Election results: Minnesota: Rock County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Randy Demmer 2,019 55.1% 109,260 44.1%
DFL Tim Walz 1,410 38.5% 122,390 49.4%
IP Steven Wilson 182 5.0% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 50 1.4% 3,054 1.2%

State Senate District 22 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Doug Magnus 2,337 64.0% 15,310 59.4%
DFL Kevin Vickerman 1,316 36.0% 10,444 40.6%

State House District 22A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Joe Schomacker 2,376 65.1% 7,595 56.7%
DFL Ted Winter 1,275 34.9% 5,807 43.3%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 2,017 55.2% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,264 34.6% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 317 8.7% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 20 0.5% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 15 0.4% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 11 0.3% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 7 0.2% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 2,070 57.7% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 1,300 36.3% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 216 6.0% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 2,006 56.4% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 1,304 36.7% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 225 6.3% 102,872 5.1%
NP David Hoch 19 0.5% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 2,185 61.4% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 1,242 34.9% 981,802 48.4%
GP Annie Young 73 2.1% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 57 1.6% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 1,847 58.2% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,325 41.8% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 1,955 60.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,276 39.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 1,893 62.1% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,153 37.9% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 1,675 54.3% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 1,407 45.7% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stan Williamson 648 99.2%
WI Write-In 5 0.8%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Jarchow 762 99.1%
WI Write-In 7 0.9%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Evan Verbrugge 2,858 83.6%
WI Write-In 560 16.4%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald R Klosterbuer 3,154 98.2%
WI Write-In 58 1.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Vicky Smook 3,280 99.6%
WI Write-In 12 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald Reker 3,262 99.6%
WI Write-In 12 0.4%

MAYOR (Beaver Creek)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carolyn Deboer 104 90.4%
WI Write-In 11 9.6%

MAYOR (Hardwick)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Victor Javner 45 51.1%
NP Janyce A Baustian 37 42.0%
NP Bradley Pagel 4 4.5%
WI Write-In 2 2.3%

MAYOR (Jasper)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Les Nath 187 93.5%
WI Write-In 13 6.5%

MAYOR (Kenneth)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Delbert Gangestad 22 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Luverne)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Patrick T Baustian 1,610 96.1%
WI Write-In 65 3.9%

MAYOR (Magnolia)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Fabian Deutsch 37 72.5%
WI Write-In 14 27.5%

MAYOR (Steen)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Melvin Van Batavia 54 98.2%
WI Write-In 1 1.8%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Luverne)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Caroline Thorson 801 76.1%
NP C. Clyde Johnson 251 23.9%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Luverne)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jody J Reisch 653 98.3%
WI Write-In 11 1.7%

COUNCIL MEMBER (Beaver Creek) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sherri Holthaus 111 50.2%
NP Pat Bender 108 48.9%
WI Write-In 2 0.9%

COUNCIL MEMBER (Hardwick) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Edwards 46 28.0%
NP Mike Tunnissen 36 22.0%
NP Crystal Swenson 34 20.7%
NP Ryan Bullerman 27 16.5%
NP Michael Lemay Lindsey 18 11.0%
NP John E De Valk 3 1.8%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Hills) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Keith Elbers 204 47.3%
NP Alan Leenderts 182 42.2%
WI Write-In 45 10.4%

COUNCIL MEMBER (Jasper) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Glenn Bolkema 111 26.5%
NP Pete Johnson 87 20.8%
NP Ilene Debates 85 20.3%
NP Darwin Wallenburg 76 18.1%
NP Helmuth Luehmann 60 14.3%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Kenneth) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Del Nieuwboer 16 37.2%
NP Keith Hoven 15 34.9%
WI Write-In 12 27.9%

COUNCIL MEMBER (Magnolia) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Lee 44 48.9%
NP Dennis William Madison 33 36.7%
WI Write-In 13 14.4%

COUNCIL MEMBER (Steen) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brad Bosch 53 71.6%
WI Write-In 21 28.4%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Hardwick)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Heitman 68 86.1%
WI Write-In 11 13.9%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Magnolia)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Somnis 35 87.5%
WI Write-In 5 12.5%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Springwater Twp): COMBINED CLERK-TREASURER POSITION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 64 85.3%
NP No 11 14.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Hills-Beaver Creek School District) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Arlyn Gehrke 650 25.7%
NP Harley Fransman 618 24.4%
NP Lois M Leuthold 610 24.1%
NP Tim Baker 588 23.2%
WI Write-In 67 2.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Luverne Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 104.8%
Candidate Votes Vote%
NP Katie Baustian 1,928 22.5%
NP Carol Morgan 1,913 22.3%
NP Peggy Adams 1,794 21.0%
NP Shelley L Sandbulte 1,533 17.9%
NP Bill Stegemann 1,346 15.7%
WI Write-In 46 0.5%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast