Election results: Minnesota: Roseau County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 3,781 58.0% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 2,462 37.7% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 140 2.1% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 139 2.1% 9,310 3.9%

State Senate District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Russell Walker 3,505 53.5% 11,132 41.6%
DFL LeRoy Stumpf 3,043 46.5% 15,614 58.4%

State House District 1A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Fabian 4,417 67.4% 8,119 58.7%
DFL Dave Olin 2,138 32.6% 5,707 41.3%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 3,218 49.5% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 2,577 39.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 610 9.4% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 38 0.6% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 19 0.3% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 18 0.3% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 17 0.3% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 3,357 53.5% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 2,358 37.6% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 563 9.0% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 3,081 49.8% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 2,659 42.9% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 397 6.4% 102,872 5.1%
NP David Hoch 54 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 3,615 58.0% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 2,319 37.2% 981,802 48.4%
GR Kenny Kalligher 177 2.8% 35,538 1.8%
GP Annie Young 125 2.0% 54,152 2.7%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,962 56.9% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 2,246 43.1% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 2,753 51.1% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 2,638 48.9% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,994 59.9% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 2,006 40.1% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 2,615 51.9% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 2,427 48.1% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 2,572 50.9% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 2,477 49.1% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 2,978 58.9% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 2,075 41.1% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Glenda Phillipe 741 57.7%
NP Scott Johnson 396 30.8%
WI Write-In 147 11.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Falk 1,217 99.4%
WI Write-In 7 0.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark S. Foldesi 1,070 79.1%
NP Joe Laurin 277 20.5%
WI Write-In 5 0.4%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Martie (Martha) Monsrud 3,834 61.6%
NP John Huss 2,368 38.0%
WI Write-In 27 0.4%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane M. Gregerson 5,921 99.5%
WI Write-In 27 0.5%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pamela S. Grand 5,660 99.8%
WI Write-In 12 0.2%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven J. Gust 4,913 75.7%
NP Curtis B. Hauger 1,505 23.2%
WI Write-In 73 1.1%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 3,297 54.0%
NP Lisa B. Hanson 2,808 46.0%

COUNTY CORONER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bryon Vandewege 5,751 99.6%
WI Write-In 24 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Gaukerud 5,585 99.7%
WI Write-In 18 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 262 100.0%

MAYOR (Badger)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Rinde 140 94.0%
WI Write-In 9 6.0%

MAYOR (Greenbush)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott R. Waage 169 53.8%
NP Adrian "A.J." Pulczinski 135 43.0%
WI Write-In 10 3.2%

MAYOR (Roseau)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Pelowski 896 96.3%
WI Write-In 34 3.7%

MAYOR (Strathcona)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 22 100.0%

MAYOR (Warroad)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Marvin 451 95.6%
WI Write-In 21 4.4%

CITY TRUSTEE (Strathcona)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 19 100.0%

COUNCIL MEMBER (Badger) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allison Harder 110 37.4%
NP Charles Walsh 95 32.3%
NP Angie Pearson 60 20.4%
NP Dan Comstock 28 9.5%
WI Write-In 1 0.3%

COUNCIL MEMBER (Greenbush) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brenda K. Sather 254 45.8%
NP Dwight Hasson 186 33.5%
NP Lavern Emery 102 18.4%
WI Write-In 13 2.3%

COUNCIL MEMBER (Roosevelt) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Arlyn Stewart 36 48.6%
NP Lanny Geiselhart 36 48.6%
WI Write-In 2 2.7%

COUNCIL MEMBER (Roseau) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Curt Ireland 639 36.2%
NP Linda Vatnsdal 602 34.1%
NP George Bjerk 513 29.1%
WI Write-In 11 0.6%

COUNCIL MEMBER (Warroad) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeffrey Parker 378 49.7%
NP Kevin Thompson 371 48.8%
WI Write-In 12 1.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Badger Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jamie Isane 347 26.4%
NP Kevin Randall 295 22.5%
NP Carol Rhen 220 16.8%
NP Michael Gerdes 158 12.0%
NP Jared von Ende 133 10.1%
NP Jandi von Ende 105 8.0%
WI Write-In 55 4.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Roseau Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 104.2%
Candidate Votes Vote%
NP Stuart McFarlane 2,125 33.9%
NP Keith Markstrom 2,099 33.5%
NP Jerry Olson 1,981 31.6%
WI Write-In 64 1.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Warroad Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 109.1%
Candidate Votes Vote%
NP Amy Friesner 1,240 25.3%
NP Bob Johnson 1,073 21.9%
NP Chad William Turner 1,052 21.5%
NP Darin Spenst 849 17.3%
NP Brian Marty 648 13.2%
WI Write-In 34 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Greenbush-Middle River School Dist.) (Elect 4)
Precincts reporting 117.9%
Candidate Votes Vote%
NP Shane Kilen 936 23.6%
NP Carrie Jo Howard 871 21.9%
NP Shane Anderson 806 20.3%
NP Jeff Nelson 775 19.5%
NP William Timm 546 13.8%
WI Write-In 36 0.9%

School District Question 1 (Badger Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT CAPITAL PROJECT LEVY AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 287 57.2%
NP No 215 42.8%

School District Question 1 (Roseau Public School District): REVOKING PORTION OF EXISTING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION^ APPROVING NEW AUTHORIZATION
Precincts reporting 104.2%
Candidate Votes Vote%
NP No 1,721 60.0%
NP Yes 1,148 40.0%

School District Question 1 (Warroad Public School District): REVOKING EXISTING REFERENDUM AUTHORIZATION^ APPROVING NEW AUTHORIZATION
Precincts reporting 109.1%
Candidate Votes Vote%
NP No 1,408 66.5%
NP Yes 708 33.5%

School District Question 1 (Greenbush-Middle River School Dist.): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 117.9%
Candidate Votes Vote%
NP No 854 67.6%
NP Yes 410 32.4%

School District Question 2 (Roseau Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT BOND ISSUE
Precincts reporting 104.2%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,802 63.5%
NP No 1,036 36.5%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast