Election results: Minnesota: Polk County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 7,080 66.0% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 3,241 30.2% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 214 2.0% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 187 1.7% 9,310 3.9%

State Senate District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL LeRoy Stumpf 4,816 60.4% 15,614 58.4%
R Russell Walker 3,156 39.6% 11,132 41.6%

State Senate District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rod Skoe 1,418 52.6% 15,588 53.0%
R Dennis Moser 1,277 47.4% 13,824 47.0%

State House District 1B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Bernie Lieder 4,058 50.4% 6,397 49.5%
R Debra Kiel 3,988 49.6% 6,528 50.5%

State House District 2A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Steve Green 1,255 52.5% 5,915 44.1%
DFL Kent Eken 1,137 47.5% 7,502 55.9%

State House District 2B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Brita Sailer 165 53.2% 7,668 47.6%
R David Hancock 145 46.8% 8,448 52.4%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 4,797 44.7% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 4,763 44.4% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 1,025 9.6% 251,504 11.9%
NP Ken Pentel 54 0.5% 6,178 0.3%
GR Chris Wright 53 0.5% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 25 0.2% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 13 0.1% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 4,963 47.6% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 4,847 46.5% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 607 5.8% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 5,312 51.0% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 4,532 43.5% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 502 4.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 70 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 5,372 51.7% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 4,622 44.5% 981,802 48.4%
GP Annie Young 210 2.0% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 193 1.9% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 5,581 63.5% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 3,213 36.5% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 5,102 55.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 4,097 44.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 5,399 64.3% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 2,996 35.7% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 5,243 67.1% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 2,570 32.9% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 4,875 59.3% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 3,350 40.7% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 6,102 71.8% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 2,395 28.2% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Warren H. Strandell 1,979 99.1%
WI Write-In 18 0.9%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Warren K. Affeldt 1,203 51.7%
NP Bruce D. Haaven 1,120 48.1%
WI Write-In 5 0.2%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Barb Erdman 7,604 72.1%
NP James "Jim" Juve 2,914 27.6%
WI Write-In 34 0.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gregory A. Widseth 8,589 98.2%
WI Write-In 153 1.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1 (WEST)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark McWalter 5,898 99.6%
WI Write-In 22 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3 (WEST)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 297 100.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1 (EAST)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kenneth O. Pederson 2,914 99.7%
WI Write-In 10 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2 (EAST)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Grundyson 2,985 99.6%
WI Write-In 11 0.4%

MAYOR (Beltrami)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 26 100.0%

MAYOR (Climax)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Anita Schwartzman 46 68.7%
WI Write-In 21 31.3%

MAYOR (Crookston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Genereux 2,203 90.8%
NP Espo 209 8.6%
WI Write-In 14 0.6%

MAYOR (Erskine)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Noyes 132 95.0%
WI Write-In 7 5.0%

MAYOR (Fertile)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Nephew 241 94.5%
WI Write-In 14 5.5%

MAYOR (Fisher)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kenneth D Miller 142 92.2%
WI Write-In 12 7.8%

MAYOR (Fosston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James R. Offerdahl 488 98.2%
WI Write-In 9 1.8%

MAYOR (Gully)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cathy Bergerson 20 74.1%
WI Write-In 7 25.9%

MAYOR (Lengby)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 32 100.0%

MAYOR (Mcintosh)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 82 35.7%
NP Brad Ingman 75 32.6%
NP Bryce Torgerson 73 31.7%

MAYOR (Mentor)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lonnie Morberg 62 86.1%
WI Write-In 10 13.9%

MAYOR (Nielsville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Vraa 23 85.2%
WI Write-In 4 14.8%

MAYOR (Trail)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 23 100.0%

MAYOR (Winger)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cheryl Wang 56 91.8%
WI Write-In 5 8.2%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Crookston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Quanrud 1,140 48.2%
NP Trent Brekken 780 33.0%
NP Jay Amiot 441 18.6%
WI Write-In 5 0.2%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (East Grand Forks)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Leigh 1,850 97.1%
WI Write-In 55 2.9%

COUNCIL MEMBER WARD-1 SPECIAL ELECTION (Crookston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Jorgens 298 99.3%
WI Write-In 2 0.7%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Crookston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dana Johnson 442 98.7%
WI Write-In 6 1.3%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (East Grand Forks)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard L. Grassel 400 98.8%
WI Write-In 5 1.2%

COUNCIL MEMBER WARD-4 (Crookston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wayne A. Melbye 312 98.4%
WI Write-In 5 1.6%

COUNCIL MEMBER WARD-4 (East Grand Forks)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Henry G. Tweten 264 97.1%
WI Write-In 8 2.9%

COUNCIL MEMBER WARD-6 (Crookston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Vedbraaten 373 99.5%
WI Write-In 2 0.5%

CITY QUESTION 1 (Fertile): SUNDAY LIQUOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 147 52.9%
NP Yes 131 47.1%

CITY QUESTION 1 (Mentor): SUNDAY LIQUOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 56 72.7%
NP No 21 27.3%

COUNCIL MEMBER (Beltrami) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Mosher 32 47.8%
NP Danny Doyea 29 43.3%
WI Write-In 6 9.0%

COUNCIL MEMBER (Climax) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pam Berg 63 70.0%
WI Write-In 27 30.0%

COUNCIL MEMBER (Erskine) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joyce Burns 127 47.0%
NP Marc Plante 101 37.4%
NP Doug Planten 41 15.2%
WI Write-In 1 0.4%

COUNCIL MEMBER (Fertile) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd Wise 206 41.5%
NP Patricia Thorson 188 37.9%
NP Lillian Eid 95 19.2%
WI Write-In 7 1.4%

COUNCIL MEMBER (Fisher) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christy Johnson 104 41.6%
NP Michael D. Hlady 98 39.2%
WI Write-In 48 19.2%

COUNCIL MEMBER (Fosston) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dustin R. Carlson 457 53.7%
NP Lowell Veum 378 44.4%
WI Write-In 16 1.9%

COUNCIL MEMBER (Gully) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sandra Graff 25 50.0%
NP Marci Watne 23 46.0%
WI Write-In 2 4.0%

COUNCIL MEMBER (Lengby) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 43 68.3%
NP Jennifer Godtland 15 23.8%
NP Gail Mortrud 5 7.9%

COUNCIL MEMBER (Mcintosh) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Toby Strom 192 50.4%
NP Rusty Petersen 180 47.2%
WI Write-In 9 2.4%

COUNCIL MEMBER (Mentor) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Olson 44 29.7%
NP Bev Nelson 36 24.3%
NP Jesus (Zeus) Cabrales 33 22.3%
NP Ruby Finn 24 16.2%
NP Leonard Cherf 11 7.4%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Nielsville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald Blasey 23 50.0%
NP Tom Schreiner 18 39.1%
WI Write-In 5 10.9%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Trail)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Judy Rae Seyller 17 73.9%
WI Write-In 6 26.1%

COUNCIL MEMBER (Winger) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Byron Kaupang 50 48.5%
NP Lori Lucken 42 40.8%
WI Write-In 11 10.7%
NP John Lucken 0 0.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Fisher)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jennifer Dahlen 142 95.3%
WI Write-In 7 4.7%

COUNCIL MEMBER (Trail) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 42 100.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Winger)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chris Roragen 51 92.7%
WI Write-In 4 7.3%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Badger Twp): OPTION B^ APPOINTMENT OF CLERK-TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 28 63.6%
NP No 16 36.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Climax Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd Evenson 273 26.4%
NP Jon Carlson 264 25.5%
NP Julie Cakebread 259 25.0%
NP Bryan Stortroen 204 19.7%
WI Write-In 35 3.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Crookston Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Dufault 2,327 29.6%
NP Keith J. Bakken 1,895 24.1%
NP Adrianne Winger 1,348 17.1%
NP Victoria Ramirez 1,183 15.0%
NP Art Nash 1,083 13.8%
WI Write-In 38 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (East Grand Forks Public School Dist) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Susan K. Black 1,969 48.6%
NP Donald Leonard 1,637 40.4%
WI Write-In 442 10.9%

SCHOOL BOARD MEMBER (Fertile-Beltrami School District) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Erickson 859 25.4%
NP Jane Hamre 845 24.9%
NP Garth Kaste 830 24.5%
NP Dean Rasmussen 825 24.4%
WI Write-In 29 0.9%

SCHOOL BOARD MEMBER (Fisher Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Vasek 311 28.7%
NP Joseph Altepeter 291 26.9%
NP Sheila Beiswenger 275 25.4%
NP Joel Ness 189 17.5%
WI Write-In 17 1.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Fosston Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 106.7%
Candidate Votes Vote%
NP Gerald Slough 1,079 33.8%
NP Dennis C Rud 1,072 33.6%
NP Lora Lee Saeter 999 31.3%
WI Write-In 43 1.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Win-E-Mac School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Teresa Syverson 1,027 35.5%
NP Lee Tradewell 970 33.6%
NP Lynette Kaster 809 28.0%
WI Write-In 85 2.9%

School District Question 1 (Crookston Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 1,580 51.6%
NP Yes 1,481 48.4%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air The World