Election results: Minnesota: Ramsey County

Refresh page for latest results

U.S. House District 4 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Betty McCollum 113,927 60.8% 136,744 59.2%
R Teresa Collett 62,177 33.2% 80,132 34.7%
IP Steve Carlson 11,209 6.0% 14,205 6.1%

U.S. House District 5 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Keith Ellison 624 53.3% 154,830 67.8%
R Joel Demos 434 37.1% 55,224 24.2%
NP Lynne Torgerson 53 4.5% 8,547 3.7%
IP Tom Schrunk 50 4.3% 7,445 3.3%
NP Michael Cavlan 9 0.8% 2,468 1.1%

U.S. House District 6 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Aubrey Immelman 0 0.0% 5,490 1.8%
IP Bob Anderson 0 0.0% 17,698 5.8%
R Michele Bachmann 0 0.0% 159,479 52.5%
DFL Tarryl Clark 0 0.0% 120,846 39.8%

State Senate District 50 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Gina Bauman 7,869 47.2% 11,991 41.4%
DFL Barb Goodwin 7,839 47.0% 15,121 52.2%
NP Rae Hart Anderson 977 5.9% 1,859 6.4%

State Senate District 51 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Don Betzold 2,346 50.3% 15,300 47.4%
R Pam Wolf 2,322 49.7% 17,002 52.6%

State Senate District 53 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Roger Chamberlain 12,829 51.3% 18,393 52.7%
DFL Sandy Rummel 12,196 48.7% 16,483 47.3%

State Senate District 54 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL John Marty 16,896 56.3% 18,600 56.6%
R Tim Johnson 13,131 43.7% 14,277 43.4%

State Senate District 55 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Charles Wiger 9,904 54.0% 15,080 52.9%
R Tami Ekstrand 7,080 38.6% 11,373 39.9%
IP Mark Jenkins 1,353 7.4% 2,053 7.2%

State Senate District 64 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Dick Cohen 23,854 70.8% 23,854 70.8%
R Tony Hernandez 9,817 29.2% 9,817 29.2%

State Senate District 65 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Sandy Pappas 13,312 72.0% 13,312 72.0%
R Rick Karschnia 3,490 18.9% 3,490 18.9%
IP Amy Smith 1,680 9.1% 1,680 9.1%

State Senate District 66 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Ellen Anderson 16,902 76.4% 16,902 76.4%
R Greg Copeland 5,228 23.6% 5,228 23.6%

State Senate District 67 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL John Harrington 11,194 66.1% 11,194 66.1%
R Krysia Weidell 4,343 25.7% 4,343 25.7%
IP Dino Guerin 1,393 8.2% 1,393 8.2%

State House District 50A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Carolyn Laine 645 56.5% 7,674 59.8%
R Timothy Utz 497 43.5% 5,164 40.2%

State House District 50B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Kate Knuth 8,155 52.2% 8,454 52.4%
R Russ Bertsch 7,470 47.8% 7,667 47.6%

State House District 51B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tom Tillberry 2,448 53.4% 7,311 54.0%
R Dale Helm 2,133 46.6% 6,225 46.0%

State House District 53A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Linda Runbeck 4,389 54.0% 10,130 56.3%
DFL Paul Gardner 3,741 46.0% 7,851 43.7%

State House District 53B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Carol McFarlane 9,288 54.9% 9,288 54.9%
DFL Chris Knopf 7,636 45.1% 7,636 45.1%

State House District 54A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mindy Greiling 8,356 59.7% 9,997 59.4%
R Mark Fotsch 5,640 40.3% 6,835 40.6%

State House District 54B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Bev Scalze 9,022 56.8% 9,022 56.8%
R Ken Rubenzer 6,849 43.2% 6,849 43.2%

State House District 55A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Leon Lillie 7,808 56.3% 7,808 56.3%
R Nathan Hansen 5,136 37.0% 5,136 37.0%
IP Joseph Polencheck 930 6.7% 930 6.7%

State House District 55B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Nora Slawik 2,481 58.6% 8,146 57.3%
R Damon Dolton 1,752 41.4% 6,069 42.7%

State House District 64A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Erin Murphy 12,223 78.7% 12,223 78.7%
R Zach Freitag 3,300 21.3% 3,300 21.3%

