Election results: Minnesota: Pope County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 2,976 57.4% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 1,607 31.0% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 419 8.1% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 183 3.5% 9,310 3.9%

State Senate District 13 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Joe Gimse 2,598 50.6% 16,485 55.0%
DFL Larry Rice 2,536 49.4% 13,514 45.0%

State House District 13A (Map View)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
R Paul Anderson 0 0.0%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 2,270 43.4% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 2,181 41.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 715 13.7% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 23 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 19 0.4% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 16 0.3% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 10 0.2% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 2,518 49.4% 999,354 49.1%
R Dan Severson 2,256 44.2% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 327 6.4% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 2,748 54.0% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 1,999 39.2% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 306 6.0% 102,872 5.1%
NP David Hoch 40 0.8% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 2,587 50.8% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 2,301 45.2% 981,802 48.4%
GR Kenny Kalligher 114 2.2% 35,538 1.8%
GP Annie Young 91 1.8% 54,152 2.7%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,654 58.9% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,855 41.1% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 2,843 61.8% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,755 38.2% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,625 60.5% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,717 39.5% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 2,288 52.6% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 2,062 47.4% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 8, Seat 1
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Kathryn Smith 2,455 57.0% 35,834 60.6%
NP Glen Jacobsen 1,852 43.0% 23,258 39.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Kittelson 899 97.8%
WI Write-In 20 2.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Lindor 858 97.2%
WI Write-In 25 2.8%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cody Rogahn 599 50.1%
NP Randy Shaw 589 49.3%
WI Write-In 7 0.6%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donna Quandt 3,072 60.3%
NP Michael R. Stai 2,018 39.6%
WI Write-In 1 0.0%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darby Jergenson Bowen 2,904 58.1%
NP Wayne A. Anderson 2,094 41.9%
WI Write-In 1 0.0%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Riley 3,123 60.5%
NP Richard Zimmerman 2,027 39.3%
WI Write-In 8 0.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Neil Nelson 3,016 59.4%
NP Nan I. Haggerty 2,053 40.4%
WI Write-In 7 0.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Keith Nygaard 4,578 99.6%
WI Write-In 17 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Talle 4,330 99.6%
WI Write-In 16 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Anderson 4,388 99.7%
WI Write-In 12 0.3%

HOSPITAL DISTRICT BOARD MEMBER AT LARGE (Glacial Ridge)
Precincts reporting 106.7%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis Martinson 0 0.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Cyrus)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Pieske 91 92.9%
WI Write-In 7 7.1%

MAYOR (Farwell)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Olson 24 88.9%
WI Write-In 3 11.1%

MAYOR (Glenwood)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Ogdahl 754 68.2%
NP Vicky Wolf-Sawdon 344 31.1%
WI Write-In 8 0.7%

MAYOR (Long Beach)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Duane Major 193 95.5%
WI Write-In 9 4.5%

MAYOR (Lowry)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Daniel Sutton 106 88.3%
WI Write-In 14 11.7%

MAYOR (Sedan)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ted Aubart 13 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Starbuck)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven C. Dinsmore 427 93.2%
WI Write-In 31 6.8%

MAYOR (Villard)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allen Cooley 86 90.5%
WI Write-In 9 9.5%

MAYOR (Westport)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 12 100.0%

CITY CLERK (Farwell)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pam Lundquist 25 96.2%
WI Write-In 1 3.8%

CITY CLERK (Westport)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 11 100.0%

CITY TREASURER (Westport)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 11 100.0%

CITY CLERK-TREASURER (Lowry)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 0 0.0%

CITY CLERK-TREASURER (Sedan)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Patricia S Olson 14 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY CLERK-TREASURER (Villard)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sandy Piekarski 72 81.8%
WI Write-In 16 18.2%

COUNCIL MEMBER (Cyrus) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lee Krusemark 85 50.0%
NP Robert Bedel 73 42.9%
WI Write-In 12 7.1%

COUNCIL MEMBER (Farwell)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Karin Andersson 17 65.4%
NP Kari Peterson 9 34.6%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Glenwood) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sherri (Olson) Kazda 756 44.4%
NP Kyle Thompson 519 30.5%
NP Benjamin M. Cogger 414 24.3%
WI Write-In 12 0.7%

COUNCIL MEMBER (Long Beach) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gerald Jensen 188 90.8%
WI Write-In 19 9.2%

COUNCIL MEMBER (Lowry) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Virgil Coziahr 98 47.3%
NP Iris E Scott 96 46.4%
WI Write-In 13 6.3%

COUNCIL MEMBER (Sedan)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Mertens 14 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Starbuck) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Moen 347 39.3%
NP Ranae Spore 299 33.9%
NP Scott A. Formo 227 25.7%
WI Write-In 10 1.1%

COUNCIL MEMBER (Villard)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 24 100.0%

COUNCIL MEMBER (Westport) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 22 100.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Minnewaska School District) (Elect 3)
Precincts reporting 111.1%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Anderson 3,023 46.1%
NP Chad M Christianson 2,802 42.8%
WI Write-In 729 11.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Cyrus Public School District) CYRU.S. DISTRICT (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Pring 205 31.1%
NP Robin Anderson 181 27.4%
NP Christy Hubbard 150 22.7%
NP Danielle Laine 119 18.0%
WI Write-In 5 0.8%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air As It Happens