1.9% 4,074 1.6%
NP Laurette Arnold 393 1.9% 2,774 1.1%
NP Jennifer Santoro Bovitz 386 1.9% 5,150 2.0%
NP Joseph Taylor 378 1.8% 4,423 1.8%
NP Lindy Yokanovich 305 1.5% 5,937 2.3%
NP Bridgid Dowdal 290 1.4% 6,109 2.4%
NP Sheridan Hawley 181 0.9% 1,725 0.7%

District Court 10, Seat 27
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP John Dehen 9,455 56.4% 121,891 52.3%
NP Michael Roith 7,321 43.6% 111,355 47.7%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ewald Petersen 4,306 98.1%
WI Write-In 83 1.9%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Felix Schmiesing 4,107 98.6%
WI Write-In 57 1.4%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane Arnold 22,393 99.1%
WI Write-In 201 0.9%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Ashe 21,654 99.3%
WI Write-In 148 0.7%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joel Brott 21,478 72.9%
NP Bob Bushman 7,924 26.9%
WI Write-In 52 0.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathleen A. Heaney 21,643 99.1%
WI Write-In 196 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David M Berg 14,554 66.4%
NP Leander J Schlosser 7,265 33.1%
WI Write-In 106 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jason C. Selvog 20,325 99.3%
WI Write-In 133 0.7%

MAYOR (Clear Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Goenner 129 82.2%
WI Write-In 28 17.8%

MAYOR (Elk River)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Dietz 4,772 55.9%
NP Stephanie Klinzing 3,726 43.7%
WI Write-In 35 0.4%

MAYOR (Zimmerman)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dave Earenfight 646 47.5%
NP John Olson 424 31.2%
NP Darrin Feist 276 20.3%
WI Write-In 14 1.0%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Elk River)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nick Zerwas 1,402 78.1%
NP Donavan Goossen 389 21.7%
WI Write-In 5 0.3%

COUNCIL MEMBER WARD-4 (Elk River)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul S. Motin 1,949 98.3%
WI Write-In 34 1.7%

COUNCIL MEMBER (Becker) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Phil Knutson 835 37.0%
NP Lynette Brannan 789 34.9%
NP Kevin N Rieland Sr 614 27.2%
WI Write-In 21 0.9%

COUNCIL MEMBER (Big Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Wallen 1,039 22.4%
NP Richard "Dick" Backlund 900 19.4%
NP Chuck Heitz 893 19.3%
NP Jason White 679 14.7%
NP Gary L. (Doc) Snyder 622 13.4%
NP Marvin Rydberg 465 10.0%
WI Write-In 33 0.7%

COUNCIL MEMBER (Clear Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Claudia C. Page 84 27.6%
NP Nathan Sztamburski 77 25.3%
NP James Stevenson 73 24.0%
NP Dale Powers 70 23.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Zimmerman) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Laney 552 25.5%
NP Tony B. Brisbin 542 25.0%
NP Karen Michels 484 22.4%
NP Nicholas K. Welsch 300 13.9%
NP Corrina Dopp 274 12.7%
WI Write-In 13 0.6%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Clear Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Craig Miller 136 98.6%
WI Write-In 2 1.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Becker Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bryan R. Olson 1,397 15.8%
NP Aaron Jurek 1,241 14.0%
NP Mark Swanson 1,208 13.6%
NP Teresa Washut Heck 1,064 12.0%
NP Dawn Hill 1,032 11.7%
NP David Andres 1,008 11.4%
NP Jason Kindred 1,002 11.3%
NP Lynel Johnson 882 10.0%
WI Write-In 21 0.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Big Lake Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Hayes 3,090 31.2%
NP Dan Nygaard 2,946 29.8%
NP Tony Scales 1,937 19.6%
NP Chris Chudy 1,829 18.5%
WI Write-In 88 0.9%

SCHOOL BOARD MEMBER AT LARGE (Elk River Public School District) (Elect 2)
Precincts reporting 115.4%
Candidate Votes Vote%
NP Jolene Jorgensen 9,171 31.3%
NP Anthony (Tony) Walter 7,196 24.6%
NP Jane Frazier 7,081 24.2%
NP Sara Jane Soeun 5,631 19.2%
WI Write-In 212 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Big Lake Public School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Pietrzak 2,414 61.5%
NP Peter H. Adam 1,478 37.7%
WI Write-In 33 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 1 (Elk River Public School District)
Precincts reporting 107.7%
Candidate Votes Vote%
NP Shane Steinbrecher 4,156 55.8%
NP Tony Hauschild 3,233 43.4%
WI Write-In 56 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 2 (Elk River Public School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jane Bunting 6,010 63.7%
NP Ted Vecchio 3,358 35.6%
WI Write-In 64 0.7%

School District Question 1 (Elk River Public School District): RENEWAL OF PORTION OF EXPIRING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 115.4%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 12,315 50.1%
NP No 12,256 49.9%

School District Question 2 (Elk River Public School District): APPROVAL OF REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 115.4%
Candidate Votes Vote%
NP No 16,279 66.5%
NP Yes 8,197 33.5%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®