State House District 64B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Michael Paymar 12,209 69.5% 12,209 69.5%
R Andrew Smith 5,369 30.5% 5,369 30.5%

State House District 65A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rena Moran 5,149 79.7% 5,149 79.7%
R Paul Holmgren 1,313 20.3% 1,313 20.3%

State House District 65B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Carlos Mariani 8,718 75.2% 8,718 75.2%
R Jamie Delton 2,880 24.8% 2,880 24.8%

State House District 66A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL John Lesch 4,894 71.5% 4,894 71.5%
R Chris Conner 1,952 28.5% 1,952 28.5%

State House District 66B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Alice Hausman 11,773 78.5% 11,773 78.5%
R Bob Koss 3,232 21.5% 3,232 21.5%

State House District 67A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tim Mahoney 5,719 71.8% 5,719 71.8%
R Catherine Hennelly 2,243 28.2% 2,243 28.2%

State House District 67B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Sheldon Johnson 5,986 70.6% 5,986 70.6%
R Cheryl Golden-Black 2,488 29.4% 2,488 29.4%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 105,494 55.0% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 61,409 32.0% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 22,959 12.0% 251,504 11.9%
GP Farheen Hakeem 620 0.3% 6,187 0.3%
GR Chris Wright 558 0.3% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 515 0.3% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 280 0.1% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 113,625 61.9% 999,354 49.1%
R Dan Severson 62,027 33.8% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 8,052 4.4% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 117,843 64.1% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 56,391 30.7% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 8,091 4.4% 102,872 5.1%
NP David Hoch 1,551 0.8% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 110,116 60.1% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 63,930 34.9% 956,206 47.2%
GP Annie Young 6,230 3.4% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 2,950 1.6% 35,538 1.8%

District Court 2, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Mark Ireland 61,816 53.0% 61,816 53.0%
NP Gloria Bogen 54,737 47.0% 54,737 47.0%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 87,325 63.8% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 49,561 36.2% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 104,764 70.2% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 44,493 29.8% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 70,379 57.0% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 53,002 43.0% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 69,035 55.6% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 55,131 44.4% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 2, Seat 1
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Edward Cleary 0 0.0%

District Court 2, Seat 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP George Stephenson 0 0.0%

District Court 2, Seat 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rosanne Nathanson 0 0.0%

District Court 2, Seat 8
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven Wheeler 0 0.0%

District Court 2, Seat 9
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paulette Flynn 0 0.0%

District Court 2, Seat 10
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathleen Gearin 0 0.0%

District Court 2, Seat 13
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marybeth Dorn 0 0.0%

District Court 2, Seat 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Higgs 0 0.0%

District Court 2, Seat 20
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Salvador Rosas 0 0.0%

District Court 2, Seat 23
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joanne Smith 0 0.0%

District Court 2, Seat 25
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Judith Tilsen 0 0.0%

District Court 2, Seat 26
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Guthmann 0 0.0%

District Court 2, Seat 27
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP William Leary 60,936 51.0% 60,936 51.0%
NP Connie Iversen 58,464 49.0% 58,464 49.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Janice Rettman 12,434 97.4%
WI Write-In 332 2.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Toni Carter 14,889 74.0%
NP Rory Koch 5,044 25.1%
WI Write-In 193 1.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rafael E. Ortega 13,361 64.3%
NP Andy Noble 7,323 35.2%
WI Write-In 97 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 6
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim McDonough 10,457 97.7%
WI Write-In 248 2.3%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matt Bostrom 93,539 57.0%
NP Bob Fletcher 69,956 42.6%
WI Write-In 628 0.4%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Choi 82,764 53.7%
NP David Schultz 70,765 45.9%
WI Write-In 607 0.4%

COUNTY QUESTION 1: QUESTION 1- CHARTER AMENDMENT REGARDING MINIMUM SIGNATURES FOR REFERENDUM OR INITIATIVE
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 114,043 70.3%
NP Yes 48,230 29.7%

COUNTY QUESTION 2: QUESTION 2- CHARTER AMENDMENT REGARDING TIME PERIOD FOR OBTAINING SIGNATURES FOR REFERENDUM
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 95,764 59.0%
NP No 66,500 41.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Janelle Anderson 75,468 65.7%
NP Paige Wein 26,761 23.3%
NP Vaios Eleftheriou 11,405 9.9%
WI Write-In 1,164 1.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carrie J. Wasley 40,769 35.7%
NP Robert J. "Bob" Simonet 29,387 25.7%
NP Gary Carlson 25,261 22.1%
NP Mark A. Roosevelt 17,798 15.6%
WI Write-In 1,053 0.9%

MAYOR (Arden Hills)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Grant 2,059 53.4%
NP Dave McClung 1,080 28.0%
NP David Radziej 695 18.0%
WI Write-In 19 0.5%

MAYOR (Little Canada)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Blesener 2,707 97.2%
WI Write-In 77 2.8%

MAYOR (Mounds View)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Flaherty 3,496 97.3%
WI Write-In 97 2.7%

MAYOR (North Oaks)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John R Schaaf 2,064 97.9%
WI Write-In 45 2.1%

MAYOR (North St. Paul)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael (Mike) Kuehn 2,917 87.4%
WI Write-In 420 12.6%

MAYOR (Roseville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Roe 9,878 76.9%
NP Dan Kelzer 2,814 21.9%
WI Write-In 154 1.2%

MAYOR (Shoreview)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sandy Martin 10,018 97.8%
WI Write-In 221 2.2%

MAYOR (Vadnais Heights)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Susan Banovetz 3,260 62.8%
NP Bob Esson 1,914 36.9%
WI Write-In 18 0.3%

COUNCIL MEMBER (Arden Hills) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Fran Holmes 2,237 41.3%
NP Ed Werner 1,937 35.8%
NP Nicholas Tamble 1,199 22.2%
WI Write-In 37 0.7%

COUNCIL MEMBER (Gem Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gretchen Artig-Swomley 131 49.4%
NP Rick Bosak 130 49.1%
WI Write-In 4 1.5%

COUNCIL MEMBER (Little Canada) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Shelly Boss 2,317 51.8%
NP John Keis 2,079 46.5%
WI Write-In 75 1.7%

COUNCIL MEMBER (Mounds View) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carol A. Mueller 2,610 39.0%
NP Al Hull 2,194 32.8%
NP Gary Quick 1,835 27.4%
WI Write-In 55 0.8%

COUNCIL MEMBER (North Oaks) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Ackerman 1,075 26.3%
NP Gregg B. Nelson 1,049 25.7%
NP Katy Ross 1,005 24.6%
NP Angie Schottmuller 728 17.8%
NP Eric Hans Hartinger 210 5.1%
WI Write-In 17 0.4%

COUNCIL MEMBER (North St. Paul) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry Furlong 2,836 41.7%
NP Candy Norgard-Petersen 1,552 22.8%
NP Dave Zick 1,412 20.8%
NP David L. Andren 963 14.2%
WI Write-In 37 0.5%

COUNCIL MEMBER (Roseville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Willmus 7,001 33.6%
NP Tammy McGehee 6,620 31.8%
NP Bob Venters 5,279 25.4%
NP Michael "Mick" Hawton 1,829 8.8%
WI Write-In 94 0.5%

COUNCIL MEMBER (Shoreview) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry Quigley 6,204 40.6%
NP Ben Withhart 5,811 38.0%
NP Joshua Wing 3,166 20.7%
WI Write-In 99 0.6%

COUNCIL MEMBER (Vadnais Heights) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marc A. Johannsen 3,405 50.9%
NP Joe Murphy 3,186 47.6%
WI Write-In 98 1.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (North St Paul-Maplewood School Dist) (Elect 3)
Precincts reporting 120.0%
Candidate Votes Vote%
NP Amy Coborn 12,175 24.1%
NP Mark Wheeler 9,094 18.0%
NP Michelle Yener 6,538 12.9%
NP Marc Cove 5,296 10.5%
NP Chuck Myers 5,145 10.2%
NP Rich Bennett 4,389 8.7%
NP Arnoldo "Arnie" Curiel 3,981 7.9%
NP Robert Martin 3,686 7.3%
WI Write-In 250 0.5%

School District Question 1 (Mounds View Public School District): RENEWAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 20,686 63.6%
NP No 11,820 36.4%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Tell Me More