Election results: Minnesota: Rice County

Refresh page for latest results

U.S. House District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Kline 12,789 55.7% 181,340 63.4%
DFL Shelley Madore 10,190 44.3% 104,808 36.6%

State Senate District 25 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Kevin Dahle 7,157 53.7% 14,387 42.1%
R Al Dekruif 5,171 38.8% 15,272 44.7%
NP John Grimm 1,005 7.5% 4,516 13.2%

State Senate District 26 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mike Parry 5,001 52.2% 15,337 54.3%
DFL Alex De Marco 4,585 47.8% 12,893 45.7%

State House District 25B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL David Bly 7,347 55.5% 8,867 49.9%
R Kelby Woodard 5,880 44.5% 8,898 50.1%

State House District 26B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Patti Fritz 4,912 50.7% 6,611 50.6%
R Dan Kaiser 4,779 49.3% 6,459 49.4%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 10,381 44.6% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 9,740 41.8% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 2,895 12.4% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 77 0.3% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 76 0.3% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 74 0.3% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 41 0.2% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 11,673 52.0% 999,354 49.1%
R Dan Severson 9,579 42.7% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 1,206 5.4% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 12,292 55.0% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 8,630 38.6% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 1,278 5.7% 102,872 5.1%
NP David Hoch 149 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 11,442 51.0% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 9,988 44.5% 956,206 47.2%
GP Annie Young 630 2.8% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 364 1.6% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 10,449 57.9% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 7,591 42.1% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 12,125 64.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 6,668 35.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 9,445 56.5% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 7,262 43.5% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 8,461 50.9% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 8,168 49.1% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Galen Malecha 2,060 54.2%
NP Daniel Freeman 1,718 45.2%
WI Write-In 23 0.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven R. Bauer 3,036 99.0%
WI Write-In 32 1.0%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Fran Windschitl 17,705 99.4%
WI Write-In 111 0.6%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marsha Degroot 17,022 99.5%
WI Write-In 87 0.5%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Troy Dunn 11,293 55.5%
NP Mark Murphy 8,993 44.2%
WI Write-In 56 0.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP G. Paul Beaumaster 17,048 98.9%
WI Write-In 195 1.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Purfeerst 16,895 99.5%
WI Write-In 88 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dale Neirby 8,586 50.5%
NP Nancy Gruchow 8,363 49.1%
WI Write-In 69 0.4%

MAYOR (Dundas)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Glenn Switzer 300 57.4%
NP Myron Malecha 220 42.1%
WI Write-In 3 0.6%

MAYOR (Morristown)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darrel Hopman 154 37.1%
NP Kurt Wolf 152 36.6%
NP Jared Taylor 104 25.1%
WI Write-In 5 1.2%

MAYOR (Nerstrand)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joel Hochschild 96 86.5%
NP John Harris 8 7.2%
WI Write-In 7 6.3%

COUNCIL MEMBER (Dundas) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ryan Carroll 271 27.3%
NP Grant L Modory 257 25.9%
NP Tresa Mazurek 222 22.3%
NP John Zander 144 14.5%
NP Wade Murray 98 9.9%
WI Write-In 2 0.2%

COUNCIL MEMBER (Faribault) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin F. Voracek 4,047 27.2%
NP Roger Johnson 3,836 25.8%
NP Kay A. Duchene 3,460 23.2%
NP Sonny Wasilowski 2,170 14.6%
NP Cecilio Palacios 1,281 8.6%
WI Write-In 101 0.7%

COUNCIL MEMBER (Morristown) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stephanie Culhane 281 43.3%
NP Michelle C. Voegele 258 39.8%
WI Write-In 110 16.9%

COUNCIL MEMBER (Nerstrand) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Monica Gernandt 90 62.1%
WI Write-In 55 37.9%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Morristown)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Lang 352 92.6%
WI Write-In 28 7.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Faribault Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 105.3%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Casper 5,333 21.3%
NP Howard Bode 4,955 19.8%
NP Richard Olson 4,384 17.5%
NP Deb Davis 3,573 14.3%
NP Gregory A. Mendenhall 2,759 11.0%
NP Brian Vats-Fournier 2,476 9.9%
WI Write-In 1,561 6.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Northfield Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie Pritchard 5,914 28.2%
NP Kari Nelson 5,278 25.2%
NP John L. Fossum 4,136 19.8%
NP Mike Berthelsen 3,105 14.8%
NP Greg Schultz 2,422 11.6%
WI Write-In 85 0.4%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Northfield Public School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Noel Stratmoen 7,659 98.8%
WI Write-In 95 1.2%

School District Question 1 (Faribault Public School District): RENEWAL OF EXPIRING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 105.3%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 5,226 60.4%
NP No 3,424 39.6%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Fresh Air®