Election results: Minnesota: Pipestone County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Randy Demmer 2,024 57.3% 109,260 44.1%
DFL Tim Walz 1,287 36.4% 122,390 49.4%
IP Steven Wilson 176 5.0% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 46 1.3% 3,054 1.2%

State Senate District 22 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Doug Magnus 2,274 64.4% 15,310 59.4%
DFL Kevin Vickerman 1,258 35.6% 10,444 40.6%

State House District 22A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Joe Schomacker 2,106 59.8% 7,595 56.7%
DFL Ted Winter 1,417 40.2% 5,807 43.3%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 1,988 56.6% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,162 33.1% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 291 8.3% 251,504 11.9%
NP Ken Pentel 26 0.7% 6,178 0.3%
GR Chris Wright 20 0.6% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 14 0.4% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 14 0.4% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 1,981 57.7% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 1,228 35.8% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 224 6.5% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 1,929 56.5% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 1,240 36.3% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 231 6.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 17 0.5% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 2,115 61.8% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 1,177 34.4% 981,802 48.4%
GR Kenny Kalligher 67 2.0% 35,538 1.8%
GP Annie Young 63 1.8% 54,152 2.7%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 1,616 54.3% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,362 45.7% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 1,755 58.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,271 42.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 1,689 60.0% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,124 40.0% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 1,457 50.5% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 1,431 49.5% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Harold Butch Miller 407 60.3%
WI Write-In 268 39.7%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Johnson 530 65.9%
NP James Keyes 267 33.2%
WI Write-In 7 0.9%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joyce Steinhoff 2,377 68.8%
NP Susan Otto 1,071 31.0%
WI Write-In 7 0.2%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Weets 3,380 99.9%
WI Write-In 5 0.1%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Ann Degroot 3,290 99.6%
WI Write-In 12 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Delaney 3,268 97.8%
WI Write-In 74 2.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James E O'Neill 3,244 99.4%
WI Write-In 21 0.6%

COUNTY CORONER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry D. Christensen 3,212 99.1%
WI Write-In 30 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ed Loll 3,113 99.6%
WI Write-In 13 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joyce Labrune 3,007 99.7%
WI Write-In 8 0.3%

MAYOR (Edgerton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Achterhoff 522 98.1%
WI Write-In 10 1.9%

MAYOR (Hatfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 10 100.0%

MAYOR (Holland)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Kor 63 92.6%
WI Write-In 5 7.4%

MAYOR (Ihlen)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 24 100.0%

MAYOR (Pipestone)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Laurie K. Ness 1,075 76.3%
NP Susan E. Wienands 327 23.2%
WI Write-In 7 0.5%

MAYOR (Ruthton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Steuart 70 81.4%
WI Write-In 16 18.6%

MAYOR (Trosky)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Carstensen 47 95.9%
WI Write-In 2 4.1%

MAYOR (Woodstock)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Manderscheid 33 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY CLERK (Trosky)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cynthia Klumper 46 93.9%
WI Write-In 3 6.1%

CITY TREASURER (Holland)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darlene M. Thomssen 66 98.5%
WI Write-In 1 1.5%

COUNCIL MEMBER (Edgerton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis Bleyenburg 499 51.6%
NP John Ruiter 452 46.7%
WI Write-In 16 1.7%

COUNCIL MEMBER (Hatfield) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 20 100.0%

COUNCIL MEMBER (Holland)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Deb Gerdes 67 95.7%
WI Write-In 3 4.3%

COUNCIL MEMBER (Ihlen) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 41 100.0%

COUNCIL MEMBER (Pipestone) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Stout 1,009 38.9%
NP Harry L. Hansen 571 22.0%
NP Jacqui Pribyl 522 20.1%
NP Sharri Paige 471 18.2%
WI Write-In 18 0.7%

COUNCIL MEMBER (Ruthton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stan Townsend 65 35.1%
NP Harvey Velasquez 39 21.1%
NP Wayne Dagel 36 19.5%
NP Terry Baumgard 29 15.7%
WI Write-In 10 5.4%
NP Michael Rothmeier 6 3.2%

COUNCIL MEMBER (Trosky)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lyle Schiebout 51 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Woodstock) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Anderson 31 44.3%
NP Nancy Janssen 30 42.9%
NP Harvey Reder 7 10.0%
WI Write-In 2 2.9%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Osborne Twp): SHOULD OSBORNE TOWNSHIP CHANGE TERMS OF OSBORNE TOWNSHIP SUPERVISORS TO SIX YEARS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 76 61.8%
NP No 47 38.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Edgerton Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 133.3%
Candidate Votes Vote%
NP Loren Gunnink 750 25.0%
NP Shelli S. Menning 648 21.6%
NP Lon Anker 581 19.3%
NP Randy Scholten 443 14.7%
NP Douglas Kroh 376 12.5%
NP Stephen Van Dyke 193 6.4%
WI Write-In 13 0.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Pipestone Area School District) (Elect 3)
Precincts reporting 120.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dawn Schneider 1,990 42.5%
NP Kristin L. Ploeger 1,791 38.3%
WI Write-In 897 19.2%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Pipestone Area School District)
Precincts reporting 120.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sue Cooper 2,296 97.8%
WI Write-In 51 2.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast